Poslanici većine stranaka u republičkom parlamentu podržavaju donošenje "Marijinog zakona", a tokom današnje skupštinske rasprave čulo se još nekoliko predloga za sprečavanje krivičnih dela protiv polne slobode maloletnika, poput hemijske kastracije.

Usvajanje zakona inicirao je Slobodan Jovanović, otac osmogodišnje Marije, koja je 2010. godine silovana i ubijena.

Jovanović je uoči početka rasprave, kojoj je prisustvovao, poručio da je njegova želja da nova zakonska rešenja budu preventivna, da se bave uzrocima, a ne posledicama i da se više nijedan zakon u Srbiji ne zove po nekom detetu.

Jovanović se zahvalio poslanicima, Ministarstvu pravde i državne uprave i Vladi Srbije što, kako je rekao, nisu tražili razloge već što su našli način da Srbija dobije taj zakon.

Podršku tom zakonskom predlogu u dosadašnjem toku rasprave najavili su SPO-DHSS, SVM, JS, SPS, DSS, kao i DS, za vreme čije vlade je takođe parlamentu predložen ovakav zakon, ali nije izglasan zbog izbora.

Poslanica kluba SPO-DHSS Olgica Batić predložila je uvođenje hemijske kastracije - meru za koju se svojevremeno zalagao i njen otac Vladan Batić.

Uz napomeu da se silovatelji i pedofili stoprocentno vraćaju izvršenju krivičnog dela, Batićeva je ukazala da je hemijska kastracija lako izvodljiv postupak i da se lekovima uništava seksualni nagon i prekida veza između hipofize i organa koji luče testosteron.

Za SVM je izuzetno značajno što se na dnevnom redu nalazi ovaj zakon, koji je, kako su poručili poslanici te stranke, neophodan da bi se na adekvatan način kontrolisali svi počinioci ovakvih zločina.

"Nadam se da će ove mere biti efikasne kako nijedno više dete ne bi stradalo na ovakav način", rekla je Elvira Kovač iz te stranke.

I DSS podržava donošenje zakona, koga ocenjuje kao pozitivan korak u pravcu formalne zakonske brane ka sprečavanju ovih krivičnih dela u budućnosti.

DSS je najavila nekoliko amandmana na taj zakonski predlog, a jednim od njih predlažu da predviđene mere umesto 20 godina od odsluženja kazne budu primenjivane trajno.

Za LDP je važno da takav zakon bude usvojen, ali su, kako je navela poslanica Judita Popović, uočili određene nedostatke u tekstu zakona i predložili amandmanima da ona budu ispravljena, a kao jedan od nedostataka istakli su zastarevanje dela.

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković rekao je na početku rasprave da nova zakonska rešenja za cilj imaju da se otklone uslovi da silovatelji i pedofili ponovo budu u mogućnosti da vrše ta teška krivična dela i da je značajna novina vođenje posebne evidencije lica osuđenih za krivično delo naružavanja polne slobode protiv maloletnika, sa podacima o DNK profilima osuđenih.

Kako je objasnio, predloženim zakonom predviđena je zabrana ublažavanja kazne i uslovnog otpusta, obavezno javljanje policiji i drugim nadležnim institucijama, zabrana prisustvovanja mestima gde se okupljaju maloletna lica, obavezno javljanje o promenama prebivališta i boravišta, putovanja u inostranstvo...

"Ove mere se sprovode 20 godina nakon odsluženja kazne", istakao je Selaković.

(Tanjug/Foto: Rade Prelić, Tanjug)