PALA CENA DIZELA I BENZINA U POSLEDNJIH ŠEST MESECI - DA LI SLEDI OBRT? Stručnjaci upozoravaju na jedno, pravi se balans

Evrodizel je pojeftinio za oko 40 dinara za pola godine.

MONDO/Uroš Arsić

Poslednjih nekoliko nedelja, pa i meseci, cena goriva u Srbiji je u padu. Ovih dana litar evrodizela na pumpama košta 180 dinara, a benzina 173. Pre pola godine litar evrodizela koštao je i do 220 dinara.

Cena barela na svetskom tržištu je niža nego prethodne nedelje kada se naftom na evropskom tržištu trgovalo po ceni od oko 76 dolara. Ipak, stručnjaci tvrde da treba očekivati obrt. Barelom na evropskom tržištu s početka godine trgovalo se i po ceni od 117 dolara, prethodne nedelje bio je na nivou od 76 dolara, a jutros 74 dolara. I to su cene koje tržište nafte nije odavno beležilo.

I cena gasa na svetskim tržištima najniža je od 2021. godine. Junski fjučersi su u prodaji po ceni od oko 35 evra po megavat-satu. Goldman Saks sad ukazuje da bi gas u Evropi mogao da utrostruči svoju vrednost već u drugoj polovini ove godine odnosno da bi po megavat satu moglo da se plaća i više od 100 evra.

Pad cene nafte na svetskim berzama pratilo je i srpsko tržište, a sada bi globalno veća tražnja, koja će očekuje već od juna, mogla doneti i nove, veće cene. Stručnjaci sada tvrde da treba očekivati obrt, a razlog je jedan - letnja sezona će povećati tražnju i to je signal i da cene goriva počnu da rastu i na svetskom tržištu.

Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije kaže da je s obzirom na krizu, koja je i dalje prisutna u svetskim razmerama, ali i zbog povećanja tražnje nafte iz Kine koja je veliki kupac, došlo do neočekivano niske cene sirove nafte, što se sa zakašnjenjem odrazilo na cene nafte i kod nas. Ovakvo stanje, kako kaže, moglo bi da se nastavi još neko vreme, a onda bi trebalo očekivati i obrt.

"Očekivano je da će u narednom periodu cena goriva nastaviti da pada, bar još malo, a zatim na leto, zbog povećanja potražnje za sirovom naftom u severnoj hemisferi može se očekivati neki blag rast cene. Uspeli smo da od onih cena koje smo imali nedavno, dođemo na nešto što je relativno prihvatljivo. Mislim da će se tako zadržati i do kraja godine, jer sada se pravi balans između potrošnje sirove nafte i naftnih derivata a time i proizvodnje", kaže Atanacković.

(MONDO/Blic)