Naše bake su govorile da se zlato čuva za "ne daj Bože". Izgleda da su došla teška vremena - sve više građana u Srbiji se odlučuje za prodaju nakita, kažu u jednom od brojnih specijalizovanih lokala za otkup zlata čiji zaposleni i vlasnici gotovo da beže od razgovora na ovu temu.

I u menjačnicama, gde takođe možete prodati vredne predmete, tvrde da broj mušterija koje donose svoje dragocenosti svakodnevno raste, ali nisu radi da pričaju o ovoj vrsti otkupa.

Dok u susednoj Hrvatskoj prodaja zlata može da se obavi i u poštama, u Srbiji je otkup zlata najčešće posao koji se obavlja "iza zatamljenog stakla", osim u zlatarama koje ovaj plemeniti materijal kupuju radi dalje prerade.

Građani koji prodaju zlato kažu da je najčešće u pitanju nakit koji više ne nose ili je oštećen, kao i stari zlatni novčići koji nemaju upotrebnu vrednost.

"Treba pripaziti gde prodajete zlato, bez oslanjanja na slobodnu procenu onoga ko otkupljuje vaš nakit. Ne bi trebalo pristajati na otkup u zamračenim lokalima koji ne ulivaju poverenje, u zlatarama koje ne garantuju da će zlato biti prerađeno", kaže Dragana Stojić iz kompanije "Zlatarna Celje".

Pre nego što odlučite da prodate zlato, proverite kretanje cene zlata prema karataži. Jedna unca, odnosno oko trideset grama 24-karatnog zlata, košta oko hiljadu evra, ali tačan iznos morate utvrditi na dan prodaje. Takođe, morate biti sigurni da je vaš nakit zaista od tog materijala. Ukoliko posedujete garanciju od proizvođača, ponesite je sa sobom.

"Nakit presecamo da bismo bili sigurni da se zaista radi o zlatu, jer se dešava da je nakit samo prevučen zlatom. Nakon toga, vršimo merenje zlata, vraćamo drago kamenje prodavcu i vršimo kupovinu", objašnjava Dragana.

Pogledajte ko sve prodaje zlato i na šta da obratite pažnju ako se odlučite na ovaj korak:


Ako niste primorani da prodate zlato zbog nedostatka novca, a imate nakit koji vam se ne dopada, ili ga ne nosite iz nekog drugog razloga, u mnogim zlatarama možete izvršiti zamenu starih dragocenosti za nove.

"Kutijice pune privezaka i minđuša koji nisu baš po vašem ukusu ili stari nakit, oštećen, možete zameniti za nove modele iste vrednosti, a nakit koji dajete u zamenu, ne ide dalje u prodaju, već se prerađuje za proizvodnju novih kolekcija", ističe Dragana Stojić iz poznate slovenačke zlatare.

Da li ćete se odlučiti za štednju u zlatu ili u novcu, vaša je lična stvar, ali imajte na umu savete stručnjaka za finansije - zlato ne bi trebalo prodavati na prečac, jer sa imovinom u zlatu niko nije bankrotirao.

(MONDO)