"Ne bojte se, sve je ok", rekao je predsednik Vojvodine Ratko Butorović, obučen kao američki reper (zapadna obala).

Bio je to početak zanimljive i opširne konferencije za novinare pod nazivom "Rad našeg preduzeća i transferi znanja i kvaliteta". Upravo tako. Preduzećem je nazvao klub na čijem je čelu, ali i konkurenciju u Srbiji, dakle sve ostale klubove.

Tako je, recimo, u jednom trenutku, rekao da Vojvodina ima svoj klupski autobus kojim "ide u posetu preduzećima slične delatnosti".

"Ja sam predsednik našeg preduzeća i sa članovima našeg Upravnog odbora vodim svakodnevnu borbu za bolje sutra. Svi smo mi volonteri i za naš rad ne primamo nikakvu novčanu nadoknadu", počeo je Butorović.

Povod za konferenciju za novinare nije bio neki novi megatransfer (posle Miroslava Stevanovića u Sevilju ili Dejana Melega u Ajaks), već pre svega finansijsko poslovanje kluba i uslovi u državi u kojem "preduzeće" radi i privređuje, stvara, neguje talente...

"Mi, kao rukovodeći kadar, najozbiljnije smo shvatili poruke gospodina Dinkića i ljudi iz Vlade Srbije da samo izvozom, proizvodnjom i kvalitetom naša zemlja može doći u poziciju privredne stabilizacije. Vođeni upravo takvom idejom, podredili smo se osnovnom cilju: Radu i stvaranju 'znanja i kvaliteta' kojeg možemo transferisati u zemlje EU", rekao je Butorović i naglasio da zemlje EU vrednuju znanje i kvalitet koje njegovo preduzeće pruža.

Ono što tišti Butorovića i njegovo preduzeće jesu tri slova - PDV.

"Stručnim jezikom rečeno - PDV na transfere našeg 'znanja i kvaliteta' u zemlje EU. Naše preduzeće ne traži nikakvu pomoć, plakete, priznanja, koja se dodeljuju dobrim privrednicima i izvoznicima. Tražimo samo jedno: molimo vas da nas ne kažnjavate što izvozimo u EU i molimo vas da niko ne uzima ono što mu ne pripada", poručio je predsednik Vojvodine.

Butorović je posebno naglasio da njegovo preduzeće, iako jedno od najvećih izvoznika u Autonomnoj pokrajini Vojvodina, niko iz Pokrajine ili države, niko nije posetio i rekao bar neku lepo reč o deci kluba, zaposlenima...

"Verovatno ne znaju našu adresu. Ali, zato sve inspekcije i poreski organi znaju našu adresu napamet. Mnoga preduzeća koja se bave istom delatnošću kao i mi (fudbalom), verovatno imaju sličnih ili još većih problema", rekao je Butorović i potom se, diplomatski, dotakao dva najveća kluba u državi:

"Iskreno podržavamo sve državne organe koji ulažu veliki napor da pomognu ova preduzeća. Nesebično nudimo pomoć našim prijateljima, jer bez ozdravljena tih preduzeća naša glavna zajednička delatnost će umreti".


Zanimljivo, prema tvrdnjama Butorovića, svim zaposlenima u klubu isplaćene su i februarske zarade (dakle, unapred!), uplaćeni su svi porezi na dohodak i zdravstveno osiguranje zaključno sa januarom 2013, zdravstvene knjižice su overene svima do 30. juna ove godine i redovno se isplaćuju obaveze prema javnim preduzećima...

"Na današnji dan, dakle 28. januara 2013. godine, Vojvodina na računu ima 1.254.200 evra", rekao je Butorović i naglasio da je njegovo "preduzeće jedno od najuspešnijih u pokrajini" i da je "samo u decembru 2012. godine izvezlo 'znanje i kvalitet' u vrednosti 2.150.000 evra (mislio je na transfere igrača".

Račune za fiksne i mobilne telefone FK Vojvodina plaća sama, sve račune za gorivo (a klub ima šest automobila, klupski autobus)...

"Za pet godina, koliko sam na čelu našeg preduzeća, nismo uzeli nijedan evro kredita od bilo koje banke, a od grada, Pokrajine, države, istovre,eno, nismo dobili, po bilo kom osnovu nismo dobili nijedan evro", rekao je Butorović.

On je rekao i da će u godini i godinama koje dolaze glavni cilj više od 100 zaposlenih u preduzeću biti da se "poboljša kvalitet 410 nebrušenih dijamanata koje sada ima", kako bi ih uskoro predstavili kao "znanje i kvalitet" interesantan za transferisanje u zemlje EU.

(M. Čavić, P.V. - MONDO, foto: MONDO)