Nabavite legalan antivirus program i ne nasedajte na "neverovatne" ponude.
"Osnovna mera zaštite je ne javaljati se na nepoznate propuštene pozive u mobilnoj telefoniji, koji posebno kod post pejd korisnika mogu da naprave ogoromne račune", izjavio je u sredu sekretar Udruženja sudskih veštaka za informacione tehnologije Živko Dženopoljac.
On je rekao Tanjugu da građani, takođe, ne treba da nasedaju na sadržinu sms poruka koje im stižu, navodeći da je slična situacija i sa imejlovima, sa primamljivim ili interesantnim ponudama koji dolaze na računare.
Dženopoljac je rekao da se u takvim imejlovima, kada ga građanin otvori nalazi virus koji potom "napravi haos u računaru korisnika", i može da uništi sve što se nalazi u računaru, što je najblaže štetna varijanta.
"Mnogo je gore kada računar, na osnovu virusa koji je programiran, počne bez znanja vlasnika da prima imejlove i potom ih dalje distribuira", rekao je on.
Prema njegovim rečima, vlasnik računara u takvim slučajevima i ne zna šta se distribuira na taj način, a što može biti i dečja porongrafija, razne prevare... ", a to sazna tek kad policija, prateći imejlove, dođe do njegovog računara".
Dženopoljac ističe da je za zaštitu u takvim slučajevima najbolje legalno kupiti antivirsnu zaštitu koja košta od 25 do 30 evra.
Prema njegovim rečima, građani izbegavaju to da rade, misleći da se "neće to dogoditi baš meni".
On ističe da je mnogo bolje platiti legalni program zaštite nego koristiti programe koji se mogu besplatno skinuti s Interneta objašnjavajući da ono što se nudi kao besplatno uglavnom ne obezbeđuje potpunu zaštitu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je krajem prošle godine da su ih brojni građani obavestili da su putem sms poruka primili obaveštenja od nepoznatih osoba da su dobitnici određenih novčanih nagrada.
U tim porukama su instruirani da posete određene internet linkove, gde se od njih zahteva da daju lične podatke, podatke o platnim karticama i slično.
Dati podaci se koriste u cilju prevare, krađe identiteta i pribavljanja imovinske koristi, a ova pojava lažnih sms poruka u svetu je poznata kao "smišing".
U mnogim slučajevima primećeno je da te SMS poruke pristižu van opsega brojeva koje koriste legitimne korporacije, tako da se pretpostavlja da su poslate putem interneta na mobilni telefon, a ne sa drugog mobilnog telefona.
MUP je tada upozorio građane da ignorišu i ne odgovaraju na te sms poruke, kao i da tražene podatke ne otkrivaju ovim putem.
(Tanjug)