• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DA NE "VIDIMO" VAZDUH: Pare za Srbiju bez kotlarnica

Izvor Beta Izvor Tanjug

Ministar zaštite životne sredine Srbije Goran Trivan najavio je danas da će se u 2019. prvi put pomoći sufinansiranje gašenja kotlarnica. "Bogata" 2018 - presuda za trovanje životne sredine, "ukidanje" kesa, manje opasnog opada...

 Ekologija - Država daje pare za gašenja kotlarnica Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

"Ideja je da se gase kotlarnice koje su u državnom vlasništvu poput onih u školama, obdaništima, zdravstvenim centrima, opštinskim zgradama i za te namene odvojeno je 500 miliona dinara", kazao je Trivan na godišnjoj konferenciji za novinare.

Istakao je da će sredstva biti pre svega namenjena za gašenje kotlarnica u mestima koja prema izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine imaju najzagađeniji vazduh.

Trivan je naveo da cena gašenja jedne kotlarnice u na primer školi i priključenje na sistem centralnog grejanja može da iznosi od 30 do 50 miliona dinara.

"Znamo da 500 miliona dinara na nivou Srbije nije mnogo, ali smo iz budžeta Ministarstva želeli da pomognemo u rešavanju ovog problema", rekao je Trivan i dodao da će se o svemu dogovoriti sa lokalnim samoupravama.

2018 - ŠTA JE SVE POSTIGNUTO

Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije tokom 2018. godine povećalo je površine zaštićenih područja, naplatu naknada od zagađivanja životne sredine i svest ljudi o značaju zdravog okruženja, izjavio je ministar Trivan.

Iz Loznice odlazi 100 tona opasnog otpada

On je predstavio rezultate rada tog ministarstva i podvukao kao značajne rad na otkrivanju nelegalno skladištenog opasnog otpada, dostavljanje Nacrta pregovaračke pozicije za Poglavlje 27 u pregovorima o pristupanju EU, početak ukidanja plastičnih kesa...

Kako kaže, površina zaštićenihpodručja je u 2014. godini iznosila oko 6,37 odsto teritorije Srbije, a sada je povećana na 7,48 odsto, dok je cilj da taj procenat bude 12 odsto do 2020. godine u skladu s Prostornim planom Srbije.

Povećana je i naplata naknade od zagađivanja životne sredine, i tokom 2017. godine dostigla je 9.491.352.696 dinara.

U Pančevu više nema 260 tona opasnog otpada

"Tokom 2017. i 2018. godine Ministarstvo je u saradnji s Bezbednosno-informativnom agencijom, Državnim tužilaštvom i Ministarstvom unutrašnjih poslova pokrenulo akciju otkrivanja lokacija na kojima je nelegalno skladišten opasan otpad. U okviru akcije je otkriveno osam lokacija na području Obrenovca, Novog Sada, Pančeva, Kovina i Kikinde, sa ukupno više od 2.000 tona opasnog otpada", naveo je Trivan.

Podsetio je da je u 2018. godini počela akcija uklanjanja i zbrinjavanja istorijskog opasnog otpada iz preduzeća u restrukturiranju i stečaju, kao i da je Srbija prva u regionu, a deseta u svetu dostavila Sekretarijatu Okvirne konvencije o promeni klime nameravane nacionalno utvrđene doprinose smanjenju emisija GHG.

KESE ODLAZE U ZAPEĆAK

Kada su u pitanju plastične kese, njihova upotreba je, na osnovu istraživanja trgovinskih lanaca koji sarađuju sa ministarstvom na njihovom ukidanju, smanjena za čak 65 odsto.

"Cilj je da se u potpunosti uskladimo sa obavezama koje proističu iz regulative EU do 2019. godine, uz fazno prilagođavanje, koje podrazumeva minimum štetnih posledica po privredu", rekao je Trivan.

Osvestite se - Smeće nije otpad, smeće je novac!

Takođe, tokom 2018. godine formirano je Nacionalno telo za ispitivanje posledica NATO bombardovanja Srbije, podignuta je svest građana o značaju zaštite životne sredine...

"Naši građani imaju pravo na zdravu životnu sredinu i sve ovo radimo, jer je to pravo građana i nemamo nameru da ćutimo i da probleme guramo pod tepih. Vrlo je važno da sarađujemo i sa organizacijama civilnog društva koje nam pomažu svojim primedbama i sugestijama", kazao je Trivan.

"Evropskoj komisiji je u junu 2018. godine dostavljen Nacrt pregovaračke pozicije za Poglavlje 27 životna sredina i klimatske promene. Srbija je prihvatila inicijativu UNEP-a za održavanje Regionalne konferencije o životnoj sredini u decembru 2018. godine u Beogradu", naveo je ministar.

Trivan podseća i da je Odeljenje za Nacionalnu laboratoriju donacijom EU dobilo instrumente visoke tehnologije čijom primenom je moguće detektovati do nekoliko hiljada supstanci u uzorcima površinskih, podžemnih ili otpadnih voda.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Paznja

Vazduh koji disem?!

special image