Veće će uskoro zakazati sednicu na kojoj će Krstić imati priliku da se izjasni da li se oseća krivim.

General Krstić jutros se pojavio u sudnici, po drugi put u skladu sa obavezujućim nalogom suda. Prvi put Krstić je odbio da svedoči 7. februara, navodeći kao razlog pogoršano fizičko i psihičko zdravstveno stanje. Po dobijanju rezultata zatraženih dodatnih lekarskih pregleda, veće je zaključilo da "nema zdravstvenih razloga koji bi sprečili Krstića da svedoči u odbranu Karadžića".

Krstić je potvrdio da je svestan posledica odluke da odbije da svedoči, ali i da ostaje pri toj odluci. "Nisam promenio svoj stav da ne svedočim. Ne mogu protiv svog zdravlja", izjavio je Krstić.

Karadžić nije odustao od Krstićevog svedočenja, rekavši da "za zapisnik, za svedoka i njegovog advokata ima puno razumevanje, ali da tri pitanja, za koja mu trebaju odgovori od ovog svedoka, ne može pitati nikoga drugoga".

Prvo Karadžićevo pitanje bilo bi da li su on i Krstić "planirali da proteraju stanovništvo i pobiju zatvorenike", a u pola drugog pitanja, koje je počelo sa "da li sam obavešten", sudija O-Gon Kvon ga je prekinuo rekavši da se zahtev odbija, jer "nema smisla" i jer to "ne znači da se povlači zahtev da se svedok sudski pozove".

Haški tribunal je generala Krstića 2004. godine proglasio krivim za pomaganje i podržavanja zločina u Srebrenici i osudio na 35 godina zatvora. Na izdržavanje kazne bio je upućen u Veliku Britaniju, ali je odatle vraćen u Pritvorsku jednicu UN u Ševeningenu, jer su ga tamo napali muslimanski zatvorenici.

Naredni svjedok Karadžićeve odbrane je Božidar Vučurević, nekadašnji predsednik Kriznog štaba opštine Trebinje.

Pretresno veće je za svedoka izdalo nalog za "slobodan prolaz", kao garanciju da tokom putovanja u Holandiju i na povratku u BiH, neće biti "uhapšen, pritvoren, procesuiran, niti da će protiv njega biti preduzimane druge mjere" u vezi sa optužnicom za učešće u granatiranju Dubrovnika podignutom 2008. godine u Hrvatskoj.


(Srna, foto: Guliver/Getty)