• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Njegoš nije bio pesnik genocida"

Izvor Beta

Crnogorski premijer Milo Đukanović otvorio je danas rekonstruisani Njegošev mauzolej na Lovćenu porukom da je "evropskip put Crne Gore, Njegoševski".

Đukanović je na centralnoj proslavi jubileja 200 godina od rođenja velikog pesnika, filozofa i državnika kazao da veruje da bi Njegoš "bio ponosan na svoju današnju Crnu Goru, zemlju na evropskom kursu, koja poštuje svoje velikane, svoju slavnu prošlost, i svoje tradicionalne prijatelje".

Ukazao je i da do današnjeg vremena traje "nerazumevanje i zlonamerno tumačenje" Njegoša i naveo da bi "neki mitomani, propovednici mrženje, hteli u Njegošu da nađu duhovnog oca i predvodnika".

"Njegoš nije bio pesnik genocida, niti inspirator zločina. On nije pozivao u borbu protiv bilo kojeg naroda, već u borbu za slobodu. A borba za slobodu nacije 19. veka ne može biti isto što i nasilje nad nedužnim ljudima u veku iza nas", kazao je Đukanović.

Po njegovim rečima, Crnogorci su pokazali da su najbolje razumeli Njegoša, opredeljujući se za harmonični suživot sa muslimanima u Crnoj Gori nakon Berlinskog kongresa.

"Neljudi i zločinci, koji su ubijali nevine ljude, i širili međunacionalnu i međuversku mržnju, u krvavom raspadu jugoslovenskog društva, nisu i ne mogu biti sledbenici Njegoševi", poručio je crnogorski premijer.

Rekonstrukcija je trajala skoro čitave ove godine i koštala je 1,1 milion evra.

Obnovljeni su Njegošev spomenik, objekat mauzoleja, pristupne staze i stepenište, kao i vidikovac ispred Mauzoleja.

Njegošev mauzolej otvoren je u julu 1974. godine, pošto je sa vrha Lovćena uklonjena kapela koju je 1925. godine na tom mestu obnovio kralj Aleksandar Prvi Karađorđević, jer su prvobitnu u Prvom svetskom ratu srušili austrougarski okupatori.

Prvu kapelu na Lovćenu, u slavu svog strica i prethodnika Petra Prvog Petrovića, podigao je sam Njegoš, sa željom da on bude sahranjen u njoj.

Njegoš je, međutim, prvobitno sahranjen u Cetinjskom manastiru,  a njegove kosti su na vrh Lovćena iznesene 1854. godine, gde su počivale do 1916.

Tada je austrougarska vojska oštetila kapelicu na Lovćenu i premešten je na Cetinje, da bi kasnije bio opet na vrhu svete crnogorske planine.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image