ŠTA SE NALAZI U TREZORU PALATE PRAVDE? Samo jedna osoba ima ključ, drogu i oružje čuvaju senzori i kamere

U Palati pravde u Beogradu nalazi se trezor u kojem se nalaze telefoni, noževi, pištolji i mnogobrojni drugi predmeti koji su popisani u posebnoj knjizi.

Kurir/ Petar Aleksić

Računari, telefoni, noževi, puške, pištolji, ručne bombe, garderoba ubijenih, laboratorijska oprema za proizvodnju marihuane i vagice za merenje samo su deo onoga što je svoje mesto pronašlo u najčuvanijoj prostoriji beogradske Palate pravde. Uredno popisani u posebnoj knjizi, složeni na police, u depozitu najvećeg suda u Beogradu čuvaju se dokazi za neka od najtežih krivičnih dela počinjenih na teritoriji glavnog grada.

Zabranjen pristup

Na nekima od njih i dalje su vidljivi tragovi oštećenja ili krvi, drugi čuvaju DNK ili otiske počinilaca. I jedni i drugi često su od presudnog značaja za krivične postupke, koji se neretko završavaju kaznama od 40 godina zatvora ili doživotnom robijom. Upravo zbog toga, pristup im je strogo zabranjen i malo je onih koji tačno znaju kojim se hodnicima renovirane Palate pravde u Savskoj ulici stiže do teških protivpožarnih vrata iza kojih je trezor s najčuvanijim dokazima.

Zapravo, samo jedan čovek - depozitar, ima ključ i pristup ovoj prostoriji. U depozit suda nije moguće zaviriti, niti je iz njega moguće bilo šta neprimetno izneti. Onaj ko kroči u depozit trebalo bi da zna da nema skrivenih kutaka i da je svaki korak pod budnim okom senzora za pokret, kao i kamera za video-nadzor.

Blindirana vrata

Mere predostrožnosti, kako je pokazao nedavni slučaj iz susedne Crne Gore, nisu bez razloga. Iskustvo s filmskim kopanjem tunela od jednog stana u prizemlju zgrade prekoputa suda do sudskog depozita podgoričkog Višeg suda otvorilo je pitanje bezbednosti prostorije u kojoj se u Višem sudu u Beogradu čuvaju predmeti koji su upotrebljeni u izvršenju nekog krivičnog dela ili su za to bili namenjeni. Iskustvo iz susedstva pokazalo je da su kriminalne grupe spremne na sve kako bi obezbedile bolji položaj i slobodu svojim pripadnicima. Ovakav scenario ne bi bio moguć u zgradi Palate pravde i da bi i sam pokušaj nečeg sličnog "rudarima“ bio osujećen čim bi pokušali da priđu najčuvanijoj prostoriji.

"Prostorije sudskog depozita su posebno obezbeđene, i to u obe sudske zgrade - Palati pravde i Posebnom odeljenju ovog suda u Ustaničkoj ulici. Konkretno, sudski depozit u Palati pravde obezbeđen je specijalnim protivpožarnim vratima, spoljnim rešetkama, kao i senzorima za kontrolu pokreta i video-nadzorom", kažu za "Kurir" iz Višeg suda u Beogradu.

Vraćanje i trajno oduzimanje

Deo predmeta koji se nalaze u sudskom depozitu po okončanju sudskog postupka vraća se vlasnicima, dok deo zauvek ostaje na čuvanju kod nadležnih državnih organa.

"Ukoliko sud, posle pravosnažnosti presude, donese naredbu o vraćanju predmeta, oni se predaju vlasniku, dok se trajno oduzeti predmeti dostavljaju Direkciji za oduzimanje imovine. U slučajevima kad je osuđenom licu izrečena kazna doživotnog zatvora ili kazna zatvora u trajanju od 40 godina, kao i ako je okrivljenom suđeno u odsustvu, privremeno oduzeti predmeti će se čuvati u depozitu suda sve dok za tim postoji potreba", objašnjeno je iz Višeg suda u Beogradu.

Slično i u Ustaničkoj

Obezbeđena prostorija postoji i u Posebnom odeljenju ovog suda, koje se nalazi u Ustaničkoj ulici i u kom se vode postupci protiv organizovanih kriminalnih grupa, kao i osumnjičenih za ratne zločine. Dokazi su pod video-nadzorom, prostorija je obezbeđena posebnim vratima i bravama, a ključeve ima samo za to ovlašćena osoba i oni stoje zapečaćeni kod sudske straže.

"Privremeno oduzeti predmeti, na osnovu naredbe postupajućeg sudije, primaju se u sudski depozit i uvode u knjigu oduzetih predmeta. U njoj se zavode predmeti koji su u toku krivičnog postupka oduzeti i čuvaju se u sudu, a od 2010. godine Viši sud u Beogradu ima posebnu knjigu oduzetih predmeta u kojoj se evidentira oduzeto oružje", objašnjeno je iz najvećeg suda u regionu na koji se način strogo kontroliše i u svakom trenutku tačno zna šta se nalazi iza skrivenih vrata sudskog depozita.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Milena Radulović, Palata pravde. protesti, mika aleksić  MONDO/Stefan Stojanović

(MONDO/Kurir)