• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Opozicija: Čemu Nacionalni stadion? Mali: Evo zašto

Izvor mondo.rs

Šef odborničke grupe Savez za Srbiju u Skupštini Beograda Nikola Jovanović usprotivio se planovima o izgradnji Nacionalnog stadiona u Surčinu. Stav opozicionog bloka je da planirani novac treba uložiti u druge, važnije stvari.

 Nacionalni stadion Stadion Srbije u Surčinu kapacitet 60.000 mesta Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Fudbalski savez Srbije i država planiraju izgradnju Nacionalnog stadiona, odnosno budućeg doma fudbalske reprezentacije Srbije.

Prema dostupnim planovima i podacma, stadion će biti izgrađen u opštini Surčin, a kapacitet će biti 60.000 mesta.

Ministar finansija Siniša Mali je najavio da će radovi na izgradnji Nacionalnog fudbalskog stadiona u Surčinu krenuti "vrlo brzo" i da se završetak očekuje za dve i po do tri godine.

Projekat će, prema ranijim najavama, koštati izmedu 50 i 70 miliona evra, a Mali smatra da to i nije toliko velika investicija, s obzirom na koristi koje treba da donese.

"Ceo koncept treba da se zove 'Stadion siti', a to podrazumeva mnogo toga. Plan je da u okviru stadiona napravimo ceo grad. Biće tu izložbeni sajmovi, prostor za kulturu i koncerte, akvaparkovi, ali i tehnološki park koji uključuje dolazak velikih svetskih trgovačkih lanaca", izjavio je Mali u intervjuu za "Blic", prenosi Tanjug.

Nacionalni stadion će, prema rečima ministra, Srbiji doneti korist sa dva aspekta.

Prvi je dalja promocija sporta i razvoj sportske infrastrukture, jer Srbiju, kako navodi, vidi kao domaćina svetskog prvenstva, domaćina Lige šampiona i Lige Evrope, a drugi aspekt je potpuno razvojni, imajući u vidu da će Srbija gradnjom nacionalnog stadiona dobiti nove poslovne i stambene celine.

Ministar kaže da su u budžetu za ovu godinu već opredeljena sredstva za projektovanje stadiona i da su u toku pregovori sa kompanijama Ikea i Kaufman, koje su, kako ističe, vrlo zainteresovane da se nađu u okviru celog kompleksa.

"Biće tu i jako mnogo poslovnog prostora, kao i kompletan stambeni blok", naveo je Mali dodajući da će sve to biti privatne investicije koje država neće subvencionisati.

"Pre nego što smo ušli u celu priču, uradili smo analizu koje sve zemlje u okruženju imaju nacionalne stadione i videli da Albanija i Budimpešta završavaju svoj, kao i da ga Rumunija već ima. Pošli smo od toga da je sport odavno prestao da bude samo sport i da je reč o velikom biznisu posebno ukoliko govorimo o fudbalu", rekao je Mali.

Glavni cilj Nacionalnog stadiona je, napominje, da se kroz sportske događaje i sportske manifestacije promoviše Srbija, ali i da se istovremeno zarađuje od turizma i stanih investicija.

Opozicija u Beogradu izrazila je protivljenje zbog ovakvih namera, smatrajući da je reč o preskupom projektu, kao i da taj novac treba uložiti za druge potrebe.

"Graditi potpuno nov objekat za samo nekoliko utakmica godišnje, a čija će ukupna cena premašiti 250 miliona evra, koliko je odvojeno samo u budžetu za 2019. godinu, predstavlja u najboljem slučaju ludost, a u najgorem iživljavanje nad poreskim obveznicima Srbije", izjavio je šef odborničke grupe Savez za Srbiju u Skupštini Beograda i potpredsednik Narodne stranke Nikola Jovanović

Jovanović je istakao da se na to nadovezuju i druge nelogičnosti - objekat je predviđen na relativno izolovanoj lokaciji nepovoljnoj za gradnju i van dometa javnog saobraćaja i "unapred se zna da će ga graditi Turci a ne domaće firme".

"Pored toga, samo u Beogradu postoje dva velika stadiona koja zvrje prazna tokom godine, iako su vezana za velike klubove", rekao je Jovanović.

On smatra da se za planirani novac mogu obezbediti besplatni udžbenici za sve đake u Srbiji, stambeni dodatak za mlade bračne parove koji nisu u mogućnosti da trenutno rešavaju stambeno pitanje, kao i pomoć majkama sa troje i više dece.

PLAN REGULACIJE TERENA ZA STADION

Komentari 42

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zzz

Ja najpre hocu kanalizaciju u svom gradu. Sramota je da gradsko naselje od 20.000 stanovnika NEMA kanalizaciju! Nazalost, takvih ima mnogooo.

Aleks

Da li jedna drzava i reprezentacija treba da ima stadion? Da, treba. Ali Srbija i mi kao narod , nemamo tu kulturu odlaska na stadion kao sto imaju Nemci, Englezi, Italijani... u Evropi se general o ide na stadion sa porodicom, na rucak pa na utakmicu pa se kupe neki subeniri i to je ono o cemu pricam. Mi tu kulturu nemamo i nemamo ni novca za to. Tako da nama ne treba da imamo nacionalni stadion.

Dakki

A ko je vas sta pitao?

special image