Goran Ješić izazvao je pravu buru kada je putem druševene mreže Twitter objavio da je stanje sa mlekom u Srbiji alarmantno i naveo da je od 35 uzoraka mleka uzetih na obradu, u Vojvodini čak kod 29 nađena povećana vrednost afla toksina.

Posle reakcije svih onih koji ga prate na Twitteru i brojnih zahteva da objavi koji to proizvođači truju građane, on je na svom sajtu objavio kompletne nalaze.

Prema našem zakonu maksimalno dozvoljena koncentracija Aflatoksina M1 u sirovom mleku, termički obrađenom mleku i mleku za proizvodnju mlečnih proizvoda je 0,050 mikrograma po kilogramu (Sl.glasnik RS 28/2011). Međutim, sudeći po analizama čije rezultate možete pročitati na njegovom sajtu, ako kliknete OVDE, u velikom broju uzoraka taj nivo je nadmašen.

Iz priloženog spiska se vidi da su testirana mleka proizvođača Meggle iz Kragujevca, Dana iz Vrbasa, Somboleda iz Sombora, Imleka iz Beograda, Niške mlekare, Subotičke mlekare, Sirele iz Maglića, Mlečne industrije Stapar i Šabačke mlekare.

Ješić je na svom Twitteru naveo i da problem nije u velikim sistemima za proizvodnju mleka, već u stočnoj hrani, što znači da zatrovanog mleka ima i kod malih prozivođača, poljoprivrednika.

On je objavio i da se za sve ovo zna još od septembra.


Posle svega što je objavio, preko Twittera su mu stigle i pretnje, a izgleda da ni u Demokratskoj stranci čiji je član pokrajinski sekretar za poljoprivredu, nisu oduševljeni njegovom akcijom, bar sudeći po onome što je on objavio.

Naime, on je kasno sinoć Tweetovao da ga "savetuju partijski da ne treba preko twittera da komunicira."

Ako me izbace, samo me ne dajte u isti kos sa Jeremićem! :-), naveo je Ješić.

On je danas održao konferenciju za novinare na kojoj je izjavio da država ne sme da problem sa opasnim aflatoksinima gura pod tepih, već mora da preduzme mere koje su joj na raspolaganju.

"Ako mene pitate da li sada treba kupuvati mleko - odgovor je ne. Ali, eto postoje stručnjaci koji tvrde suprotno. Vaša stvar je da li ćete kupovati ili nećete mleko", rekao je Ješić na konferenciji za novinare u Novom Sadu.

Na pitanje šta treba država da uradi, Ješić je odgovorio: "Šta se dešava kad imate pokvaren proizvod na polici?"

"Pre svega sam otac dvoje dece i to je razlog što sam objavio rezultate, i uvek ću ih objaviti. Ne vidim zašto ih je država skrivala. Država je kriva za ovo. Ovo nije političko pitanje, već pre svega bezbednosno pitanje", rekao je Ješić i dodao da su vrednosti aflatoksina u mleku prekoračene od 10 do 200 odsto.

On je kazao da su mnogi poljoprivredni proizvođači rešili taj problem sa aflatoksinima u kukuruzu.

Ješić je optužio i laboratorije da nisu radile svoj posao, i upitao zašto ne radi nacionalna laboratorija u Batajnici.

On je rekao da mu je potpuno nejasno zašto država nije reagovala i zašto je ranije objavila da je mleko na graničnim vrednostima, kada je analiza pokazala suprotno.

Prema njegovim rečima, postojale su razne vrste pritisaka na njega, a jedina odbrana od tih pritisaka je javnost u radu. Dodao je da je MUP-u Srbije dostavio spisak brojeva telefona s kojima mu je prećeno, kao i spisak pretećih mejlova.

On je podsetio da su analize još u septembru prošle godine pokazale da je oko 70 odsto kukuruza bilo puno aflatoksina, kao posledica suše.

"Da je bilo bolje reakcije u septembru, nikakav problem ne bi bio, ali država je odlučila da ne preduzme ništa", kazao je Ješić na konferenciji za novinare.

Ješić je naknadno danas najavio da će do petka, 22. februara, na sajtu pokrajinskog Sekretarijata za poljoprivedu biti objavljena još jedna analiza o ispravnosti mleka na tržištu.

"Molio bih velike kompanije, koje su pogođene u smislu profita oko ove priče, da pare koje troše na kampanju protiv mene, usmere na pomoć farmerima da se reši problem kukuruza (zatrovanog aflatoksinom)! Bolje je i Vama i svima nama!", poručio je Ješić na svom Twitter profilu.

Kakav je vaš stav o tome i da li ćete nastaviti da kupujete i pijete mleko glasajte u našoj ANKETI.

Očigledno da je otrov u mleku posledica upotrebe zaraženog kukuruza, o čemu se govorilo sredinom decembra kada je u laboratorijama preduzeća za kontrolu kvaliteta "SGS Srbija" iz Beograda utvrđeno prisustvo aflatoksina.

Tako da je na osnovu pregledanih 375 uzoraka kukuruza, utvrđeno da je svega trećina ovogodišnjeg roda bezbedno za ljudsku upotrebu.

Zvanični podaci posle analiza su pokazali da je u Srbiji bilo zaraženo sedam odsto kukuruza. Stručnjaci su odmah rekli da ne treba dizati paniku dok su privrednici izrazili bojazan zbog štete koja sledi. Oni su takođe naveli i da će štete biti bez obzira da li je kukuruz zaista otrovan ili se radilo o dezinformaciji.

Bilo je i onih koji su tvrdili da je priča o zaraženom domaćem kukuruzu ishitrena i da je bez preciznih podataka plasirana u javnost i time je nanata velika šteta domaćim izvoznicima, kao i da cele afera kukuruz ima političku pozadinu.

Zbog pojave mleka sa aflatoksinima prvo je uzbunjena javnost u Hrvatskoj. Kako tamošnji proizvođači pordaju mleko i u Srbiji, urađena je vanredna kontrola, koja je pokazala da je "mleko bezbedno za dalju upotrebu".

(MONDO/A.Ć./Beta)