Dačić je u Moskvi, gde se juče sastao sa državnim vrhom Ruske Federacije, rekao da su predsednik i premijer te zemlje obećali da će u okviru svojih razgovora sa vodećim svetskim državnicima probati sa njima da nađu najbolji način za rešenje problema Kosova i Metohije.

"Siguran sam da će to mnogo dopirneti, da i oni (lideri zemalja EU i SAD) vide da neko stoji iza nas, jer je ovako izgledalo da je Srbija sama na međunarodnoj sceni, okružena zemljama koje su gotovo sve članice NATO pakta ili idu ka NATO paktu ili idu ka Evropskoj uniji", rekao je Dačić za Radio-televiziju Srbije.

Upitan da li je bilo razgovora i o vraćanju dijaloga Beograda i Prištine u okvire Ujedinjenih nacija, Dačić je poručio da to neće moći lako da se učini.

"Moramo da budemo pošteni i iskreni. Mi smo prebacili problem na EU predlogom Srbije, a da nismo konsultovali i obavestili Rusiju. Sada je malo nekorektno da mislimo da će sada tako lako taj problem moći da se vrati u Ujedinjene nacije", rekao je Dačić.

Premijer Srbije je danas u nastavku posete Moskvi izjavio da drugu ratu od 200 miliona dolara ruskog kredita za podršku budžetu Srbije očekuje u drugoj polovini godine i da veruje da oko toga neće biti problema.

U Moskvi je juče potpisan sporazum Srbiji od ukupno 500 miliona dolara za podršku budžetu, a Dačić je srpskim novinarima u Moskvi rekao da prva tranša kredita od 300 miliona dolara treba da bude isplaćena u prvoj polovini godine, odnosno 30 do 40 dana posle odobravanja sporazuma.

Prema rečima Dačića, Rusija misli da je "dobro" da se za drugu ratu najpre potpiše određeni finansijski sporazum između Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), kao dokaz za stabilnost tržišta.

"Ja sam im objasnio da odnosi Srbije i MMF nisu baš kao odnosi drugih zemalja sa MMF, ali ja mislim da to neće biti problem", rekao je srpski premijer na kraju posete Moskvi.

Ministar finansija Rusije Anton Siluanov izjavio je ranije da će drugi deo ruskog kredita biti dat posle zaključivanja stabilizacionog sporazuma Srbije sa MMF.

Misija MMF dolazi u Srbiju 8. maja i u slučaju da bude data pozitivna ocena makorekonomskih kretanja i uspunjenja budžeta trebalo bi da istovremeno i počnu pregovori o sklapanju novog aranžmana sa Srbijom.

Dačić je ocenio da je "korektan" ruski predlog da ta zemlja finanisira izgradnju srpskog dela gasovoda Južni tok, a da Srbija vrati pozajmicu novcem od tranzita gasa.

"Srbija bi teško u sadašnjim uslovima mogla da obezbedi dodatnih više od 800 miliona evra kredita za njegovu izgradnju", rekao je Dačić.

Naveo je da je jedna od osnovnih tema razgovora sa Putinom I Medvedevom, kao i u banci VTB, bilo veće učešće ruskih banaka u Srbiji.

Rekao je da je sa zamenikom predsednika VTB Vasilijem Titovim danas razgovarao o tome kako da se napravi zajednički investicioni fond koji bi pomagao investitorima iz obe zemlje.

Dačić je kazao da očekuje da se razgovori o tome nastave, kako bi se podstakla ekonomska saradnja i investicije.

Pored sastanaa sa ruskim državnim vrhom predstavnici Srbije juče su potpisali i sedam bilateralnih sporazuma, uključujući i Sporazum o ruskom kreditu od 500 miliona dolara za podršku srpskom budžetu.

(MONDO/agencije, foto: Beta/AP Photo/RIA Novosti, Yekaterina Shtukina, Government Press Service)