• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Među žrtvama trafikinga sve više državljana Srbije

Izvor Tanjug

U zemlji Srbiji do septembra ove godine bilo 66 slučajeva trgovine ljudima a prošle godine registrovano 79 takvih slučajeva, rečeno na konferenciji o trafikingu u Nišu.

Koordinator za borbu protiv trgovine ljudima MUP-a Srbije Mitar Đurašković je na konferenciji u Nišu, koja je održana povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, rekao novinarima da su ranije najčešće žrtve bile strane državljanke koje su radile u ugostiteljskim objektima u Srbiji, a da sada se sve faze ( vrbovanje, trenzit i eksploatacija) odvijaju u okviru granica Srbije, što znači da su žrtve najčešće državljani naše zemlje.

Najbrojnije žrtve trgovine ljudima su žene, a polovinu ukupnog broja čine maloletne osobe, deca koja se iskorišćavaju za prostituciju, prosjačenje, vršenje krivičnih dela ili za prinudni brak, naveo je Đurašković.

Novi trendovi, koji nisu dominantni, su vrbovanje naših državljanki koje se odvode u zemlje kao što su Italija, Francuska, Nemačka, Švedska, Austrija i to prvenstveno radi prostitucije, kao i eksploatacija naših građana u građevinskoj industriji.

"Identifikacija problema ne treba da nas brine, identifikacija problema je suočavanje sa realnošću i naša zemlja ozbiljno pristupa i radi na sprečavanju trgovine ljudima", kaže ministarka zdravlja i član Saveta za borbu protiv trgovine ljudima Slavica Đukić Dejanović.

Napomenuvši da je konferencija u Nišu prva koja se održava na nivou jedne lokalne zajednice i da će Niš biti prvi grad koji će usvojiti Deklaraciju u borbi protiv trgovine ljudima, Đukić Dejanović je rekla da lokalne samouprave moraju da preuzmu svoj deo odgovornosti i da učestvuju u prevenciji i radu sa rizičnim grupama.

Predsednik Skupštine grada Niša Mile Ilić rekao je novinarima da očekuje da niška Deklaracija u borbi protiv trgovine ljudima bude usvojena polovinom novembra i da će predložiti svim odborničkim grupama da to bude njihov zajednički predlog.

Na konferenciji je saopšteno da je završen Nacrt strategije u borbi protiv trgovine ljudima za period 2013 - 2018. kojom su obuhvaćene oblasti prevencije, zaštite, gonjenja i partnerstva.

Direktorka nevladine organizacije Atina, Marijana Savić, rekla je da u borbi protiv trgovine ljudima nedostaje veća koordinacija, dugoročno planiranje prevencije, privremeni smeštaj za žrtve trgovine ljudima.

Niš, koji će usvojiti deklaraciju, bio je učesnik pilot projekta "Lokalna zajednica u borbi protiv trgovine ljudima" u kome je učestvovalo još šest gradova u Srbiji i koji je sprovela NVO Atina.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image