Poslednjih nekoliko dana rojevi pčela viđeni su na raznim mestima u Beogradu. Jedan roj je napravio "zavesu" na parkiranom automobilu, drugi je stubić koji se postavlja na trotoar "učinio svojim domom" na Vračaru. Roj pčela je, takođe, snimljen i ispred OŠ "Ivan Goran Kovačić" u Beogradu.
Pčelar Stefan Stevanović kaže da ove pčele nisu agresivne, ali da građani ne bi trebalo sami da uklanjaju roj već da za to pozovu lokalne pčelare. "Prirodni period je rojenja pčela posle bagrema i verovatno se toliko roje pčele zato što je kišni period. One su sve u košnici, postaje im tesno i onda odluče da se roje, jer da je obrnuto, da je sunčano i da ima prinosa, polovina pčela bi išla napolje na cveće i radila bi, ne bi pomišljala na rojenje. Možemo reći da vremenski uslovi utiču na to", objašnjava Stevanović.
Dodaje da ovih dana dobija dosta poziva od građana. "Na Zvezdari sam sa jedne jelke išao da uklonim roj pčela, u Krnjači na jednoj brezi, u Surčinu na jednoj trešnji, na Vračaru na jednom drvetu, drugi roj na jednom stubiću u Knjeginje Zorke. U Zemunu na dva mesta. Ovih dana imamo pune ruke posla, evo sad vozim u gepeku roj pčela. Vodim ih na periferiju na livadu gde ću im dati med prvog dana, a onda zatim ponovo za nekoliko dana. Onda ću za desetak dana proveriti da li matica zaleže jaja u ćelije. Ako zaleže to je dobar znak, roj ima perspektivu i mogu ga čak nositi i u cvetne rajeve poput Furške gore na lipu ili u Idvor na suncokret, ili u Banat kraj Dunava na livadu", priča sagovornik.
Napominje da je u Beogradu najezda pčela. "Verujem da je i drugim gradovima tako, ali se to dešava u prirodi gde ima više drveća", rekao je i istakao da građani nikako ne treba da diraju roj pčela. "U prva tri minuta roj je u vazduhu i tada se ljudi najviše njega plaše jer ne izgleda prijatno da toliki insekti lete u vazduhu, malo je kao scena iz horor filmova. Posle par minuta roj se smiri napravi loptu od pčela i potpuno je bezpopasan za prolaznike, pčele znaju da su na tuđoj teritoriji i čekaju trenutak kada će pčele izviđacice pronaći adekvatno mesto za njihov budući dom. One će na tom mestu ostati dva do tri sata ili dva do tri dana", objašnjava sagovornik.
On savetuje da se za uklanjanje pčela kontaktira neko ko je stručan. "Bilo ko ko se usudi da ih dira mora da ima opremu - dugačke debele pantalone, pčelarski kombinezon sa kapom, duge rukave, rukavice i treba staloženo da radi sa njima ne treba da ima ishitrene i brze pokrete... Ne bih preporučio građanima da sami sklanju roj, nikako", zaključuje Stevanović.
(MONDO/Kurir.rs)