Novi papa je Argentinac, član jezuitskog reda, rođen u Buenos Ajresu.

Rođen je 17. 12. 1936. godine kao jednan od petoro dece italijanskog železničkog radnika.

Završio je filozofiju, a zatim književnost i psihologiju na Univerzitetu San Salvador u Buenos Ajresu. Bio je profesor teologije na istom fakultetu. Ima izrazite liderske veštine, ali mu se zamera saradnja sa vojnom huntom.

Kao kardinal bio je na više pozicija u Rimskoj kuriji. Poznat je po konzervatizmu i privrženosti socijalnoj pravdi. Skroman stil života je doprineo njegovoj reputaciji.

Protivnik je abortusa i eutanazije i ne odobrava homoseksualizam, ali je poljubio stopala 12 obelelih od AIDS-a

Od 19:05 kada se pojavio beli dim, a potom se i oglasila zvona sa bazilike Svetog Petra novi papa je oblačio odoru i birao svoje novo ime sve do 20:15.

Kako je to uobičajno, samo ime je i papina simbolična poruka katolicima. Naime, ime prethodnika iz istorije koje on izabere vernicima govori kakva će njegova "vladavina" biti. On je, naipre je objavljeno odabrao ime Francisko Prvi ili Frančesko Prvi, kako bi rekli Italijani ili Franjo Prvi, kako prevode naši katolici. Međutim, nešto kasnije iz Vatikana je demantovano da će papa uz ime imati i rimski broj. Dakle biće jednostvno papa Franja (po Franji Asiškom, Svetom Franji)

"Kardinali su išli da me traže na kraj sveta", prve su reči koje je rekao novi papa Franja mašući s balkona bazilike Svetog Petra okupljenom narodu.

U svom prvom obraćanju pozvao je vernike da krenu putem "bratstva i ljubavi" i pomolio se za svog prethodnika Benedikta Šesnaestog.

On je takođe zatražio od okupljenih minut ćutanja da se za njega pomole i da mu daju njihov blagoslov.



Jutros je 115 kardinala nastavilo konklavu koja je počela juče posle podne, kako bi izabrala naslednika pape Benedikta Šesnaestog koji se povukao 28. februara.

Da bi papa bio izabran, potrebna je podrška 77 od 115 kardinala s pravom glasa, odnosno onih mlađih od 80 godina.

Novog papu čekaju veliki izazovi vođenja Crkve koja se bori s brojnim problemima, od seksualnog zlostavljanja do optužbi za korupciju u Vatikanu, koje su se pokazale prevelikim teretom za odlazećeg poglavara Rimokatoličke crkve, navode agencije.

Verski analitičar Živica Tucić ocenio je večeras da izbor Bergolja za papu Franju predstavlja iznenađenje, jer njegov program nije poznat kao i njegova uloga i navodna povezanost s vojnom huntom u Argentini krajem 70-ih i početkom 80-ih godina 20. veka.

U izjavi za agenciju Beta, Tucić je rekao da se radi o prvom papi Latinoamerikancu i uopšte prvom čoveku Katoličke crkve koji nije iz Evrope.

"On je pripadao starijoj generaciji kardinala, ima 76 godina, i nije bio među favoritima. Pominjan je u grupi od 20 kardinala, ne u prvih deset. Njegov program je nepoznat i ne možemo reći da li je spreman da preduzme neke promene koje su toliko potrebne Katoličkoj crkvi. Ja ih ne moram nazvati reformama, ali promene", rekao je Tucić.

Tucić je naveo da u karijeri novog pape postoje određene "nejasnoće" koje se tiču vojne diktature u Argentini i da postoje neke informacije po kojima je bio blizak hunti.

"Bilo je i otvorenih okrivljavanja, a i on je govorio o svojim kontaktima (s huntom), ali je rekao da se susretao sa predstavnicima hunte da bi štitio neke sveštenike i bogoslove. Taj deo njegove biografije nije toliko jasan", rekao je Tucić.

Prema njegovim rečima, te stvari su veoma bitne za Argentinu ali i za ostatak Latinske Amerike jer u tom delu svetu "još nisu savladane emocije" vezane za period vojnih diktatura.

Govoreći o izboru imena, Tucić je rekao da je novi papa izabrao lepo ime jer se ono odnosi na svetog Franju Asiškog, veoma skromnog monaha koji je mnogo pomogao Katoličkoj crkvi.

"Njegovo ime nagoveštava skromnost i spremnost na služenje, a ne na pompu i na raskoš. Jako je važno koje ime neko izabere, nije to tek tako. To je i znak da je njegov program da sledi Svetog Franju. To je, ipak, nada za Katoličku crkvu", rekao je Tucić.

(MONDO/Beta,foto: screenshot)