List, na osnovu izvora bliskih administraciji SAD, piše da je posao ugovorio ministar prirodnih resursa Milan Bačević tokom prošlonedeljne posete američkoj državi Ilionis i da bi, prema tom sporazumu, Srbija ostala suvlasnik 49 odsto akcija tih rudnika.

Reč je o nacrtu sporazuma, koji bi kasnije trebalo da se pretoči u finalni ugovor između dve države, a čime bi praktično bile poništene sporne privatizacije koje su radili kosovski Albanci i njihova agencija za privatizaciju, otimajući i prodajući srpsku imovinu.

Presednik skupštinskog Odbora za KiM, Milovan Drecun, kaže za "Informer" da je reč o jednom od predloga za moguću saradnju.

"Ovo se, pre svega, koliko znam, odnosi na "Trepču". Ako posao s Ilinoisom uspe, to bi bilo sjajno za Srbiju i njene građane. Prištini bi se prvo osporilo pravo da raspolaže imovinom rudnika, a ta imovina bila bi vraćena u nadležnost Srbije. Ova saradnja doprinela bi i u političkom smislu, jer bi se tako pokazalo da Kosovo nije nezavisna država", rekao je Drecun.

Aleksandar Vulin, direktor Kancelarije za KiM, kaže za "Informer" da Srbija ne priznaje privatizaciju na Kosovu.

"Tu privtizaciju radila je samo jedna nacija. Ono što u ovom trenutku mogu da kažem, jeste da država raspolaže imovinom na prostoru južne pokrajine. Ma kako da se tom imovinom bude raspolagalo u nekom budućem periodu, garantujem da će to biti u državnom interesu i u korist naših građana", naglasio je Vulin.

Direktor "Trepče" Jovan Dimkić nije želeo za "Informer" detaljnije da priča u vezi sa ovom temom.

"Još nema zvaničnih informacija iz ministarstva o ovome, zbog čega ništa ne bih komentarisao dok se ne ozvaniči dokumentima", rekao je Dimkić.

Oliver Ivanović, bivši državni sekretar, međutim smatra da je ovakav sporazum nerealan, kao i da je jedini način da se spreči otimanje imovine izlazak pred međunarodne sudove.

(Tanjug, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)