Društvo

MEĐU UMRLIMA PRAKTIČNO NEMA ONIH KOJI SU KOMPLETNO VAKCINISANI! Završena sednica Kriznog štaba, obratila se ministarka

Autor Tamara Sekulović

Sednica Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa, prva posle tačno mesec dana i otkako su u našoj zemlji drastično popuštene protivepidemijske mere, održana je danas u Palati Srbija.

Izvor: printscreen/N1

Odluka o zasedanju Kriznog štaba doneta je nakon pojave delta soja koronavirusa u Srbiji i očekivanja da ćemo se u septembru suočiti sa još jednim talasom epidemije. Osim toga, primetno je opuštanje građana kada je poštovanje mera u pitanju, a i odziv mladih na vakcinaciju nije na zadovoljavajućem nivou, istakli su iz Kriznog štaba.

"U našoj zemlji jeste još uvek povoljna epidemiološka situacija, ali u poslednje vreme beležimo blag porast obolelih. Virus nije na odmoru, tu je. Nažalost, i dalje, gotovo svakim danom neko od naših sugrađana izgubi bitku s ovom bolesti", rekla je Darija Kisić Tepavčević i dodala da je veći broj umrlih od ovog virusa bio nevakcinisan deo stanovništva.

"Preko 99 posto hospitalizovanih nije vakcinisano. Među umrlima praktično nije bilo osoba koje su kompletno vakcinisane", rekla je ona.

"Veći deo našeg sastanak je danas bio posvećen tome kako da se poveća broj vakcinisanih, jer ona štiti od ove bolesti i od smrtnih ishoda. To je jedna kolektivna odgovornost", istakla je ona.

Što se tiče treće doze vakcine, rekla je:

"Ona nam neće povećati kolektivni imunitet. Ciljna grupa nam je oni koji nisu primili nijednu dozu. Svi mi koji smo primili drugu dozu, ići ćemo dalje ako bude trebalo. Dužina imuniteta je duža nego što se mislilo, još uvek se rade istraživanja u vezi sa tim da li će biti potrebna treća doza", istakla je Kisić Tepavčević i apelovala na sve koji poznaju nevakcinisane ljude da ih podstaknu da se vakcinišu.

"Imamo oružje za pobedu virusa tu na dohvat ruke, samo treba da ga prigrabimo."

Ona je dodala i da "mlade osobe treba da razumeju i shvate da ne postoje neželjene reakcije od imunizacije".

Kisić je komentarisala i obavezu koje su uvele pojedine bolnice da se zaposleni koji se vraćaju sa odmora, a nisu vakcinisani podvrgnuti PCR testiranju.

"Svi oni koji na duži vremenski period, da li je to vreme godišnjeg odmora ili je to neki drugi razlog, koji odu sa svog radnog mesta prilikom povratka, ako nisu vakcinisani, moraju da budu bezbedni. Ako nisu vakcinisani oni moraju da pruže dokaz da nisu zaraženi. To je jedna individualna mera koja će se primenjivati od bolnice do bolnice. To je preventivna mera kojom pokušavamo da pružimo bezbednu sredinu za pacijente i zdravstvene radnike."

(Mondo)