Zbog protivljenja Prištine da zajednica srpskih opština dobije izvršna ovlašćenja postavlja pitanje da li će ta institucija Srba u pokrajini uopšte biti osnovana, kaže Dačić.

Dačić je novinarima u parlamentu rekao da se na Kosovu danas ne primenjuje čak ni plan Martija Ahtisarija u vezi sa pravima Srba i da bi se i za njega trebalo boriti.

"Srbija je spremna na dogovor, to nije sporno, ali Srbi na Kosovu i Metohiji treba da imaju zajednicu sa ovlašćenjima koja neće biti protokolarnog tipa", rekao je Dačić na pitanje poslanika Srpskog pokreta obnove o pregovorima u Briselu.

On nije optimista kada je reč o ishodu pregovora, jer država nema strateškog partnera, koji bi je podržao.

"Da je Srbija jača, da imamo nekog iskrenog partnera, da imamo nekog prijatelja na zapadu, ne bi došli u ovakvu situaciju u kakvoj smo danas", zaključio je Dačić.

On je naglasio da ne može biti optimista i zbog toga, jer Priština "ne pristaje ni na kakav kompromis".

Premijer je rekao da Priština nema kontrolu nad severom Kosova i da Srbija ne želi da se to pitanje rešava u skladu sa kosovskim zakonima već smatra da je potreban poseban politički dogovor.

"Potreban je poseban politički dogovor i plan za rešenje problema, nisam čuo da se nijednom drugom regijom kao što je sever (Kosova) bavi čitava međunarodna zajednica", rekao je Dačić.

Dačić je ukazao je danas da prištinska strana ne prihvata bilo kakva izvršna ovlašćenja Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji i ocenio da je pitanje nadležnosti ključno u dijalogu koji se vodi u Briselu.

"Da ne raspravljamo sada o tome kakva bi Zajednica trebalo da bude, jer ona trenutno ne postoji i pitanje je da li će biti formirana", rekao je Dačić.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije (DSS) Slobodan Samardžić poručio je danas u Skupštini Srbije da se Kosovo "ne može dati za
ništa", napominjući da rešenje za Kosovo mora da bude u skladu sa važećim Ustavom Srbije i Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN .

Samardžić je u pitao Dačića ko mu je dao mandat da pregovara o sudbini Srba na Kosovu.

"Počeli ste da upotrebljavate izraz 'paralelne institucije'. Te institucije Srbije rade u uslovima okupacije, a vi se u pregovorima niste držali Ustava
Srbije, nego Ustava Kosova i plana Martija Ahtisarija", rekao je Samardžić, obraćajući se Dačiću.

On je uzvratio da mu je, kao premijeru, mandat za pregovore dala Skupština Srbije, "ogromnom većinom glasova", dok je platformu za te pregovore postavio predsednik Srbije Tomilslav Nikolić.

"Nemam nameru da pričam bajke o Kosovu, ali to ne znači da me Kosovo boli manje od onih koji pričaju bajke", naglasio je Dačić.

Prema njegovim rečima, "Srbija ne može da vrši svoju vlast na najvećem delu Kosova, ali ni Priština ne može da vrši vlast na severu Kosova".

Bivši ministar za Kosovo Goran Bogdanović (DS) pitao je Dačića da li postoji jasan plan države, ukoliko se dogovor Beograda i Prištine ne postigne u Briselu 2. aprila.

"Ne razgovaram ja tamo sa Tačijem, nego sa celim svetom. Nije lako prognozirati šta će se desiti, jer se radi i o pritiscima na drugu stranu", objasnio je Dačić.

Papir o navodnom dogovoru koji je objavljen u medijima je potpuno besmislen, i na njega je i Priština imala primedbe, rekao je Dačić, koji nije odgovorio da li postoji "rezervni plan".


On je, odgovarajući na pitanja poslanika Srpskog pokreta obnove Mirka Čikiriza, precizirao da je najvažnije pitanje čime će Zajednica da se bavi.

Prema Dačićevim rečima, pitanje imovine i nadležnosti Zajednice "postavljeno je kao jedan od načina tranformacije institucija Srbije u institucije Zajednice, a samim tim i imovine".

Reč je o kompleksnom pitanju, koje je ključno u dijalogu Beograda i Prištine, napomenuo je Dačić.

Govoreći o platformi za pregovore, Dačić je objasnio da nije ideja da Zajednica srpskih opština onemogući ovlašćenja opština, jer nije interes da se vodi borba opština i Zajednice u ovlašćenjima.

"Po autorima platforme, ideja je da neke od tih nadležnosti budu izvorne nadležnosti koje Zajednica ima, a koje sada nemaju opštine", precizirao je Dačić.

On tvrdi da u Srbiji neće biti izbora ni ako se postigne dogovor u dijalogu sa Prištinom, ni ako se ne postigne i za sutra najavio ponovni sastanak državnog vrha na temu dijaloga.

"Na izbore se ide onda kada postoje problemi u parlamentarnoj veći i onda kada postoji opšta društvena kriza iz koje je izlaz samo u izborima. Slažem se da ponekad neke izjave koje se daju ne vode dovoljno računa o državnom i nacionalnim interesima koji su uvek važniji od stranačkih I ne vidim zasto bi se išlo na izbore ni ako se postigne, ni ako se ne postigne dogovor”, poručio je Dačić.

Na pitanje lidera LDP Čedomira Jovanovića da li vlada postoji i da li će biti izbora, Dačić je kazao da "naročito ne vidi zašto bi se išlo na parlamentarne, a ne i na predsedničke izbore".

Dačić je napomenuo da je Vlada Srbije jedinstvena u politici koju vodi. "A to znači da želimo da rešimo problem Kosova, ne tako što ćemo ga predate. Želimo da ga rešimo zato što smatramo da ne treba time da se bave buduće generacije”, naveo je Dačić.

Kako je istakao, prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić je i do sada je učestvovao u pregovorima, a nijedna odluka nije doneta bez konsultacija sa njim.

"Izmedju mene kao premijera i njega kao zamenika i predsednika najveće stranke oko ovog pitanja prisutno je jedistvo i tako će biti I 2. aprila”, istakao je Dačić.

"Odluke ćemo doneti ili zajedno ili nikako, jer ovo nije nikakva lična ili pojedinačna stvar, na zavisi samo naša lična budućnost, već države, naroda I možda I budućih pokolenja”, ukazao je premijer Srbije.

Dačić je napomenuo da je predlog predsednika Srbije Tomislava Nikolića bio da on vodi dijalog sa Prištinom I da zato odgovornost snose svi.

"Ja lično ne pregovaram ni sa kim, ja sam predsednik vlade i predsednik Republike je predložio da ja kao predsednik vlade vodim dijalog. Nemam nijedan lični razlog da u tome učestvujem, naprotiv, imao bih mnogo razloga da u tome ne učestvujem", kazao je Dačić.

Premijer je ponovio da nije optimista po pitanju dogovora sa Prištinom, zato što ne vidi medju onima koji odlučuju strateškog saveznka sa kojim se može napraviti dogovor koji je u interesu srpskog naroda, ali I zbog toga što Prištinu niko ne tera na kompromis.

"To što nisam optimista ne znači da nećemo do poslednjeg trenutka insistirati na kompromisima”, zaključio je Dačić.


(MONDO/Agencije Foto Tanjug Zoran Žestić)