Ponašanje članova poslaničkog kluba Demokratske stranke u parlamentu, sa predlaganjem amandmana koji predstavlja potpuju suprotnost politici te stranke kada je bila na vlasti kao i svih dosadašnjih zalaganja u Skupštini Srbije, oštro su kao diverziju "uperenu protiv građana Srbije" napali i premijer Dačić i vicepremijer Vučić.

Premijer Ivica Dačić optužio je danas DS da je podnošenjem (pa povlačenjem) sporog amandmana kojim se traži prekid pregovora sa Prištinom izvrgla ruglu Skupštinu i celi narod Srbije, posebno na Kosovu.



Dačić je zapitao DS kako će, iako je povukla amandman, u Evropi da objasni zalaganje za prekid pregovora, što je stajalo u prvobitnoj platformi predsednika Srbije, a DS amandmanom tražila da se vrati u Rezoluciju.

"Uvažavam kad DSS kaže da neće u Evropsku uniju i da treba prekinuti pregovore, jer oni to stvarno i misle. Vi to ne mislite, vi ste predložili amandman da bi izvrgavali ruglu i Skupštinu i narod u celini", poručio je Dačić poslanicima DS.

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavio je da ga "baš briga" da li će poslanici DS glasati za Predlog rezolucije o Kosovu, jer je stav DS-a uperen protiv građana Srbije.

"Amandmani DS na rezoluciju su sumanuti, svi amandmani DS su besmisleni. Nije trebalo razgovarati sa DS na poseban način niti da gubimo vreme građana. Baš me briga da li će DS glasati za rezoluciju", rekao je Vučić u skupštinskoj raspravi o Predlogu rezolucije o Kosovu.

Vučić je naveo da je stav DS "neodgovoran, neozbiljan, nekonzistentan i uperen protriv građana Srbije".



Vučić je rekao da je vladajuća koalicija, na predlog predsednika Srbije Tomislava Nikolića, prethodnih dana pokušavala da dobije što širu podršku u parlamentu za rezoluciju, ali da je on lično bio protiv toga.

"Lično sam bio protiv toga i ne znam zašto smo izgubili pet sati", rekao je Vučić.

Amandmanom je Demokratska stranka tražila da se u Skupštinu "vrati" predlog rezolucije presednika Srbije Tomislava Nikolića u kome se je predviđeno prekidanje dijaloga sa Prištinom. Amandman je bio "uslovan", jer su iz DS odmah rekli da su spremni da odustanu ukolliko je Vlada spremna da danas skine odluku o tajnosti sa platforme. Amandman je naknadno povučen i sednica Skupštine nastavljena.

Premijer Dačićš je odmah rekao da takav amandman neće biti prihvaćen i da je on izazvao "čitavu uzbunu" i kod međunarodne javnosti, kao i zaprepašćenje ambasadora koji "to nisu očekivali od DS-a".

Povodom tvrdnje DS-a da postoje dve platforme, Dačić je rekao da postoji samo jedna platforma koju je predložio Nikolić i da zbog proceduralnih razloga platforma ima oznaku poverljivosti, ali da u tom dokumentu nema ničega što je "van onoga što piše u obrazloženju platforme".

"Spremni smo da damo na uvid platformu, bez obzira što to izlazi iz okvira redovne procedure", rekao je Dačić.

Premijer Srbije je istakao da Srbija mora da nastavi dijalog sa Prištinom.

"Srbija ne može da prekine dijalog, jer nema alternativu", rekao je Dačić.

Šef poslaničkog kluba DS Borislav Stefanović ocenio je da je ta partija uspela da "istera vladu na čistac" pošto je premijer izjavio da je platforma predsednika Tomislava Nikolića neprihvatljiva i da očekuje da se sa platforme skine oznaka tajnosti.

"DS je najenergičinije, dubinski u svakom smislu u detaljima protiv platforme predsednika", naglasio je on, posle izjave premijera Dačića da amandman DS neće biti prihvaćen.



Taj stav DS se, kako je naglasio Stefanović, nije promenio, jer platforma predsednika, kako je rekao, između ostalog poziva na prekid dijaloga, kritikuje Euleks i traži "razne druge anahrone stvari".

On je objasnio da je Demokratska stranka sada čula da postoji samo jedna platforma, i da je cilj amandmana bio da se vidi koja je to.

"Ako to nije platforma predsednika, već neka druga onda očekujem da vlada na sednici skine oznaku poverljivosti i podeli taj tekst poslanicima i medijima i da onda znamo na osnovu čega glasamo", rekao je Stefanović.

On je istakao da je DS svojom akcijom uspela da istera vladu na čistac, jer, kako je rekao, premijer je kazao da je tekst predsedničke platforme neprihvatljiv za vladu.

"DS ne može da glasa za dokument koji je tajan, a po svemu sudeći ne može ni vlada", rekao je Stefanović i dodao da je, na osnovu izjave Dačića, siguran da će se kad vlada skine oznaku tajnosti sa platforme videti da to nije predsednička, već neka druga, te da će DS tada povući svoj amandman jer on onda gubi smisao.

"Ako se ne dogodi ništa ostaje amandman i svačiji tragovi će se videti na snegu", kazao je Stefanović i dodao da je svesan da je današnja akcija DS bila neobičan i nezapamćen manevar, koji je bio neophodan zbog građana Srbije.

"Ovom akcijom Demokratska stranka se bori za očuvanje dijaloga sa Prištinom i evropski put Srbije", kazao je Stefanović i ponovio da se mora znati o čemu se glasa, zbog čega DS i želi da vidi taj papir, jer, kako je rekao, ne može da veruje na reč.

Savetnik predsednika Srbije Marko Đurić ocenio je danas da je podnošenje amandmana DS na rezoluciju o Kosovu "politička igrarija i manevar koji ponižava" Skupštinu Srbije.

Đurić je novinarima u parlamentu rekao da se na početku današnje sednice desio "kopernikanski obrt" s obzirom na amandman DS, što je fundamentalna promena o kojoj mora da se izjasni parlament.

"Ne može se očekivati da sada DS povuče amandman, videćemo šta će se dešavati. U DS je došlo do suštinske političke promene u pristupu", naveo je Đurić.

DS u amandmanu koji je predložio bivši ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović traži da se u obrazloženje rezolucije o Kosovu, koje nema pravnu snagu, uvrsti izvorni tekst platforme predsednika Srbije Tomislava Nikolića.

U tom tekstu otvara se mogućnost prekida pregovora sa Prištinom i insistira na principu pregovora da "ništa nije dogovoreno dok sve nije dogovoreno".

Nikolić je na zajedničkoj sednici sa vladom odustao od ta dva zahteva i oni nisu u predlogu vladine rezolucije.

(agencije/MONDO/Foto: Zoran Žestić, Tanjug)