Matematička gimnazija u Beogradu proslavila je danas najveći školski praznik Svetog Savu, a patrijarh srpski Irinej poručio je da od Svetog Save počinje istorija srpske kulture, duhovnosti, crkve, pobožnosti i pune svesti o nacionalnom imenu i dostojanstvu.

"Sveti Sava je duhovni otac našeg naroda, crkve i istorije. Mnogo toga ne bi imali da nismo imali Svetog Savu", rekao je patrijarh nakon što je presekao slavski kolač i osveštao žito.

Patrijarh je obraćajući se učenicima i zaposlenima u Matematičkoj gimnaziji rekao da je veoma važno što srpski narod slavi Svetog Savu od svojih najranijih vremena, a da je on čovek koji je i za vreme svog zemaljskog života smatran svetim.

Prema njegovim rečima, takvim su ga smatrali naš narod i crkva, ali i susedni narodi, pre svega, Grci.

Sveti Sava je, dodao je patrijarh, prilikom svojih putovanja bio uvažavan i poštovan kao velika crkvena ličnost, a imao je i druge kvalitete vredne poštovanja i divljenja.

"Mi ga slavimo kao sveca, a on to zaista i jeste. Centar naše istorije i kulture je ličnost Svetog Save", poručio je patrijarh i dodao da je Sveti Sava sa svojim ocem Stefanom Nemanjom postavio temelje srpske države i crkve, koje su harmonično sarađivale.

Patrijarh je istaklao da je Sveti Sava, pored temelja crkve postavio i temljene kulture, pisma, duhovnog graditeljstva i zakonodavstva, jer je ostavio prvi zakon i za crkvu i za državu.

"Sve što je kulturno, vredno, trajno i neprolazno dobili smo od Svetog Save. On je velika ličnost koja je ostavila velika dela kojima se i danas ponosimo", rekao je patrijarh uz napomenu da je Sveti Sava velika ličnost koja je zemljski život završila u Trnovu, ali, uprkos tome, nikada nije prestao da bude sa svojim narodom.

Iako su spaljene mošti Svetog Sve, njegov duh je i danas ostao da živi u svima nama, poručio je Irinej.

Patrijarh je đacima Metamatičke gimnazije preporučio da pročitaju Žitije Svetog Save i da današnji dan proslave u miru, sreći, ljubavi, kako je i učio Sveti Sava.

Savindan je danas svečano obeležen i u OŠ "Kralj Petar I" gde je slavski kolač isekao otac Petar Lukić iz obližnje Saborne crkve, a prisustvovali su brojni učenici, njihovi roditelji, bake i deke.

Učenici škole, ali i mališani iz vrtića "Vila" priredili su priredbu u čast prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja, a nakon priredbe deci su deljene bombone.

"Tradicionalno u našoj školi Savindan proslavljamo svečanom akademijom sa prigodnim programom i izložbom koju smo imali pre akademije. Ovaj dan je jedan od najznačajnijih dana, a sečenjem slavskog kolača i paljenjem sveće mi u stvari osvetljavamo svoj jedini put, a to je put ljubavi, ljubavi prema deci, prema profesiji", rekla je Tanjugu direktorka OŠ "Kralj Petar I", Milka Boškov.

Otac Petar Lukić razjasnio je dilemu koja je mnoge mučila ovih dana, zašto se Savindan slavi dva dana ranije.

"Kada je Sava umro u Bugarskoj nije bilo telefona, interneta i glasnik koji je doneo ovu tužnu vest u Srbiju stigao je 27. januara i taj dan se obeležava kao dan Svetog Save. Međutim, pretpostavlja se da je umro između 24. i 26. januara", naglasio je otac Lukić.

On je dodao da je Kancelarija za verske zajednice upravo iz tog razloga predložila da se školska slava obeleži dva dana ranije, jer će proslava u petak podrazumevati i veće prisustvo dece i njihovih roditelja na priredbama.

Ministar prosvete Srbije Žarko Obradović ocenio je danas da obeležavanje Svetog Save u školama nema "versku dimenziju" i da ne stoje primedbe pojedinih bošnjačkih udruženja da se deca islamske veroispovesti primoravaju da obeležavaju taj praznik.

U intervjuu agenciji Beta, Obradović je rekao da decu niko ne primorava da učestvuju u obeležavanju školske slave i da se ona širom Srbije obeležava na različite načine u znak sećanja na čoveka koji je utemeljio školu na ovim prostorima i negovao ideju tolerancije.

"Niko decu ne primorava da učestvuju u obeležavanju školske slave, školska slava se u Srbiji obeležava na veoma različite načine - od organizovanja izložbe crteža, recitacija i priredbi. Negde takođe učestvuju i predstavnici Srpske pravoslavne crkve, ali sve je to u funkciji obeležavanje školske slave i nema versku dimenziju", rekao je Obradović.

Govoreći o značaju obeležavanja školske slave, ministar je podsetio da je Sveti Sava bio veoma obrazovan čovek, da je govorio više svetskih jezika i da je "utemeljio školu" u Srbiji.

Obradović je podsetio i na državničku ulogu Svetoga Save I posredovanje u sklapanju mira.

"Obeležavanje Svetog Save je prilika za sve nas u prosveti da se podsetimo zašto se baš taj praznik obeležava kao školska slava. Reč je o velikom čoveku za svoje vreme i očigledno za vekove koji su došli posle njega, jer je bio veliki prosvetitelj i veoma obrazovan. Utemeljio je školu, podržao obrazovanje, radio na pomirenju i negovao toleranciju i poštovanje mišljenja drugih", rekao je Obradović

Ministarsvo prosvete školama je preporučilo da svetosavske priredbe održe 25, umesto 27. januara kakao bi u obeležavanju škloske slave učestvovalo što više roditelja, đaka i predstavnika lokalnih samouprava. Sveti Sava se inače u školama obeležava kao radni, ali nenastavni dan.

I zvanična ceremonija - svetosavska Akademija koju organizuje Ministarstvo prosvete biće održana danas u Sava centru.

U Vladi Srbije danas će biti dodeljene i Svetosavske nagrade koje se svake godine uručuju obrazovno-vaspitnim institucijama i pojedincima za poseban doprinos razvoju obrazovanja i vaspitanja.

(agencije/MONDO, foto: Tanjug, Filip Krainčanić)