Šetnjom, paljenjem sveća i polaganjem belih ruža, odali su poštu stradalim vojnicima JNA, a delegaciju Vlade RS predvodio je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić.

Đokić je rekao da je kolona 15. maja krenula u mirno povlačenje kada je napadnuta, preneo je Tuzlanski info portal Tip.ba.

Skup su obezbeđivale jake policijske snage MUP-a Tuzlanskog Kantona, a saobraćaj u ulici Armije BiH je bio obustavljen.

U zločinu u Tuzli 15. maja 1992, prema podacima vlasti Republike Srpske, u zasedi je ubijeno najmanje 59 vojnika tadašnje JNA, ranjeno njih 44, a veliki broj zarobljen.

Trideset pripadnika 92. motorizovane brigade JNA ubijeni su prilikom povlačenja iz Tuzle, a sahranjeni maja 2002. godine, na 10. godišnjicu zločina, u spomen-kosturnicu na groblju Pučile u Bijelijini, Republika Srpska, gde će danas biti služen parastos.

Taj ratni zločin je izvršen 12 dana posle zločina u Dobrovoljačkoj ulici, u Sarajevu, kada su "zelene beretke", "Patriotska liga" i Teritorijalna odbrana BiH ubile 42 pripadnika JNA.

Haški tribunal je u slučaju "tuzlanska kolona" za četiri osobe dao oznaku "A", što znači da je na osnovu dostavljenih dokaza utvrđeno da postoji krivično delo ratnog zločina i dovoljno dokaza da se te osobe procesuiraju.

Međutim, Tužilaštvo BiH je, decembra 2009. prekinulo istragu protiv ratnog gradonačelnika Tuzle Selima Bešlagića i drugih u slučaju "tuzlanska kolona".

Starešina MUP-a BiH Ilija Jurišić je za ratni zločin u Tuzli prvostepenom odlukom Okružnog suda u Beogradu, septembra 2009. osuđen na 12 godina zatvora, a 2010. je tu odluku poništio Apelacioni sud pa je zakazano novo suđenje u prvostepenom veću Specijalnog suda u Beogradu.

Ponovljeno suđenje Jurišiću počelo je u Specijalnom sudu u Beogradu, jula 2011. godine. Ono je trajalo do pred kraj 2012. godine, kada je privremeno odloženo zbog bolesti optuženog, a nastavljeno je i prekinuto februara ove godine.

Jurišiću je odobreno da se brani sa slobode i do sada se odazivao pozivima na ročišta.

Jurišić je prvostepenom presudom u Okružnom sudu bio proglašen krivim zbog potrebe nedozvoljenih sredstava borbe.

On se tereti je da je kao starešina MUP-a i dežurni perativnog štaba Javne bezbednosti Tuzla, po naredbi nadređenog oficira, bošnjačko-hrvatskim jedinicama naredio napad na kolonu JNA koja se mirno povlačila iz tog grada.

Grad Tuzla u Federaciji BiH obeležava 15. maj kao "dan oslobođenja".

(Tanjug, Foto: printscreen, YouTube)