• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nakon poternice iz Hrvatske Mol rasprodaje INU

Izvor Beta

Mađarska vlada dala je nalog upravi naftne kompanije MOL da napravi reviziju portfelja te kompanije i da ako je potrebno, pripremi neophodne korake za prodaju akcija hrvatske Ine.

Najava rasprodaje Ine dolazi nakon što je hrvatska vlast raspisila Interpolovu poternicu i evropski nalog za hapšenje za predsednikom uprave MOL-a Zoltom Hernadijem, što su iz Mađarske prokomentarisali kao "kršenje zakona Evropske unije".

Hrvatsko tužilaštvo sumnjiči Hernadija da je s deset miliona evra podmitio bivšeg premijera Hrvatske Iva Sanadera da bi MOL-u prepustio upravljačka prava u hrvatskoj Ini.

Crvena poternica interpola i evropski nalog za hapšenje raspisani su u utorak, jer je Mađarska ranije odbila da Hernadiju uruči poziv za ispitivanje u Hrvatskoj.

"Način na koji hrvatska vlast sada postupa protivreči nadnacionalnom evropskom zakonu koji propisuje zajednički režim za celu EU, a Hrvatska je ulaskom u EU odabrala da ga poštuje", saopštio je MOL, a prenose hrvatski portali.

Iz mađarske kompanije navode da unutrašnjom istragom nisu otkrili nikakve dokaze kršenja zakona i najavljuju da će se "svim zakonitim sredstvima boriti protiv skandalozne akcije pokrenute protiv gospodina Hernadija i kompanije".

Mađarski Mol vlasnik je 49,1 odsto udela u Ini, a Hrvatska ima 44,84 odsto.

U slučaju Ina-MOL bivši hrvatski premijer Ivo Sanader zbog primanja pet miliona evra mita osuđen je krajem prošle godine nepravosnažno na zatvorsku kaznu.

Hernadi je više puta odbio poziv USKOK-a da bude ispitan u istrazi, a pre desetak dana i mađarsko tužilaštvo odbilo je zahtev da se Hernadi ispita u slučaju Ina - MOL, jer je navodno utvrđeno da on nema veze s podmićivanjem. Mađarsko tužilaštvo je ranije tvrdilo da ga ne mogu ispitati zbog zaštite nacionalnih interesa.

Istraga protiv Hernadija u Hrvatskoj prekinuta je u decembru 2012, ali je ponovno pokrenuta po ulasku u EU kada su, kako je tada saopštio USKOK, "stvorene nove pretpostavke za osiguranje prisutnosti osumnjičenika tokom istrage".

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

slava

Sad je dobra prilika da se NIS Gasprom Njeft dalje siri...

special image