Nova otkrića pokazuju da spomenik, sa kojeg su neki pročitali da je 21. 12 .2012. poslednji dan čovečanstva, zapravo govori o životu i borbama jednog majanskog vlastelina.

U osnovi mita o navodnom kraja sveta u decembru 2012. godine leži kamen koji su Maje isklesale oko 669. godine naše ere, a koji je poslužio kao inspiracija za apokaliptični film “2012” i serijal knjiga “Proročanstvo Maja”.

Sastavljen od šest delova koji su razasuti po Meksiku i SAD, kamen je poznat kao “Monument 6 El Tortugera”, a njegova centralna tema, kako tvrdi meksički arheolog Hoze Romero, nije ni datum ni proročanstvo o kraju sveta, kako se verovalo, već život i borbe velikog majanskog vlastelina Balama Ahaua iz El Tortugera.

Ovo otkriće samo potvrđuje mišljenja brojnih antropologa koji su na priču o smaku sveta gledali kao na potpunu besmislicu.

"Maje su vreme delile na cikluse, a kraj svakog od njih su, kao što mi obležavamo Novu godinu, proslavljali velikim svečanostima. Ono što nas po njihovom kalendaru čeka, samo je kraj jedne velike etape i početak sledeće, a nikako neka apokalipsa koja će nas sve zbrisati s lica zemlje", tvrdi za 24 sata dr Aleksandar Bošković, profesor antropologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

On objašnjava da brojne teorije o smaku sveta proističu iz zapadnjačke opsesije eshatologijom. U zapadnom svetu, kako kaže Bošković, postoji patološka potreba da se na sve gleda katastrofično.

"Za tu famoznu apokalipsu 21. decembra 2012. Maje bi, po svom običaju, jednostavno napravile grandioznu žurku kakvu svet do sad nije video, a od smaka kakav zamišljamo naravno da ne bi bilo ništa", tvrdi Bošković.

(MONDO,foto: Guliver/Getty Images)