• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta je "eksplanatorni skrining", a šta "benčmark"?

Izvor mondo.rs

Komplikovani rečnik koji prati proces evropskih integracija građani gotovo uopšte ne razumeju - eksplanatorni skrining, benčmark, aki, komunitarno pravo...

Približavanje Evropskoj uniji je dug i zamršen postupak u okviru kojeg svaka etapa ima svoj naziv i unutrašnje pravilo.

Tako su građani zatrpani rečima i kovanicama za koje ne znaju šta znače, ili za koje nikada do tada nisu ni čuli.

Eksplanatorni skrining, benčmark, aki, komunitarno pravo... to su samo neki od nerazumljivih termina u šumi rogobatnih izraza iz procesa evropskih integracija, s kojima ćemo se sve više suočavati kako ovaj proces bude odmicao, pišu "Novosti".

Evo "prevoda" nekih od njih.

SKRINING - prva faza koja prethodi otvaranju pristupnih pregovora. Predstavlja analitički pregled zakonodavstva zemlje kandidata s pravnim tekovinama EU (aki - francuski izraz koji se odomaćio), koji ima 80.000 stranica. Sačinjavaju ga tri faze. Eksplanatorni skrining traje po dva dana za svako poglavlje, i u okviru njega eksperti EU članovima pregovaračkog tima zemlje kandidata predstavljaju evropska pravila.

BILATERALNI SKRINING - je etapa koja sledi, a u kojoj zemlja kandidat predstavlja svoje viđenje usklađenosti s tekovinama. U slučaju poglavlja 23. za Srbiju će biti održan u decembru.

Treća faza je izrada izveštaja o skriningu, u okviru koje Evropska komisija daje svoju ocenu spremnosti zemlje da otvori pregovaračka poglavlja i postavlja zadatke, odnosno merila (benčmark) koja je potrebno po poglavljima ispuniti.

Svako od 35 pregovaračkih poglavlja se posebno otvara i zatvara, i u procesu skrininga, kao i tokom samih pristupnih pregovora. Ovaj proces bi, prema procenama iz kabineta Štefana Filea, trebalo da potraje između 18 i 21 mesec, ali to ne ometa prethodno otvaranje pristupnih pregovora.

PRISTUPNI PREGOVORI - njihov cilj je da se ispregovara kako će konkretno država kandidat da primeni tekovine EU, u brojkama i slovima, na svako pregovaračko poglavlje, kojih ima 35, i koje se tiču svih segmenata usvojenog zakonodavstva, od slobodnog kretanja robe i ljudi u okviru carinske unije, do spoljnih poslova i statistike. Poglavlje 35 (Ostale teme) za Srbiju će imati i posebnu konotaciju, jer će se ticati odnosa s Prištinom.

Ovaj proces, prema dosadašnjim iskustvima, može da potraje pet ili više godina. I tu važi isti princip: otvaranje poglavlja, utvrđivanje merila, njihovo ispunjavanje, pa zatvaranje. Prema stavu Evropskog saveta, pristupni pregovori sa Srbijom bi trebalo da započnu najkasnije u januaru sledeće godine. Prva poglavlja koja treba da budu otvorena odnose se na pravosuđe, osnovna prava i vladavinu prava. Berlin i London, kroz nacrt pregovaračkog okvira, traže da u ovom paketu bude i poglavlje 35, koje je vezano za Kosovo.

PREGOVARAČKI OKVIR - neophodan je da bi započeli pristupni pregovori. To je vodič za proces pregovaranja, u kome su opisani svi uslovi i pravila čitavog procesa. S njim moraju da se saglase sve države članice. Nacrt je uradila EK, dokument je sada na razmatranju u Evropskom savetu, a očekuje se da će biti usvojen na samitu u decembru, posle čega bi trebalo da bude organizovana prva međuvladina konferencija između EU i Srbije, kojom pristupni pregovori i zvanično počinju.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image