Da li je popularni jutjuber znao šta radi?
Baka Prase nedavno je ponovo bio u žiži interesovanja pratilaca i medija zbog svoje luksuzne teretane, u koju je navodno uložio 750.000 evra, ali i zbog objava iz bolnice.
Ovog puta priča je potpuno drugačija, sajt Reddit tj. njegovi korisnici u grupi Reddit Serbia objavili su da je Baka Prase učestvovao ili je uvučen u navodnu prevarantsku crypto piramidalnu šemu, i to internacionalnu i da je to pravi razlog jutjuberovog nedavnog boravka u Dubaiju.
Baka Prase je u jednom od svojih Instagram Story-ja objavio kako je pre nekoliko meseci stavio pare na QubitTech i da je robot samo pravio nove pare za njega, dok on ništa nije radio i zaradio je, kako je objavio u sledećem Story-ju oko 5.000 dolara. Baka Prase tvrdi da mu je QubitTech napravio sav taj novac za samo dva meseca. Kasnije, taj Story je na svom profilu podelio i QubitTech zvanični Instagram nalog.
Nakon ove situacije, na sajtu Reddit, u pomenutoj grupi napravljena je objava, koja broji već preko 150 komentara, uglavnom negativnih, u kojoj je izneto da je Baka Prase na Instagram Story-jima na istoj mreži promovisao crypto piramidalnu šemu, koja je navodno međunarodna prevara, kako tvrdi autor tog posta. Moramo da napomenemo da Baka Prase nije pozvao nikog direktno da uloži novac u QuibitTech, ali priroda njegovih objava je takva da pratilac može da pomisli da bi trebalo da uloži novac za tako nešto.
Prema objavi na ovom sajtu, u pitanju je tzv. MLM Ponzi šema, koja uzima novac ulagača, najmanje uplatu od 100 dolara i ostavlja ih bez dodataka, koji ide do obećanih 250%!
Ulagači, koji ulažu i do 100.000 dolara, dele se u rangove, a svaki rang se dostiže posebnim kriterijumima kvalifikacije i od ranga zavisi i visina novca, koji će ulagač dobiti. Ulagači, koji regrutuju nove ulagače pomeraju se sa nivoa jedan na dva i tako se piramidalna šema razvija dok svaki novi nivo donosi veću zaradu i više mogućnosti za razradu posla. Postoje servisi koji se plaćaju da se zarađuje novac, ali postoje i oni besplatni, koji imaju manju zaradu, niže bonuse i uopšte manje mogućnosti za razradu posla.
Prema istom izvoru kompanija nema fizičku adresu, iako se kao lokacije centrale navode i Estonija i Tajland, a polisa osiguranja kompanije na 100 miliona, koja je iz Češke je, takođe lažna, ako je verovati tom izvoru. Dalje, patent, kojim se QubitTech služi da bi omogućio zaradu ulagačima u kripto ekosistemu je falsifikat i nepostojeći.
Kompanija QubitTech nije se oglašavala o ovim optužbama, a na internetu se, na različitim lokacijama mogu pronaći komentari korisnika, koji su imali loša iskustva sa ovom kompanijom. Da stvar bude još sumnjivija potrudili su se navodno i sami neki od osnivača i menadžera kompanije, koji su pod istragom zbog ranijih malverzacija i prevara. Takođe, u sekciji "Mediji o nama" na QubitTech sajtu nema nijednog viđenijeg svetskog IT ili News medija, koji se bavio radom tj. načinom funkcionisanja ove kompanije.
Šta je QuibitTech i kako radi
Prema zvaničnoj objavi na sajtu QuibitTech.ai ova kompanija ima cilj da korisnicima obezbedi nadoknadu u vidu novca korišćenjem kvantne tehnologije i tehnologije kriptovaluta. Do 2025. godine QuibitTech planira da ima preko 10 miliona korisnika širom sveta i da dostigne vrednost od 10 milijardi dolara.
U ovom slučaju Baka Prase je reklamirao takozvane robote, koji automatski prate tržište, otvaraju i zatvaraju transakcije i omogućavaju automatsku primenu “take profit“ mera, kako stoji na sajtu. Roboti su obučeni da rade za ulagače na osnovu podataka prikupljenih u poslednjih nekoliko godina sa tržišta, ali se ne objašnjava kojih tržišta niti kojih tipova podataka, ali ni odakle potiču ti podaci tj. ko je njihov izvor.
Za prosečnog korisnika, laika u domenu ekonomije i/ili obrta novca na način u koji su upletena blockchain tehnologija i/ili kriptovalute ovaj sajt ne daje gotovo nikakve informacije, koje bi oni razumeli i na taj način stvar ostaje prilično nejasna za najveći broj ljudi.
Umesto zaključka
QubitTech očigledno značajna sredstva ulaže u marketing (posebno na društvenim mrežama), a promovišu je najviše jutjuberi i nfluenseri, kojima kompanija plaća da se okupljaju u luksuznim hotelima širom sveta, što se vidi na Instagram profilima drugih učesnika, na kojima se nalazi i Baka Prase.
Postoji mogućnost da Baka Prase nije svesno ovo uradio i da je i sam žrtva prevare kompanije, koja ga je zaslepela različitim podstrecima, ali svaki put kad vidite ovako nešto, što je previše dobro da biste verovali u to - ne verujte ili makar proverite više puta, pre nego što uložite bilo šta u tako nešto - vreme ili novac, nebitno je, jer ste u svakom slučaju na gubitku!
Da li ste se sretali sa ovakvim stvarima do sada?
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(MONDO / Reddit)