• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministar pravde: Reorganizacija javne uprave

Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković izjavio je danas da reforma javne uprave u Srbiji iziskuje promene i u broju zaposlenih u toj sferi.

Ministar pravde i drzavne uprave Nikola Selaković izjavio je danas da reforma javne uprave u Srbiji iziskuje promene kako u broju zaposlenih u toj sferi, njihovo stručno usavršavanje, "giljotinu propisa", ali i giljotinu organa kojima se nadležnosti preklapaju i državni aparat čine neefikasnim i skupim.

"Biće promena u broju zaposlenih u javnoj upravi ali će to biti proces koji traje izuzetno dugo", rekao je ministar odgovarajući na pitanje novinara nakon otvaranja javne raspave o nacrtu strateigje za reformu javne uprave od 2013. do 2018. u Palati Srbija.

Pre toga, kako je naveo, treba analizirati i utvrditi koliki je sveukupni državni aparat u Srbiji, gde postoje velika preklapanja nadležnosti, gde se isti poslovi rade od strane nekoliko organa, po nekoliko puta, "i na kraju ne dobijete zadovoljavajući rezultat tog rada". Takođe treba utvrditi gde radi preveliki, a gde premali broj ljudi, naveo je Selaković.

On je ukazao da javnu upravu - ubedljivu većinu budžetskih korisnika, čini državna upravu, zatim pokrajinske administracije, lokalne samouprave, javne službe kao što su zdravstvo, školstvo, kultura...

Selaković je ukazao da je Ministarstvo pravde i državne uprave, ima 160 zaposlenih i podestio da su u njemu sada spojena dva ministarstva, odnosno delovi nekih ugašenih ministarstva.

"Država iz našeg susedstva koja će narednog meseca da uđe u EU, ima 40 odsto manje stanovništva od Srbije, a ima ministarstvo pravde, bez uprave, sa 350 zaposlenih. Onda vidite koliko je zaista veliki posao uradilo Ministarstvo pravde u državne uprave u prethodom periodu", naglasio je Selaković.

On je istakao da evrointegracije od nas zahtevaju povećanje stručnih, intelektualinh tehničkih i idrugih adminnistrativnih kapaciteta koji moraju da prate budući rad, ukazujući da se pregovori o članstvu sa EU otvaraju i zatvaraju poglavljima koja su u nadležnosti tog ministarstva.

Ministarstvo pravde i državne uprave je neko ko će u tom procesu morati da bude ojačano ili neće moći da iznese čitav taj posao na svojim plećima, smatra Selaković.

"S druge strane uveren sam da ima oblasti gde je preveliki broj zapolsenih , ali to ne znači da će ljudi biti ostavljeni na ulici", poručio je on isticucći da je urađena i četvrta Strategija usavršavanja drzavnih službenika koja će takođe biti predstavljena radi javne rasprave.

Ministar je istakao da ono o čemu treba da vodimo računa u budućnosti nije samo kvantitet već i kvalitet - kakav je to prosečan srpski državni službenik, šta on može da uradi a šta se pred njega postavlja kao zadatak okoji mora da uradi i da li on može to da iznese.

"Strategija reforme javne uprave zahteva aktivnost svih nivoa vlasti... Mi smo u situaciji hiper produkcije različitih regulatornih tela, agencija, čije su se nadležnosti preklapale ili se još uvek preklapaju. Da bi ste utvrdili koje su od njih suvišne gde postoji multiplikacija nadležnosti, morate da ih popišete i onda , kao što sprovodite giljotinu propisa", da sprovedete i "giljotinu" nekih organa koji su nastali sticajem okolnosti koji su se često pretvarali u svoju suprotnost, naplaćujući parafiskalne namte izdržavali sami sebe a nikako doprinosili efikasnosti državne uprave, privrde i društva u celini", poručio je ministar.

Na pitanje koliko košta javna uprava, Selaković je rekao da "kada socijalna davanja odvojite iz naših budžetskih davanja najveći deo otpada upravo na javnu upravu, od nivoa mesne zajednice i opštine pa do držvene vlasti, jer bukvalno svi državni organi čine javnu upravu".

(Tanjug/foto: Filip Krainčanić, Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image