"Za mene je bila interesantna druga tačka u engleskoj verziji gde se pominje ustavni zakon koji će usvajati država Srbija u smislu prihvatanja institucija na Kosovu kao pokrajinskih institucija, odnosno institucija države Srbije. Sve to meni liči na tajvanski modalitet odnosa između Srbije i Kosova", rekla je Trajković u emisiji "Dogovor" KIM radija.

Ono što je u sporazumu najspornije, rekla Trajković, jeste odlazak srpskih institucija.

Trajković je ostavku Aleksandra Vulina ocenila kao "obezglavljivanje" Kancelarije za Kosovo i Metohiju u trenutku kada je onanajpotrebnija.

Ona je rekla de je Vulin uradio stvari na kojima mu je zahvalna.

Omogućio je da profesori Medicinskog fakulteta koji sedam meseci nisu primali plate, dobiju prinadležnosti. Bilo je interesovanja da nam se pomogne, tako da ovo zaista ne mogu da prihvatim drugačije osim kao način sabotiranja i miniranja onih koji su prihvatili ovaj sporazum", zaključila je Trajković.

Gradonačelnik Gračanice Bojan Stojanović rekao je da mu nije jasno zbog čega "neko na Kosovu protestuje zbog sporazuma".

"Ono što se desilo je Ahtisari. Možda je regionalni komandant policije povlastica, ali je on menjan za 14. tačku koja kaže da Srbija neće sprečavati Kosovo u evrointegracijama, a toga nije bilo u Ahtisariju", rekao je Stojanović.

(agencije/MONDO)