• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministarstvo: Stari hrast je bolestan

Izvor Tanjug

Hrast na trasi autoputa Beograd-Preljina nije pod zaštitom države, a ima "vidne oznake poremećenog zdravstvenog stanja koje vodi ka kraju njegovog životnog veka",saopštilo Ministarstvo energetike

 Ministarstvo: Stari hrast je bolestan

U pitanju je odgovor Ministarstva energetike poslaniku "Zelenih Srbije" Ivanu Kariću, koji ne odustaje od namere da sačuva stablo staro oko 600 godina.

Karić je, u poslaničkom pitanju upućenom resornom ministarstvu, pitao da li hrast sa zapisom ima status zaštićenog prirodnog dobra i ukoliko ne uživa takav status zašto se ne zaštiti kao prirodno dobro.

Ministarstvo energetike, u pisanom odgovoru koje je stiglo u Skupštinu, navelo je da na osnovu utvrđenog stanja i izvršene procene mogućnosti pokretanja postupka za zaštitu, Zavod za zaštitu prirode je konstatovao da nema zakonske osnove da se stablo hrasta u Savincu stavi pod zaštitu.

U odgovoru koji je potpisala ministarka Zorana Mihajlović, između ostalog, se navodi da se to drvo ne nalazi u Registru zaštićenih prirodnih dobara, da nema takav status i da nikada nije stavljeno pod zakonsku zaštitu.

Ministarstvo je, u detaljnom objašnjenu, navelo da je "hrast u Savincu stablo velike starosti i impozantnih dimenzija, a da je uočljivo da ima vidne oznake poremećenog zdravstvenog stanja i da se nalazi u završnoj fazi razvoja, koja vodi ka kraju njegovog životnog veka".

Takođe, stablo ima dosta suvih grana i centralni deo krošnje je suv, a prema stručnom iskustvu kod stabla te starosti unutrašnja trulež je intenzivnija nego što se vidi spolja, precizirali su iz Ministarstva.

Stablu u takvom stanju, navodi se, teško je pomoći primenom bilo kakvih aktivnih mera sanacije i zaštite, a najčešća mera koja se koristi u tim situacijama je uklanjanje suvih grana, što dovodi do toga da se izgled stabla bitno menja, gubi njegova izvornost i reprezentativnost.

Sa druge strane, upravo krošnja i izgled stabla predstavlja osnovne kriterijume za vrednovanje prirodnog dobra i eventualno predlaganje za zaštitu.

Ministarstvo ukazuje da je stari hrast ujedno i zapis, a da su zapisi "sveta stabla" u narodu, gde postoji običaj da se ne smeju seći grane i na bilo koji drugi način uticati na njegov rast i razvoj.

Kod takvih stabala bilo kakvo sečenje grana je otežano, odnosno onemogućeno, kažu u Ministarstvu.

S druge strane, narodni običaji i religijsko verovanje o zapisima predstavljaju osnov za očuvanje takvih stabala čak i kada nisu pod zakonskom zaštitom, piše u odgovoru.

U Srbiji je zaštićeno 20-ak hrastova koji predstavljaju impozantne jedinstvene i rerezentativne primerke te vrste, a kao najbolji primer izdvaja se hrast u Ranilovića lugu.

Ministarstvo zaključuje da je građevinskim i zemljanim radovima za pripremu trase autoputa neposredna okolina stabla potpuno modelirana ne samo površinski, već i u dubinu koliko zahteva konstrukcija budućeg puta, tako da se stablo nalazi kao na ostrvu, a pojedini koreni su vidljivi na površini.

Komentari 37

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Plavusica

Prva greska, zasto su ti ultrapresposobni ljudi pravili takav plan gde se uopste ne uzima u obzir taj hrast? Druga greska, zasto se sad uopste raspravlja o tome, nacrt je gotov? Treca greska, zasto se sad izmisljaju i katastrofalno opasni i agresivni vanzemaljci koji zive u drvetu pa se ono zbog toga, stavise, mora seci? Sve suvi strucnjaci, a ne znaju ni gde su sve suplji. Izgleda ta promaja duva malo jace nego sto se pretpostavlja, a znamo svi kakvu megapromaju slutimo.

miha

Ne dirajte zapis, bezboznici! Razumem ove iz solitera sto su za rusenje, oni to ne mogu da shvate, samo ih molim da i oni nas shvate i uvaze vapaj za ocuvanjem zapisa. U Sumadiji svako selo ima po neki svoj zapis, najcesce neki stari hrast ili cer. Jaka su verovanja prema tom drvetu i nikada nikome nije palo na pamet da ga dira cak ni u vreme najtvrdjeg komunizma.

aimi

osvestite se ljudi...Sve dok budemo pljuvali po istoriji i po kodeksima, nacelima onih pre nas, sve dok budemo unistavali ono sto nas cini ljudima radi materijalnih koristi umiracemo kao psi od ruke onih kojima je je jedino do novca stalo. Zbog olako shvatanih situacija kao sto je ova, nama i jeste los zivot i zivotni standard.

special image