• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Važna vest za sve buduće studente!

Izvor Tanjug

Nova zakonska rešenja - studenti će primati naknadu za učenje kroz rad u visini od najmanje 50 odsto osnovne zarade zaposlenog koji radi na istim ili sličnim poslovima.

 Dualno obrazovanje i na fakultetima Izvor: MONDO/Stefan Stojanović
Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Učenje kroz rad biće moguće i na fakultetima, predviđeno je Nacrtom zakona o dualnom modelu studija u visokom obrazovanju Ministarstva prosvete.

Plan je da akademci imaju u proseku 450 časova aktivne nastave godišnje i 450 sati učenja kroz rad u kompanijama.

Studenti će primati naknadu za učenje kroz rad u visini od najmanje 50 odsto osnovne zarade zaposlenog koji radi na istim ili sličnim poslovima, u skladu sa zakonom.

Učenje kroz rad kod poslodavca nosi određeni broj ESPB bodova.

"Studenti će pre nego što upišu fakultet morati da odluče da li hoće dualno obazovanje ili standardne studije, a fakulteti mogu da propisima regulišu da se student koji se odlučio za dualno vrati na standardni način studiranja i obrnuto - da onaj ko se odlučio za standardno studiranje pređe na dualno", rekla je Tanjugu pomoćnica ministra prosvete Gabrijela Grujić.


Dualni model studiranja je, naglašava ona, zahtevniji i teži, ali je i perspektivniji.

Studenti koji završe studije po dualnom modelu, s obzirom na praktično iskustvo, značajno povećavaju svoju konkurentnost na tržištu rada i imaće veće šanse za zapošljavanje kod poslodavaca kod kojih su obavili učenje kroz rad ali i kod drugih poslodavaca.

Suština je da studenti nauče posao, a od poslodavca zavisi da li će akademac biti angažovan i nakon završetka studija.

Poslodavci neće smeti studente da angažuju za poslove koji nisu njihova struka.

Srbija je 2017. godine usvojila Zakon o dualnom obrazovanju kojim se u formalni sistem obrazovanja uvodi i dualno obrazovanje kao model realizacije nastave u sistemu srednjeg stručnog obrazovanja i vaspitanja.

Pročitajte još:

Dualno obrazovanje - uz INDEKS rad i plata

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mila

Privatnici jedva sastavljaju kraj sa krajem (oni koji posteno placaju sve dazbine drzavi) bas ce da se igraju sa studentima

Glupost za medalju

Ne plaćaju ni radnike, štede na sapunu, toploj vodi i toalet papiru, a imaće para za studente bez ikakvog znanja i iskustva. Ali ako tako bude, onda su to napredni studenti i budući nam kandidati

Zapadna Srbija

E sad ne razumem, stvarno ne razumem, čemu negodovanje?! Da li je ovde iko završio fakultet?? Svi koji jesu, ajde iskreno recite koliko ste stvari znali da radite, kada ste počeli?? Pogotovu inženjeri!!! Realnost je da je obrazovanje loše, zastarelo, nekonkurentno... I ovde stvarno vidim šansu da se stvari malo poprave!!! Neće naučiti posao, ali će bar imati predstavu o tome šta uči i kako stvari zapravo funkcionišu... Od svih loših stvari koje je ova vlada uradila, a ima ih podosta, ovo je odlična stvar. I ne, ne radi se ovde o jeftinoj radnoj snazi, upravo suprotno. Kada završiš faks, poslodavci odmah krenu da likuju, te nemaš SATA radnog iskustva, te ne znaš posao, te nisi konkurentan, te znaš li koliko je ljudi nezaposleno, uz sve bednu platu i omiljenu rečenicu: BUDI SREĆAN ŠTO TI DAJEM POSAO!!!

special image