Gradonačelnik Beograda i lider DS Dragan Đilas u pismu Udruženju novinara Srbije (UNS) poručuje da je beogradski list "Kurir" tužio kao građanin Srbije i da cilj tužbe nije da taj list uvuče u politički sukob.

Povodom navoda Đilasa da je tužio "Kurir" na iznos od 120 milijardi dinara, UNS je juče saopštio da je tužba "neprihvatljiv pokušaj uvlačenja medija u političke sukobe".

Đilas u pismu kaže da "Kurir" nije tužio kao predsednik DS ili u ime grada Beograda, već kao građanin Srbije "koji pred zakonom ima ista prava i iste obaveze kao i bilo koji drugi građanin bez obzira kojim se poslom bavi ili koju političku funkciju obavlja".

"Zakon mora biti isti za sve i ja se nadam da se u tome barem slažemo. Zato moja tužba ne može imati za cilj da uvuče Kurir u bilo šta, pa tako ni u politički sukob. Cilj moje tužbe je jasan, želim da zaštitim najpre svoju porodicu, koja je zbog medijskog progona ugrožena, a zatim i svoj ugled, jer ga nisam sticao vređajući druge ili šireći neistine o njima nego svojim radom", istakao je Đilas.

Đilas je naveo da za svojih 45 godina nikada nije tužio nijedan medij u zemlji i dodaje da se nada da to nikada više neće ni morati da uradi.

"Nisam tužio medije, ne zbog toga što nisam napadan, zato što sam bio novinar ili zato što imam firmu koja sarađuje sa medijima. Jednostavno verujem u slobodu medija i mislim da je ta sloboda izuzetno važna i za razvoj demokratije i za slobodu društva. Ali, takođe, verujem da sa svakom slobodom za koju se zalažem dolazi i odgovornost za koju, takođe, verujem da mora da postoji", poručio je Đilas.

Sloboda medija, kako je dodao, nikako se ne može tumačiti kao zakonom zagarantovano pravo pojedinca da nekažnjeno objavljuje neistine.

"Činjenica da ste zbog neistina koje o vama konstantno iznosi jedan medij izloženi pritisku javnosti, čini vas progonjenim. Ta pozicija ne utiče samo na vas nego jako utiče i na život vaše porodice. Kada bih pristao da od moralnog kredibiliteta novinara zavisi hoću li ja biti pred milionima ljudi u zemlji poređen sa Adolfom Hitlerom ili Antom Pavelićem, to bi značilo da se ja odričem svog prava da svoju porodicu i sebe branim od laži istinom, a ja tog prava ne želim da se odreknem", ukazao je Đilas.

Gradonačelnik Beograda je poručio da ko god ga pred srpskom javnošću poredi sa najvećim zlikovcima srpskog naroda, treba da završi u zatvoru.

Govoreći o visini odštetnog zahteva, Đilas kaže da je to isti iznos za koji ga je "Kurir" optužio da poseduje.

"Upoznat sam sa sudskom praksom koja, ukoliko se dokaže da je objavljivana neistina, za to dodeljuje odštetu od maksimum 500.000 dinara. Ja ću za svaku objavljenu neistinu o sebi nastaviti da tužim Kurir i sva sredstva dobijena na sudu po tim tužbama, ukoliko sud donese takvu presudu, biće uplaćena na račun Doma za smeštaj dece ometene u razvoju u Sremčici", poručio je Đilas.

Dnevni list Kurir optužio je Đilasa da tužbom u kojoj traži odštetu od 120 milijardi dinara želi da ugasi Kurir i da zastraši druge medije da ne pišu o njegovim poslovima.

Na konferenciji za novinare u pres centru Udruženja novinara Srbije, vlasnik Kurira Aleksandar Rodić rekao je da mu je Đilas svojevremeno nudio da taj dnevni list dobije trostruko veći iznos za oglašavanje
u zamenu za uticaj na uređivačku politiku i prestanak pisanja o njegovim poslovima, ali je dodao da je on to odbio.

Dragan Đilas je tužio Kurir zbog teksta objavljenog na naslovnoj strani tog lista pod naslovom "Političar, a tajkun - Kako je to moguće - Đilas težak milijardu evra".

Rodić je ocenio da je u pitanju pokušaj cenzure i da je tužba neosnovana, jer je Kurir samo preneo stavove koje je izneo jedan poslanik u Skupštini Srbije.

Vlasnik Kurira je optužio Đilasa da preko firme Dajrekt medija kontroliše najveći deo oglasnog prostora u Srbiji i da na taj način nastoji da utiče na uređivačku politiku u medijima.

"Dragan Đilas je jedan od vlasnika marketinških agencija. Čovek koji ima izuzetan uticaj u svim medijima u Srbiji i koji je zaveo jednu vrstu strahovlade. Mi se zadnjih 20 i nešto dana bavimo nekim pričama i nekim aferama u kojima je on učestvovao, a nijedan drugi medij to ne sme da prenese", rekao je Rodić.

"Poslednja u nizu je bila njegova pretnja od 13. decembra kada smo se sedeli zajedno na sastanku. Tada je on (Đilas) koji tvrdi da ne utiče na poslovanje Dajrekt medije najveće marketinške agencije u celoj zemlji meni otvoreno ponudio da će trostruko uvećati budžete našim izdanjima ako napravimo ustupke u uređivačkoj politici. Ja sam to odbio", rekao je Rodić.

Vlasnik Kurira je rekao i da su novinari tog lista zabrinuti ne samo zbog Đilasove tužbe u kojoj se traži odšteta od milijardu evra već i zbog anonimnih pretnji smrću koje su nedavno upućene njemu i
zaposlenima.

Glavni urednik Kurira Saša Milovanović je rekao da zgradu u kojoj je taj list ponovo čuva policija i da se novinari osećaju nesigurno. Milovanović je rekao da je Kurir za tekstove o Đilasu uvek tražio i
njegovu izjavu, ali da on nikada nije želeo da odgovori na njihova pitanja.




Tužba protiv Kurira je, kako je naveo, poruka i svim ostalim medijima da se ne drznu da pišu o Đilasovim poslovima. Milovanović je rekao da je Kurir u tekstu zbog kojeg ga je Đilas tužio preneo izjavu jednog poslanika DS S-a.

Na konferenciji za novinare je govorio i predstavnik UNS-a Petar Jeremić koji je ponovio ocenu da je Đilasova tužba u kojoj traži odštetu od milijardu evra predstavlja pritisak na medije.

Kao problematično je naveo i to što Đilas, koji je nosialc javne funkcije, traži da se Kuriru sudski odredi privremena mera prestanka pisanja o njemu.

Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) pozvala je Đilasa da odustane od tužbe protiv dnevnika "Kurir" i njegovog glavnog i odgovornog urednika. "Nadam se da je Đilas pokrenuo ovaj slučaj kao šalu, a ne kao ozbiljan sudski proces", rekao je generalni sekretar ove organizacije Oliver Vujović.

(MONDO/Agencije Foto Medija centar Beograd)