• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Selaković: Notari će biti održiva profesija

Kako notarstvo nije privlačno pravnicima,cilj izmena zakona o ovoj oblasti je proširenje njihovih nadležnosti, kaže Nikola Selaković.

Ministar pravde i državne uprave rekao je danas da izmene Zakon o javnom beležništvu imaju za cilj povećanje nadležnosti budućih notara kako bi ta profesija bila održiva u praksi budući da se pokazalo da nije mnogo kandidata zainteresovano za bavljenje javnim beležnistvom.

"Notarijat je ekonomski neodrživ, nije se razmišljalo o motivaciji da se pravnici prijave za notarski posao zbog čega je cilj izmene i povećanje nadležnosti javnih beležnika kako bi ta profesija bila održiva”, rekao je ministar Selaković na sednici Odbora za pravosuđe Skupštine Srbije, koji je posle sat i po debate predložio republičkom parlmentu da prihvati izmene zakona.

Ukazujući da je izmenama predloženo da se početak primene zakona odloži za godinu danas, Selaković je precizirao da je jedna od novina i to da nadležnost notara bude i overa ugovora u prometu nepokretnosti, jer smatra da u suprotnom notarske kancelarije neće moća da opstanu.



On je rekao da se boji da u suprotnom ni novi rok odlaganja primene zakona za godinu dana neće biti dovoljan i da se broj prijavljenih kandidata neće povećati.

Ministar je objasnio da se tim izmenama odlaže početak primene zakona za 1. mart 2014. godine upravo, jer u prethodnom periodu nije bilo dovoljno kandidata koji su položili notarski ispit, a time nema ni uslova za formiranje javnobeležničke komore.

Do sada je u tri ispitna roka, kako je precizirao Sleaković, javnobeleznički ispit ukupno položilo 55 notara, što je nedovoljno, a jedan od razloga je i težina tog ispita, koji, kako je naglasio, mora da ostane na tom nivou strogosti budući da se notarima poveravaju važna ovlašćenja.

Drugi problem, kako je objasnio, jesu i postojeća zakonska ovlašćenja i najavio je da će u narednih godinu dana doći do izmene 20-ak zakona, na kojima radna grupa Ministarstva pravde već radi.

Liberali su kritikovali predložene izmene, a poslanica LDP Judita Popović ocenila je da se tim izmenama “degradira veliki broj pravnika, ali i ugrožava advokatura”.

Ona je navela i da se uništava advokatura da bi se spasili notari, kao i da su ispitni rokovi bili dosta kontroverzni i da se nije znalo ko je položio ispit.

Popović je Selakovića kritikovala i da nije ništa uradio od kada je ministar da notari pocnu sa radom.

Ministar Selaković se složio da su prvi ipistni rok pratile kontroverze, ali da to nije slučaj od kada je došla nova vlada i pozvao poslanicu LDP da se ne bavi politikanstvom.

On je naglasio i da je Srbija “crna ovca regiona” budući da jedina nema javno beležničku službu.

Ministar je objasnio da je posao notara posebno važan u sklapanju kupoprodajnih ugovora pošto se u Srbiji često ustanovi da i po pet građana budu vlasnici jednog stana.

“Ovako povećavamo i pravnu sigurnost građana”, naglasio je Selaković i dodao da je želja da se motivišu najbolji pravnici da se bave profesijom notara.

"Izmenama Zakona o javnom beležništvu ustanoviće se isključiva nadležnost notara za sklapanje ugovora kojima se vrši otuđenje i opterećenje nepokretnosti što će omogućiti mnogo veći nivo pravne zaštite u sferi prometa nekretnina", rekao je ministar pravde u Skupštini Srbije obrazlažući predložene izmene Zakona o javnom beležništvu.

Selaković je dodao da će se time sprečiti i izigravanje plaćanja poreza na kapitalnu dobit i poreza na prenos apsolutnih prava.

Prema njegovim rečima, notar će biti dužan da razmotri sve odredbe ugovora o prodaji i da stranke upozori na eventualne nepravilnosti.

Ministar je kazao da je uspostavljanje notarijata u Srbiji pionirski projekat jer poslednji notari u Srbiji, koji su postojali pre Drugog svetskog rata, odavno nisu među živima i ne postoji neposredna iskustvena primena takvog sistema.

Poslanik DS Nenad Konstantinović replicirao je ministru naglašavajući da ne koristi “verbalnu agresiju” prema poslanicima.

Konstantinović je ocenio da je suština izmena odlaganje početka primene zakona, kao i da ministarstvo treba da motiviše pravnike da se prijvljuju u većem broju za polaganje javno beležničkog ispita.

"Kada sam pomenuo politikanstvo, mislio sam da mu nije mesto ovde”, rekao je Selaković i upitao zašto je bilo potrebno godinu dana prethodnom ministru pravosuđa da organizuje prvi ispit.

Govoreći o komisijama koje prate polaganje ispita, on je objasnio da se njihov broj povećao zbog veće operativnosti, a da je zatekao situaciju da su naknade njihovih članova 2.000 evra, što je smatrao nepristojnim, pa su one sada ujednacene sa drugim sličnim komisijama.

Poslanik SNS Vladimir Cvijan je rekao da ne može ministarstvo biti krivo što se za ispite prijavljuje nedovoljno kandidata i što mali broj njih prođe ispit, a predsednik odbora Petar Petrović (JS) ukazao da su poslanici sat i po vremena potrošili na debate kakve je ko rezultate ostavario na tim ispitima, što nije stvar ni Odbora, ni Skupštine Srbije, ni Ministarstva pravde.

"Ajde da se rasplačemo nad sudbinom advokata koji neće moći da uzimaju masne provizije”, rekao je Petrović.

Inače, sednica Odbora trajala je više od sat i po vremena zbog čega je odložen i početak sednice Skupštine Srbije, na kojoj poslanici takođe treba da debatuju o tim izmenama.


Vlada Srbije je u obrazloženju predloženih izmena podsetila da je Zakon o javnom beležništvu donet u maju 2011. godine, s tim što je bilo predviđeno da njegova primena počne 1. septembra te godine.

Međutim, u avgustu 2012. godine odložen je početak primene zakona za 1. mart 2013. godine, ali je Vlada Srbije ponovo predložila odlaganje primene za godinu dana pošto nije moguće obezbediti uslove za primenu zakona.

Razlog je što je nedovoljan broj lica položio javnobeležnički ispit, što je uslov za raspisivanje konkursa i imenovanje javnih beležnika, kao i za osnivanje Javnobeležničke komore, koja treba da donese neophodne podzakonske akte.

Vlada je istakla da je potrebno da se odloži primena Zakona o javnom beležništvu do 1. marta 2014. godine, kako bi se stekli uslovi za njegovu primenu.

Vlada je predložila parlamentu da izmene donese po hitnom postupku, kao i da one stupe na snagu narednog dana od objavljivanja u “Službenom glasniku”.

Skupština će na novoj sednici raspravljati i o promenama u sastavu stalnih delegacija srpskog parlamenta u međunarodnim parlamentarnim institucijama, imenovanju šefova tih delegacija, kao i o promenama u skupštinskim odborima.

U Skupštini Srbije od prvog radnog dana u martu počinje redovno prolećno zasedanje.

(MONDO/Agencije, foto Tanjug Filip Krainčanić)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

PEĐA

Slika sve govori. Što li ja porez plaćam?

special image