U saopštenju se ocenjuje da su Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine i Ministarstvo zdravlja u Zajači "povredili prava građana, posebno dece, na zdravu životnu sredinu, jer su propustili da preduzmu sveobuhvatne i kontinuirane mere kontrole zagađenosti životne sredine i obaveštavaju građane o njenom stanju".

"Iako su prethodne analize ukazale na zagađenost životne sredine u ovom mestu i povećan nivo olova u krvi kod čak 82 odsto od preko 100 ispitane dece, Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine je prekinulo, bez obrazloženja, s praćenjem kvaliteta vazduha u Zajači, tako što je uklonilo mernu stanicu za uzorkovanje vazduha, a nijedna od mera praćenja kvaliteta vode, zemljišta i hrane koje je posle zabrinjavajućih rezultata zatražio Zavod za javno zdravlje iz Šapca nije sprovedena", piše u saopštenju.

Zaštitnik građana preporučio je Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine da bez odlaganja počne s redovnom kontrolom zagađenosti vazduha, vode i zemljišta u Zajači, a o utvrđenim podacima redovno izveštava stanovnike tog mesta i zainteresovanu javnost.

Ministarstvu zdravlja preporučeno je da, bez odlaganja, uz saglasnost roditelja, sprovede novo ispitivanje nivoa olova u krvi kode dece koja žive u Zajači i preduzme druge preventivne i interventne mere, u skladu s rezultatima ispitivanja.

Zaštitnik građana posebno je preporučio ministarstvima energetike i zdravlja da s drugim nadležnim organima i ustanovama, predstavnicima kompanije u čijem je vlasništvu topionica, kao i predstavnicima stanovništva Zajače, bez odlaganja otpočnu stalni dijalog i preduzmu mere radi zaštite zdravlja stanovništva i životne sredine.

Podseća se da su Ministarstva dužna da u roku od 21, odnosno 60 dana, obaveste Zaštitnika građana o postupanju po preporukama.

(Beta/Foto: Goran Sivački,MONDO)