On je Tanjugu rekao ranije da je među privedenima je i bivši gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović.

Veljović je u obraćanju medijima rekao da su lica, koja su na neki način bila i najodgovornija za sanaciju posledica tog zemljotresa, zloupotrebama oštetila budžet opštine Kraljevo u iznosu, koji je za sada utvrđen, više od milion evra.

Direktor policije je kazao da je lišavanje slobode usledilo nakon višemesešne istrage vezane za zloupotrebe sredstava Vlade Srbije za sanaciju zemljotres, a da je akciju izvela Radna grupa kriminalističke policije u saradnji sa Višim tužilaštvom u Kraljevu.

"Radi se o novcu koji je uplatila Vlada Srbije na poseban račun opštine Kraljevo", rekao je Veljović i precizirao da je taj novac korišćen za sanaciju objekata koje su bili najugroženiji.

Prema njegovim rečima, lišavanjem slobode ovih 16 lica posao policije se ne završava i nastaviće se provere koje su vezane za novac iz humanitarnih akcija, odnosno koji je uplaćivan putem raznih donacija ili u materijalu, i taj iznos će sigurno biti znatno veći nego što jeste.

Veljović je naglasio da je "frapantno da pojedinci dozvole sebi da na ovaj način, na tuđoj nesreći stiču protivpravnu korist", ukazavši da su posledice zemljotresa bile katastrofalne i dan danas nisu do kraja sanirane.

"Mi ćemo u ovoj akciji istrajati do kraja i sigurno da će broj ovih lica biti mnogo veći", naveo je direktor policije.

Prema njegovim rečima, sva lica lišena slobode zadržana su u od strane Policijske uprave u Kraljevu, odnosno od radnika Kriminalističke policije i u zakonskom roku će biti sprovedena istražnom sudiji Višeg suda u Kraljevu.



U saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova se navodi da su pored Simovića uhapšeni M. M. (1957.) osnivač i vlasnika preduzeća "JU Keops" Doo iz Kraljeva i odgovornog izvođača radova na izgradnji montažnih kuća, B. Ð. (1949.) nadzorni organa nad izvođenjem radova na izgradnji montažnih kuća, V. B. (1966.) direktor preduzeća "JU Keops" Doo, V. K. (1954.) direktor preduzeća "Ving" OD.

Uhapšeni su, takođe, D. R. (1962.) direktora preduzeća "Tehnoprofil" OD, G. L. (1965.) direktora preduzeća "Lešević" Doo, S. V. (1967.) vlasnika građevinsko zanatske radnje "Standard", V. P. (1959.) direktora preduzeća "Beton Inženjering", M. R. (1956.) vlasnika zanatske radnje "Rebrinović Milutin", M. Š. (1966.) vlasnika građevinske radnje "Drvoterm", J. B. (1969.) direktora građevinskog preduzeća "Alfa i Omega", G. B. (1955.) vlasnika zanatske radnje "Ibar", D. D. (1969.) vlasnika građevinske radnje "Građevinarstvo 2007" , Z. D. (1968.) vlasnika zanatske radnje "Dončić", svi iz Kraljeva i M. P. (1958.) direktora preduzeća "Pavlović MV iz Čačka.

Razlog hapšenja je osnova sumnja da su izvršili više krivičnih dela zloupotreba službenog položaja i zloupotreba položaja odgovornog lica.

Osumnjičeni bivši gradonačelnik Kraljeva, Lj. S. je, kako se sumnja, nakon razornog zemljotresa koji je zadesio grad Kraljevo 3.novembra 2010. godine, sproveo postupak javne nabavke za izvođenje radova na izradi temelja i svih ostalih zanatskih radova na izgradnji montažnih kuća i zaključio ugovor sa konzorcijumom o izvođenju navedenih radova (konzorcijum čine preduzeća: DOO "JU Keops" , OD "Ving" , OD "Tehnoprofil",a njihovi podizvođači su DOO "Lešević" , SGZR"Standard",DOO "Beton Inženjering",SGZR "Pavlović MV", SGZR"Drvoterm", ZR"Alfa i Omega",ZR "Ibar",SGZR "Građevinarstvo 2007" i SGZR"Dončić").

Njemu se stavlja na teret da je, posle zaključenja ugovora o izvođenju radova sa konzorcijumom, odobrio uklanjanje pojedinih ugovorenih radova, ali ugovorenu cenu radova nije umanjio za vrednost uklonjenih i neizvedenih radova, čime je omogućio konzorcijumu, čiji je predstavnik preduzeće "Ju Keops" ,imovinsku korist u iznosu od 44.037.649,09 dinara.

Postoji osnov sumnje, da je Lj. S. sa preduzećem "Putevi AD" iz Užica zaključio ugovor o donaciji armaturnog gvožđa, za potrebe grada Kraljeva, a dobijeno armaturno gvožđe je,
bez nadoknade, preuzeo i ugradio u montažne kuće, pri čemu je navedeni konzorcijum, uz saglasnost Lj. S. naplatio od grada Kraljeva u celokupnom iznosu od 1.724.471,26 dinara doniranog armaturnog gvožđa.

Takođe, građevinska preduzeća - članovi konzorcijuma, čiji je predstavnik bilo preduzeće "JU Keops" iz Kraljeva I podizvođači, koji su učestvovali u izgradnji montažnih kuća, na osnovu ugovora o izvođenju građevinskih radova na izradi temelja, svih zanatskih radova i spoljne stolarije
zaključenim sa gradom Kraljevom, ispostavljali privremene situacije u kojima su prikazivali da su izveli u celosti sve radove predviđene ugovorom na 465 montažnih kuća i iste u celosti naplatili.

Sumnja se da je sve ugovorene radove, iako nisu izveli ili su izveli u manjem obimu od ugovorenog, nadzorni organ B. Ð. overom građevinskih dnevnika i privremenih situacija omogućio naplatu radova kao da su izvedeni u potpunosti, čime je konzorcijumu omogućio imovinsku korist u ukupnom iznosu od 56.094.516,44 dinara.

Osumnjičenima je stavljenio na teret da su pribavili korist u iznosu od oko 102.000.000,00 dinara , a na štetu budžeta grada Kraljeva u istom iznosu.

(MONDO/agencije, foto:ilustracija(Guliver/Getty Images/Thinkstock)