Đorđe Vuković iz CeSID-a rekao je da 32 odsto ispitanika nije iskazalo elemente diskriminacije, a da je 18 odsto njih iskazalo određene predrasude i stavove tako da bi mogli biti skloni diskriminaciji određenih grupa.

Prema njegovim rečima, istraživanje je pokazalo da je 50 odsto ispitanih građana neutralno po tom pitanju.

Ispitanici smatraju, njih oko 70 odsto, da se, iako postoji zakon koji zabranjuje diskriminaciju, on ne poštuje ili se poštuje samo selektivno.

Kako je naveo, oblast za koju ispitanici smatraju da je u njoj diskriminacija najprisutnija jeste zapošljavanje - njih 36,6 odsto, sledi zdravstvo, za koje to veruje oko sedam odsto ispitanika, pa školstvo sa 5,4 odsto.

Vuković je rekao da istraživanje pokazuje i da su za ispitanike Romi najmanje prihvatljivi za brak, manje i od Hrvata, a da veliki procenat ispitanika ne bi mogao da u svojoj porodici prihvati LGBT osobu.

Istraživanje je rađeno sredinom novembra 2012. za potrebe poverenika za zaštitu ravnopravnosti, na uzorku od 1.196 građana.

Poverenica Nevena Petrušić istakla je na danjašnjem predstavljanju istraživanja da se ljudska prava u Srbiji krše svakodnevno i da je diskriminacija široko rasprostranjena.

Ona je rekla da su ljudska prava nasušna potreba i alat kojim se pravi bolje društvo, kao i da ne treba zaboraviti da su ljudska prava utemeljena na principu jednakosti.

Petrušićeva je, međutim, navela da postoje brojne poteškoće u ostvarivanju ljudskih prava, da ima pomaka u Srbiji po tom pitanju, ali da ipak još mnogo toga mora da se učini.

(Beta, foto ilustracija: Guliver/Getty Images)