Nikolić je optimista i tvrdi da nikad nismo bili bliže potpisivanju sporazuma. Dačić tvrdi da ni o kakvom konkretnom sporazumu nije bilo reči.

"Razgovori će biti nastavljeni 20. marta. Postoji mogućnost da stigne 'non paper' sporazum koji će predložiti Brisel, a koji će biti sastavljen na osnovu mišljenja Prištine i naše Vlade. Optimista sam da možemo da dođemo do rešenja. Sve ono na šta nas je obavezala Skupština je predmet ovih razgovora", rekao je Nikolić.

Ivica Dačić je dao oprezniju izjavu posle susreta s Eštonovom. On ističe da niko ne može da kaže da će sporazum biti postignut bez dogovora o nadležnostima zajednice srpskih opština.

"Veliki je trud uložen. Ne možemo da kažemo da se EU prema nama ponaša sa ultimatumima. Nema pripremljenih papira, nije bilo reči o sporazumu o normalizaciji odnosa, kao što je bilo navedeno u nekim stranim glasilima", rekao je Dačić i napomenuo na se pregovori nastavljaju 20. marta

On naglašava da u ovom trenutku nema dogovora, niti će ga biti dok se suštinski ne razmotre predlozi Srbije vezani za zajednicu srpskih opština. Dačić navodi i da niko u ovom trenutku ne može da kaže hoće li doći do dogovora ili ne.

"Mi želimo kompromis ali nećemo prihvatiti poniženje. To je naša poruka pred 20. mart", rekao je Dačić.



Premijer Srbije je rekao da u ovom trenutku nema dogovora u dijalogu sa Prištinom, niti će ga biti dok se suštinski ne razmotre predlozi Srbije vezani za zajednicu srpskih opština.

Premijer je rekao da postoje tri glavna pitanja na koja treba naći odgovore, a suštinsko je šta je to zajednica srpskih opština i kakve su njene nadležnosti.

Prema njegovim rečima, uvek se govori o tri grane vlasti, a to su izvršna, zakonodavna i sudska, ali pošto je i Kosovo samo po sebi nestandarno pitanje onda je teško definisati koje grane vlasti bi ova zajednica trebalo da ima.

Zato, dodao je, nije jednostavno naći odgovore na to koje bi bile njene nadležnosti u oblastima koje joj budu poverene.

Dačić je poručio da Srbija u svakom slučaju ne može pristati na neku neobaveznu formu, "maltene nevladinu organizaciju".

Druga dva pitanja su pitanje policije i pravosuđa, kazao je premijer, dodajući da "nije svejedno ko vas čuva, ko vas brani i ko vam sudi".

Prema njegovim rečima, ta dva pitanja nisu tema za rasprave i za licitiranja niti za medijske spekulacije.



Dačić je i ovoga puta ponovio da je najvažnije da je u svim ovim razgovorima pokazano još jednom jedinstvo naše državne delegacije u kojoj, kako je istakao, nema slabih karika.

Premijer je negirao da je bilo razgovora o bilo kakvom sporazumu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Na konferenciji za štampu nije bilo dozvoljeno postavljanje pitanja.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton saopštila je da je sa Nikolićem, Dačićem i Vučićem danas u Beogradu imala veoma koristan i konstruktivan sastanak.

"Ove konsultacije su priprema za naredni sastanak koji ću održati sa premijerima Dačićem i Tačijem u Briselu 20. marta", navela je kratko Ešton u saopštenju, koje prenosi Radio Slobodna Evropa.

Sastanak državnog vrha Srbije sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton počeo je danas oko 13 časova u Beogradu, a završen je oko 14. 30, posle čega je Eštonova otputovala za Brisel.

U Palati Srbija sa Eštonovom, koja posreduje u dijalogu Beograda i Prištine razgovarali su predsednik i premijer Srbije Tomislav Nikolić i Ivica Dačić i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić.



Sastanak su pratile broje novinarske ekipe.

Eštonova je prethodno danas boravila u Prištini gde je razgovarala sa kosovskom predsednicom Atifetom Jahjagom i premijerom Hašimom Tačijem o daljem toku dijaloga koji bi trebalo da se nastavi 20. marta u Briselu.

Dolazak Eštonove u Srbiju, iako je bio najavljen, do poslednjeg trenutka je bio neizvesan, jer je zavisio od onoga šta će ona danas čuti u Prištini, gde je razgovarala s Hašimom Tačijem i Atifetom Jahjagom o zahtevima Beograda za formiranje Zajednice srpskih opština i njenim ovlašćenjima.

Radio Slobodna Evropa nezvanično saznaje u Briselu da bi pitanje ovlašćenja srpske zajednice u sporazumu moglo da ostane nerešeno.

Iako nešto na stolu već postoji, sporazum Beograda i Prištine još nije gotov dil. Do postizanja kompromisa će verovatno doći, ali će to rešenje biti toliko ambivalentno sročeno, da će i jedna i druga strana moći da se svojima predstave kao pobedinici, navode diplomatski izvori.

Najveći kamen spoticanja još uvek su ovlašćenja zajednice srpskih opština na Kosovu, a ako se taj problem ne bude mogao rešiti, moguće je čak, prema briselskim diplomatskim izvorima, i da se to pitanje u sporazumu ostavi nerešenim i da se pusti da se vidi kako će se stvari odvijati na terenu.

Glavni kamen spoticanja, prema briselskim diplomatama, još uvek su izvršna ovlašćenja zajednice srpskih opština gde ingerencije te zajednice počinju i gde se završavaju, odnosno, gde počinju i završavaju ovlasćenja Prištine.

(MONDO, foto: Beta, MUP Srbije, Zoran Živković)