"To je bio hrišćanski gest. Manipulisalo se i politizovalo tim mojim činom, a istina je sledeća – izrazio sam saučešće porodici zato što je Milošević bio tamo gde i ja (u pritvoru Haškog tribunala). Ni ja ni on tamo nismo želeli da budemo. Bili smo ćelija do ćelije", objasnio je general Ante Gotovina u ekskluzivnom intervjuu koji je danas objavljen u tom zagrebačkom dnevniku.

On je dodao da je "ljudski izraziti saučešće porodici čoveka koji je umro pored tebe".

Upitan o čemu je razgovarao sa Miloševićem tokom boravka u pritvoru, Gotovina je odgovorio da nikada nisu pričali o politici ili ratu, već o umetnosti, sportu i književnosti.

"Na primer, razgovarali smo o delima Ernesta Hemingveja kojeg smo obojica voleli. Primarno je bilo izbaciti negativnu energiju uslovljenu tim skučenim prostorom u kojem smo se nalazili. Zdrav razum kao i pravila administracije nisu dopuštali da se razgovara o nečemu što bi moglo da dovede do konfliktne situacije", dodao je on.

Upitan o procesuiranju ratnih zločina u akciji Oluja, Gotovina je odgovorio da su "zakonima jasno propisane obaveze državnih institucija u takvim slučajevima".

"Ko sam ja da govorim tim institucijama kako treba da rade svj posao", naglasio je on.

Ponovio je da ga politika ne zanima, ali da postoje "i drugi načini na koje može da bude koristan društvu".

U intervjuu Gotovina nije želeo da govori o aktuelnoj političkoj situaciji u Hrvatskoj i o nepravosnažnoj osuđujućoj presudi bivšem premijeru Ivi Sanaderu za primanje mita i ratno profiterstvo.

Naglasio je i da posle 12 godina izolacije želi porodični mir i da se oporavi od haškog pritvora i veličanstvenog, ali, kako je rekao, vrlo napornog dočeka u Hrvatskoj.

Na primedbu da su ga svi očekivali u Vukovaru na godišnjici stradanja tog hrvatskog grada, a on je otišao u svetište Mariju Bistricu, Gotovina je rekao da se u pritvoru u Hagu zavetovao da će prvu nedelju slobode otići u to svetište. Dodao je da će posetiti i Vukovar i Škabrnju, ali da mu je prioritet bio taj zavet.

"Ja sam vernik, katolik sam, ali mogu biti prijatelj s ateistom, agnostikom i ostalima. S divljenjem gledam na svakog čoveka koji čini dobro bez obzira na njegovu veroispovest", rekao je Gotovina za "Večernji list".

Apelaciono veće Haškog tribunala oslobodilo je 16. novembra hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995. godine. Prvostepenom presudom Gotovina je bio osuđen na 24, a Markač na 18 godina zatvora.

Beta