• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ništa od EU dok ne priznamo Kosovo"

Izvor Tanjug

Sudeći prema Izveštaju Evropske komisije malo je realno da do kraja juna bude otvoreno više od dva poglavlja, smatra diplomata Zoran Milivojević.

On ocenjuje da će, ukoliko ne dođe do otvaranja poglavlja, to značiti da je jedini uslov za napredak Srbije u evrointegracijama da prizna nezavisnost Kosova.

Kako je naveo Milivojević, Izveštaj je veoma važan za Srbiju, jer će na osnovu njega zemlje članice EU odlučivati da li će otvarati nova poglavlja u pregovorima sa Srbijom do kraja rumunskog predsedavanja.

On navodi da u ovom Izveštaju nemamo zabeležen napredak u poglavljima 23, 24 i 35, koji bi garantovao da će proces evrointegracija dalje teći u pozitivnom smislu, sa pozitivnom dinamikom koja bi taj proces ubrzala.

"Ovakav izveštaj daje malo prostora za neki ozbiljniji optimizam tako da je realno očekivati da se otvori jedno ili dva poglavlja, što bi bio politički signal da je EU ipak zainteresovana da se taj proces nastavi i da su zaista iskreni u tome kada kažu da žele da vide Srbiju u EU", rekao je Milivojević za Tanjug.

Zbog izjave "ljudi iz šume", Priština po Ani Brnabić


On smatra da ukoliko ne dođe do otvaranja novih poglavlja ili se sve svede na jedno poglavlje to će usloviti zaključak da Srbija ostaje pod pritiskom i da je ključna stvar politički interes da prihvati takozvanu realnost i da se prikloni onome što je zahtev i zapada i Prištine, a to je priznanje Kosova kao glavni uslov za mogući napredak.

Milivojević navodi da to ne odgovara interesima Srbije i da ukoliko EU ovog puta postupi na taj način i doprinese takvom zaključku, kao i stavu da ostajemo u fokusu politizacije celog procesa, to neće povoljno uticati ni na raspoloženje u Srbiji, ni na opštu klimu u vezi s evrointegracijama.

"To neće doprineti raspoloženju u vezi celog procesa pristupanja ni kod građana Srbije, ali ni kod političara i građanskih struktura", smatra Milivojević.

On ocenjue da ćemo na osnovu toga moći da vidimo da li je EU zaista iskrena kada kaže da ima političku volju i želju da Srbiju vidi u EU i da li iskreno ima želju i volju da ovaj region vidi kao stabilan i bezbedan i uključen jednog dana u EU.

Komentarišući izjavu evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana da će pokušati da pokrene dijalog Beograda i Prištine pre jula za kada je zakazan novi sastanak u Parizu, Milivojević kaže da je to ko zna koja već izjava u nizu koja govori o zalaganju da se ukinu takse na robu iz centralne Srbije, jer je njihovo ukidanje preduslov Srbije da se uopšte dijalog nastavi, ali konstatuje da se do sada sve zavržavalo na verbalnim zalaganjima bez odlučujuće akcije sa zapada i iz Brisela.

Zato, kako kaže, nije uveren da je Han u mogućnosti bez ozbiljnog angažovanja Vašingtona i vodećih zemalja zapada da obezbedi nastavak dijaloga, odnosno da ubedi prištinske vlasti da ukinu takse.

A ukoliko ne bude ukidanja taksi Milivojević ne vidi nikakve uslove da se Briselski dijalog nastavi i da se dođe do "nekakvog proboja" pred sastanak u Parizu ili do kraja mandata ove Komisije.

Do sada se pokazalo da Mogerini i Han nemaju tu političku snagu koja bi bila neophodna da se Priština u to ubedi, kaže Milivojević i ističe da o tome da ne možemo biti optimisti u vezi s uzkidanjem taksi svedoči i današnja izjava predsednika privremenih institucija Hašima Tačija da nema govora o ukidanju taksi niti o uspostavljanju zajednice srpskih opština.

"To je jasan signal da prištinska strana ostaje na tvrdim pozicijama, na pozicijama daljih uslovljavanja tog dijaloga, maksimalistickim zahtevom da se može razgovarati samo o priznanju i ni o čemu drugom", ocenjuje Milivojević.

Dodaje da ako Tači danas daje takvu izjavu, to je samo potvrda onoga što smo i do sada znali, a to je da ne postoji odlučujući uticaj zapadnih centara moći na Prištinu.

"To nas navodi na zaključak da postoje nekakva koordinacija i sinhronizovani pritisak da Srbija prihvati nastavak dijaloga pod nepovoljnim uslovima, odnosno pod uslovima koje diktira Priština, a koji podrazumevaju i političku isključivost i ucenjivački pristup celom ovom slučaju", kaže Milivojević.

Komentari 38

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maja

Srbija nikada nece priynati Kosovo.

Marko

To nije tacno.

Milos

Onog momenta kad kazemo da necemo u eu. Kad uvedemo carine na njihovu robu ima da nas mole i kume da udjemo u eu. Ovako sto bi oni nama nesto dali kad su vec sve dobili.

special image