Društvo

KROV MORA DA BUDE ZELEN, ZA SVAKO DETE SE SADI DRVO: Neobična pravila i zakoni koje niste znali, jedno će vas oduševiti

Autor Sara Šimšić

Neobična pravila i zakoni Evropske unije, ali i drugih zemalja.

Izvor: YouTube/NPR

Ljudi na Balkanu uvek slušaju priče kako je u zemljama Evropske unije sve uređenije zakonom počev od sitnica do većih stvari. Da li je to stvarno tako i kakva je kultura ponašanja drugih ljudi? Da li zakon može baš sve da uredi? Stranci ništa ne prepuštaju slučaju. 

Za određene zakone je bolje da ostanu dalje od nas zbog svoje bizarnosti, a neki su nam i više nego dobrodošli.

Šefovi ne smeju da vas kontaktiraju van radnog vremena (Portugal, Danska)

Radnik može da ih prijavi u koliko dobije poziv, mejl ili sms. Sve je ovo urađeno da bi zaposleni napravili balans između privatnog i poslovnog života, kvalitetno se posvetili porodici, prijateljima, hobiju i tako sačuvali dobro rapoloženje i odmorili se za nove radne pobede. Ako ne postoji neki veći problem, nadređeni u Srbiji ne bi smeli to da rade. Ovo nije jedini zakon koji nas odvaja od drugih zemalja Evrope. 

Nove zgrade moraju da imaju zelene krovove

Bazel je prvi grad na svetu koji je doneo ovaj fenomenalan zakon, nove zgrade moraju da imaju posađeno zelenilo na krovu, a zakon se odnosi i na sve stare zgrade koje se rekonstruišu. Dodavanje zelenila na zgradu i te kako pomaže u borbi protiv smoga i zagađenosti.

Dva nova stabla za svako rođeno dete (Vels, Velika Britanija)

Za svako rođeno dete sade dva stabla: jedno u samom Velsu, drugo u Ugandi! Ideja je super, a proširena je i na usvojenu decu, tako da ovaj deo Velike Britanije i afrička država dobijaju po dva nova stabla i kad se neko dete usvoji i time doprinose pošumljavanju površina.

Ukinuti kratki letovi avionom (Francuska)

Zakon se odnosi samo na one letove gde se ista ruta može preći vozom za manje od 150 minuta (dva i po sata). Ovo je više nego pozitivan ekološki podsticaj, jer vozovi zagađuju mnogo manje od aviona, a uz to je i vožnja prugom jeftinija.

Ulepšavanje fotografije (Norveška)

Ovaj zakon se mnogima sviđa. Niko od nas ne izgleda savršeno, pa mnogi, kad vide nečije fotografije na društvenim mrežama, pomisle kako je izgled bez ijedne mane moguć i postanu depresivni što je njih to zaobišlo i što ih je zaobišla majka priroda. Norveški zakon zahteva od influensera da koriste posebnu oznaku kako bi svoje pratioce upozorili da su fotografiju retuširali i provukli kroz filtere.

(MONDO/KURIR)