Prošetajte sa nama kroz kratku galeriju nauke i zaostavštine Nikole Tesle, Milutina Milankovića i Mihajla Pupina, a pogledajte i poslušajte kako pesma "Tamo daleko" zvuči kad je izvedu munje Teslinih kalemova!
Posetioci konferencije o saradnji u inovacijama Kine i 17 država saradnica, među kojima su bili i premijerka Srbije Ana Brnabić, ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović i ministar za nauku i tehnologiju Kine Vang Džang imali su početkom oktobra priliku da se upoznaju sa najnovijim inovacijama i tehnološkim dostignućima u oblasti razvoja pametnih gradova, industrijskih parkova, železničke infrastrukture i nauke i tehnologije.
Na četvrtoj dvodnevnoj konferenciji Kine i 17 zemalja Centralne i Istočne Evrope (CEIZ), Brnabić, Popović i Džang su, između ostalog, prisustvovali prezentaciji rekonstrukcije železničke pruge od Novog Beograda do Stare Pazove, u okviru projekta “Modernizacija i rekonstrukcija mađarsko-srpske železničke pruge na teritoriji Srbije“.
Zajedno sa predstavnicima dve vlade i mediji i posetioci su imali priliku da vide i najnovije modele kineskih putničkih vozova, koji dostižu brzinu od 350 km i 250 km na sat, a koji saobraćaju na relaciji Peking-Šangaj, a koji bi se u budućnosti mogli koristiti i u našem regionu.
Pogledali smo i kratak film o tome kako će se graditi industrijski park, koji će Srbija zajedno za Kinom graditi u Borči, a na štandu kompanije Huawei upoznali smo se sa najnovijom 5G tehnologijom.
Tom prilikom imali smo mogućnost da prvi put izbliza vidimo kako izgledaju najmodernije 5G antene za unutrašnji i spoljašnji prostor, otkrijemo kako rade i kako se postavljaju. Jedna od antena, koja će se koristiti vrlo brzo širom sveta za dobijanje 5G signala u zatvorenom prostoru, prikazana na Huawei štandu, emitovala je 5G signal i bila povezana sa dronom i kamerom izvan hale 4 Beogradskog sajma, odakle je u realnom vremenu prenosila sliku iznad i oko mosta.
Spoljašnje antene su zajedničke 2G, 3G, 4G i 5G bazne stanice i emiteri, koji se mogu instalirati vrlo brzo, za svega nekoliko sati, a prema odgovoru predstavnika kineske kompanije, koji su bili na štandu, neke od ovih antena biće instalirane i u Srbiji i okolnim zemljama, nakon početka izgradnje komercijalnih 5G mreža, koje se planiraju za sledeću godinu.
Posetiocima iz 17 zemalja i domaćim posetiocima na raspolaganju je bio i poseban štand - DEMO zona na kojoj su predstavljene biografije i dostignuća srpskih naučnika Nikole Tesle, Mihajla Pupina (1858. je tačan datum rođenja, ne 1854, kako je navedeno) i Milutina Milankovića (kojem je organizator pogrešio i datum rođenja i datum smrti, ispravan je 1879. do 1958), a na kojem je demonstriran rad Teslinog kalema o kojem je “govorio“ robot Tesla, Milankovićev model rotacije i revolucije Zemlje itd.
Pogledajte kako to sve izgleda u našem videu na kraju vesti i poslušajte kako "Tamo daleko" izvode munje iz Teslinih kalemova!
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.