Predsednik Nikolić je, posle sednice Saveta za saradnju Srbije i RS, izjavio da se nada iskrenijoj i stabilnijoj saradnji Srbije i RS, budući da je danas konstatovano da ima pitanja od obostranog interesa koja u prethodnom periodu nisu realizovana na najbolji način.

"Srbija nema autocenzuru u saradnji sa bilo kim posebno ne sa RS", istakao je Nikolić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Dodikom i premijerima Ivicom Dačićem i Aleksandrom Džombićem.

Nikolić je još jednom istakao da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, koji RS u potpunosti sprovodi u okviru BiH.

Prema njegovim rečima, Srbija i RS u okviru Sporazuma o specijalnm paralelnim vezama traže što bolji osnov za saradnju na trećim tržištima i zajedničku proizvodnju, kao i za koordinirano delovanje i saradnju javnih preduzeća, kako se ne bi događalo da jedna od strana trpi nestašice, a da druga strana ima mogućnost da joj pomogne.

"Mi smo otvoreni za saradnju i nastavićemo iduće godine. Za nama je teška godina i nadam se da je to bila prva godina mnogo iskrenije i ozbiljnije saradnje", rekao je predsednik Nikolić, istakavši da na sednici nije bilo razgovora o političkim temama koji bi izlazili iz okvira sporazuma o vezama Srbije i RS.

Predsednik Nikolić je izjavio da je spreman i za saradnju sa vlastima u Sarajevu i političkim predstavnicima Bošnjaka, ali da je za to potrebna obostrana volja. Nikolić je naglasio da je BiH država članica UN, da ima Sarajevo za glavni grad, dva entiteta i tri konstitutivna naroda, kao i da on poštuje sve te činjenice.

Odgovarajući na pitanje novinara zašto je odlučio da poseti Banjaluku pre Sarajeva, Nikolić je istakao da on popularnost u Srbiji ne mora da stiče tako što će izazivati netrpeljivost prema nekoj drugoj državi.
Član predsedništva BiH Bakir Izetbegovć, kako je istakao, nema razloga da o njemu govori ili misli loše, jer saradnja Srbije i RS se odvija u potpunosti u skladu sa Sporazumom o specijalnim paralelnim vezama, koji je proistekao iz Dejtonskog sporazuma, a čiji je Srbija garant.

"Nikada ništa loše nisam rekao ni o BiH pa ni o gospodinu Izetbegoviću, jer onaj koga narod izabere zaslužuje da taj narod vodi", rekao je Nikolić.

Predsednik Srbije je naglasio da je raspoložen za razgovore sa predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem, Kosova Atifetom Jahjagom i Izetbegovićem, ali da ne može da ide da kuca od vrata do vrata, jer to nije praksa nigde u svetu.

Šef srpske diplomatije će, kako je najavio, sutra posetiti Sarajevo, tako da niko nema osnova da govori da su odnosi Srbije i BiH u zastoju.



Predsednik RS Milorad Dodik je poručio da Izetbegović ne predstavlja BiH, već da je samo politički predstavnik bošnjačkog naroda i kao takav ne može da govori u ime čitave države.

"Da bi mogao da govori u ime BiH on mora da ima stav Predsedništva, a nema ga", istakao je Dodik.

Predsednik RS je ocenio da je današnji sastanak sa delegacijom Srbije bio "jedan od uspešnijih", da je na njemu konstatovano da je realizovano mnogo projekata, ali da su ujedno stvorene i dobre osnove kako bi se saradnja popravila.

On je dodao da je na sastanku usvojen niz zaključaka iz oblasti energetike, finansijske saradnje, kao i u drugim oblastima u kojima već postoji dijalog dve države.

"Želimo da dobra saradnja u sektoru energetike bude poboljšana i postavljena na organizacioni i formalni nivo koji bi obezbedio da se u toj oblasti mogu zajednički planirati razvojna strateška politika", rekao je Dodik.

Dodik je ukazao i na opasnost od poplava koje prete podizanjem nivoa Drine, zbog čega je jedno od pitanja na dnevnom redu današnjeg sastanka bilo i zaštita od visokih voda i sistem upravljanja vodama što je, kako je rekao, nerazdvojivo od oblasti energetike.

Predsednik RS je posebno istakao da je na sastanku iskazana potreba definisanja odnosa u vezi sa uključivanjem Republike Srpske u projekat Južni tok.

"Zadužili smo ljude koji će raditi na operativnom usaglašavanju stavova i aktivnosti organa obe države kako bi se stvorili formalni uslovi za realizaciju ovog projekta", kazao je Dodik.

Kada je reč o finansijskoj saradnji i kreditiranju proizvodnje, Dodik je rekao da je donet zaključak da u toj oblasti vlade Srbije i RS treba da sagledaju operativnost i operativnu sposobnost za realizaciju ranije dogovorenih projekata ili da ih redefinišu, odnosno usmere u oblasti u kojima će imati "brže efekte na saradnju privrednih subjekata".

"Delegacije Srbije i Republike Srpske razgovarale su i o pitanju državljanstva, pa je na sastanku konstatovano da Srbija poseduje "dobra zakonska rešenja u toj oblasti".

"Zaključili smo da administrativne procedure treba da budu ubrzane i otklonjeni zastoji za lakše apliciranje za državljanstvo Srbije građanima Republike Srpske", rekao je Dodik.

Na dnevnom redu današnjeg sastanka razgovaralo se i o pitanjima u vezi sa boračko-invalidskim sistemom, o saradnji u oblasti kulture i obrazovanja, ali i uključivanju RS u organizaciju obeležavanja godišnjice Milanskog edikta narene godine u Nišu.

Posle sednice je potpisan Memorandum o saradnji Ministarstva pravde Republike Srpske, Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske i Ministarstva pravde i državne uprave Srbije o saradnji u oblasti pravosuđa i državne uprave.

Sednici Saveta za saradnju prirustvovali su i ministri dveju vlada Žarko Obradović, Nikola Selaković, Lejla Rešić i Gorana Zlatković.

(Tanjug/foto: Fonet/Agencija Anadolija)