Za nekoga možda sporo, ali stvari unutar Fudbalskog kluba Crvena zvezda rešavaju se jedna po jedna.

U petak bi trebalo da bude potvrđeno da će Dragan Džajić biti (jedini?) kandidat na predstojećim predsedničkim izborima, koji će po skraćemom postupku uz neophodne izmene u Izbornom pravilnku (ne i Statutu) biti održani 23. ili 30. decembra. Dakle uskoro.

"Klub nema Upravu i to mora da se reši narednih dana. Najavio sam da ću do kraja nedelje doneti konačnu odluku, ali izgleda da nemam kud, svi me guraju u fotelju i moraću da prihvatim", rekao je Džajić i otkrio da nije baš "trčao" ka kandidaturi, ali da će - kada se prihvati posla - raditi svom snagom.

"Ni kada sam kao fudbaler igrao protiv mnogo slabijih od sebe nisam voleo da predviđam rezultat, tako neću ni sada ništa unapred da govorim. Da prvo podnesem kandidaturu..."

Član Radne grupe i čovek koji će Džajiću pokušati da olakša povratak u posrnuli klub sređivajući alarmantno finansijsko stanje, Nebojša Čović, nije očekivao ništa drugom osim Džajićeve kandidature.

"Šta je drugo moglo da se očekuje? To će sve biti u redu", rekao je Čović i dodao:

"U Džajiću smo dobili dobrog kandidata za predsednika, reći ću čak i predsednika. To je najbolja polazna tačka od koje će dalje teći sprovođenje celog procesa koji smo započeli".

Džajić će, kada bude zvanično stupio na dužnost koju je napustio 2004. godine, imenovati i sastav novog Upravnog odbora, a svi su izgledi da će veliki deo članova aktuelne Radne grupe biti i u telu koje će u budućnosti voditi crveno-bele.

I pre toga u "inkognito" formi, a od Džajićeve promocije i zvaničnom, posao sportskog direktora obavljaće Zoran Stojadinović.

Radnicima minimalac, a strancu evri?

Sledeća stvar je - trener.

Dok mediji u Srbiji manijakalno jure za imenom budućeg trenera Crvene zvezde, a kao "pouzdan" izvor služe razni navijački forumi ili Twitter, gde je dovoljno samo da se ulogujete i ostavite "poverljiv" post sa imenom trenera koji je u bližoj ili daljoj prošlosti sarađivao sa Stojadinovićem.

Tako je u sredu jedan od glavnih kandidata postao i aktuelni trener BATE Borisov, Viktor Gončarenko, koji je tog dana vodio ekipu na utakmicu Lige šampiona protiv Bajerna iz Minhena na "Alijanc Areni"! Realno ili ne?

Od kada je počela "javna smena" Aleksandra Jankovića, koji inače nije smenjen ni pet dana od kada se oprostio od ekipe, u medijima se pre Gončarenka "gađalo" raznim imenima, počev od Gorana Đorovića, Ivana Jovanovića, Milovana Rajevca, Miodraga Božovića, Ilije Petkovića, Viktora Munjoza, Patrika Klajverta, Saa Pinta, Hoze Marije Bakera, i tako dalje i tako bliže i tako dalje i tako bliže.

Ovaj nikad veći "pouzdani" spisak kandidata govori više stvari - da u klubu koji ima aktuelni, ali pasivan Upravni odbor i tek sastavljenu Radnu grupu sa urgentnim zadacima, teško dobiti pouzdanu informaciju, jer se i dalje ne zna tačno ko je za šta zadužen i ko šta kome govori i predlaže.

Novinari su, jureći za pravom pričom, prevideli još jednu stvar, ključnu u svakom pogedlu, a to je novac. U trenutku kada dug prelazi 48 miliona evra, a Čović Radnoj zajednici nudi republički minimalac odnosno odricanje od zarada predviđenih ugovorom, da li je realno očekivati da će a) biti obezbeđeno cirka pola miliona evra za Bakera, Munjoza ili koga već, b) kako bi tim ljudima, pa i igračima, koji mesecima nisu primili novac moglo da se objasni da za nekoga postoje stotine hiljada evra, a da neko mora da pristane na minimalac?

Takođe, stranac bi po navici insistirao na dovođenju četvorice, petorice "svojih" igrača, a onda bi se vrlo brzo susreo sa ekipom koju bi morao da motiviše da "ostavlja srce na terenu" bez primljene plate, što bi svakako bilo novo i neprirodno za njega, ko god to bio.

Da su sigurni da neće Saleta to bi se uveliko znalo

Pozitivnih efekata, na čemu Stojadinović i insistira, bilo bi u vidu toga što stranac ne bi bio deo ovdašnjih "znaš me, znam te" varijanti, ne bi bio nikome "dužan uslugu", itd.

"Nenormalno je da kod nas igrač igra za sedam, osam hiljada evra mesečno, ako je došao iz kluba u kom je zarađivao do hiljadu", rekao je Čović nedavno, kad se prihvatio nezahvalnog posla.

Zato, iako zvuči gotovo neverovatno kada to govore ljudi koji su osporavali rad Aleksandra Jankovića, ne bi trebalo nikoga da začudi ako u petak, posle novog "ključnog" zasedanja "kriznog štaba", bude odbijena njegova ostavka.

Da je Radna grupa, na čelu sa Džajićem, Stojadinovićem i Čovićem, sigurna oko toga da ima boljeg kandidata od Jankovića i da će moći da ga plati, on bi uveliko bio smenjen. Takođe, da Janković sam ne priželjkuje obrt, podneo bi neopozivu ostavku i ne bi čekao, kao i javnost i navijači, četiri dana da "neko vidi šta će s njim".

Ko će biti novi trener Crvene zvezde zavisi samo od novca kojim će klub raspolagati ove zime, a to će u petak, na združenom sasatanku odlazećeg Upravnog odbora i Radne grupe, saradnicima prezentovati Nebojša Čović. On će ove nedelje završiti radove na "papirologiji", a krenuo je čak od poslovanja kluba u 1991. godini.

Do tada, Zvezdini "potencijalni" treneri, poput aktuelnog Aleksandra Jankovića, mogu da biraju da li će da ćute i čekaju, da li će poput Ilije Petkovića nevoljno konstatovati "da se uvek njihovo ime uvek spominje kad Zvezda nema trenera" ili će se, kao što je to uradio Goran Đorović, otvoreno staviti na raspolaganje:

"Zvezdi sam uvek na usluzi, to je moj klub. Ako čelnici reše da me pozovu, znaju gde mogu da me nađu", rekao je Đorović, trener bez iskustva, ali sa PRO licencom od prošle godine.

Do petka - rekla, kazala...

P. S. Za kraj, izvor MONDA iz Ljutice Bogdana potvrdio je da su u međuvremenu stigle ponude za određene igrače, ali da Radna grupa prvo mora da da zeleno svetlo Stojadinoviću da odlučuje i pregovara.

(N. Janković - MONDO, foto: MN Press)