U slučaju TikTok aplikacije, koji na dnevnom nivou dobija obrte, kineska strana prvi put oštro reaguje na američke pritiske - tužbama!
Verovatno znate da je u toku novi američki lov na kinesku tehnologiju i to na TikTok aplikaciju ovog puta, koja do 15. septembra mora da se proda isključivo američkoj firmi, a Microsoft je zainteresovan, kako bi nastavila da posluje u SAD, na Novom Zelandu, u Kanadi i Australiji.
Kao da to nije dovoljno Tramp i njegova administracija su 6. avgusta i zvanično zabranili američkim građanima i kompanijama da sarađuju sa matičnom kompanijom ByteDance bez posebne dozvole, što je slično situaciji sa kompanijom Huawei.
TikTok kompanija, na čijem čelu su uglavnom američki građani, zvanično je reagovala na ovu zabranu najavom nekoliko tužbi na nekoliko strana sveta, uključujući SAD i sudove nadležne za ceo svet, zbog toga što je mera zabrane saradnje izrečena bez dokaza protiv TikTok i ByteDance kompanije, kao i bez bilo kakve prethodne nezavisne istrage ili mogućnosti kineske strane da predoči činjenice.
Zanimljivo je, a prošlo je u senci pokušaja zabrane TikTok-a, da je Donald Tramp potpisao zabranu saradnje na bilo kom nivou bez posebne dozvole i sa kompanijom Tencent i njenom aplikacijom WeChat. Aplikacija WeChat je najpopularnija aplikacija u Kini i mada dostupna i globalno nije toliko popularna kao tamo ili poput TikTok-a.
"Šokirani smo nedavnom izvršnom naredbom, koja je doneta bez ikakvog odgovarajućeg postupka", stoji u TikTok izjavi objavljenoj u petak. “Skoro godinu dana pokušavali smo da se s američkom vladom dobrovoljno povežemo da konstruktivno rešimo zabrinutosti, koje su iskazane. Ono na što smo naišli je da administracija nije obraćala pažnju na činjenice i samo su diktirali uslove sporazuma, bez prolaska kroz standardne pravne procese", dodaje se u saopštenju aplikacije.
TikTok je sugerisao da je upravo doneta izvršna naredba nezakonita i da se može osporiti ova svojevrsna diktatura, kako kažu, na sudu. Iz kompanije su rekli: "Mi ćemo istražiti sve pravne lekove, koji su nam dostupni, kako bismo osigurali da se vladavina zakona ne odbaci i da se s našom kompanijom i našim korisnicima postupa pošteno - ako ne od strane administracije, onda od strane američkih sudova".
Pre ove situacije The Financial Times objavio je priču da Tramp i SAD primoravaju ByteDance da u potpunosti proda aplikaciju i kompaniju TikTok nekoj američkoj kompaniji ili ulagačima, kako bi SAD imale kompletan udeo, a ne samo 30 procenata, koji se odnosi na poslovanje TikTok-a u SAD i podrazumeva i Kanadu, Australiju i Novi Zeland.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.