• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako je Klinton obarao Miloševića

Izvor mondo.rs

Objavljeni američki dokumenti i depeše diplomata rasvetlili su metode SAD prilikom obaranja vlasti u Srbiji, pišu "Novosti."

Predsednik SAD Bil Klinton preuzeo je na samitu Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope održanom jula 1999. godine u Sarajevu obavezu da sa 12 miliona dolara pomogne opozicioni pokret u Srbiji.

Taj iznos bio je namenjen strankama, nevladinim organizacijama, sindikatima, studentskim udruženjima i nezavisnim medijima, kako bi se stvorilo jedinstvo u rušenju režima Slobodana Miloševića.

Da je tadašnja SRJ u drugoj polovini 1999. godine bila u fokusu američke spoljne politike svedoče dokumenti koje je objavio Nacionalni arhiv SAD.

Reč je o aktima koje je koristio Bil Klinton u vreme kada je bio predsednik Amerike, kao i prepiska njegovih savetnika i saradnika. U dokumentaciji koji su prvi put izašli na svetlo dana nalazi se i zbirka depeša nazvanih "Krug oko Srbije", koje govore o mreži radio-predajnika raspoređenih u susednim zemljama. Rad ovih medija Amerika je izdašno pomagala, kako bi se smanjio uticaj državnih medija u ratom rastrzanoj SR Jugoslaviji.

Reč je o radijskim programima koji su se emitovali iz susedstva na talasnim dužinama koje su omogućavale slušanje u Srbiji. Uglavnom je emitovan i preuziman program na srpskom jeziku "Glasa Amerike" i "Slobodne Evrope", kao i ostalih stranih i domaćih radio-stanica.

Među objavljenim dokumetnima je i elektronska prepiska Tine Kaidanov, koja je kasnije postala prvi američki ambasador u Prištini, i službenika Stejt dipartmenta Ričarda Holtcepla. Iz njihovih internih konsultacija nedvosmisleno se vidi plan delovanja kakav je sproveden u mesecima koji su usledili.

"Zajedno sa našim saveznicima, radićemo na jačanju režima oštrih sankcija usmerenih ka Miloševiću i njegovim saradnicima, koji će do kraja da iscrpu srpsku ekonomiju. Cilj nam je ohrabrivanje opozicije da se ujedini i fokusiranje na demokratsku transformaciju, kao i jačanje napora da do srpske javnosti dopremo informacijama uz pomoć "Prstena oko Srbije" kaže se u depeši američkih diplomata, pišu "Novosti."

Pomažući antirežimske snage američke diplomate pažljivo su pravile balans između iznosa novca kojim je podržavana opozicija u Srbiji i efekta koji je postizan. U više izveštaja navodi se da je mnogo važnije isticanje rezultata u borbi protiv Miloševića nego iznosa finansijske pomoći. O tome Tina Kaidanov izveštava Vašington:

"Razumem vaše brige oko Kongresa, iako mislim da je važno da pokažemo da pratimo predsednikovu javno preuzetu obavezu. To je posebno važno onima u Kongresu koji brinu o demokratskim naporima. Dejvid (Halperejn, u to vreme zvanični pisac govora Bila Klintona. prim. aut.) neka odluči kako će izbalansirati dve strane medalje u govoru. Proveravam podatke o sumi potrošenoj na demokratizaciju Srbije. Sumnjam da postoji, ali možda je moguće. Sigurno ćemo reći da naši saveznici, kao i mi, snažno podržavaju demokratsku opoziciju u Srbiji, i izjavama i sredstvima".

Iz objavljenih depeša vidi se da je u projektu „Prsten oko Srbije", čiji je cilj bio proboj objektivnih informacija i izveštaja o situaciji u Srbiji, učestvovala i - Hrvatska. O tome svedoče izveštaji američkih diplomata koji su aprila 1999. godine uspostavili kontakt sa zamenikom ministra za telekomunikacije u Vladi Hrvatske Dominikom Filipovićem. Tom prilikom je dogovoreno da HRT ustupi Amerikancima svoj predajnik Kula u Belju u Slavoniji za emitovanje programa usmerenih na Miloševića i režim u Beogradu.

Jedan od zadataka medijskog prstena koji je Srbiji nabacila Klintonova administracija bio je da informiše i iznosi dokaze o zločinima srpskih snaga na Kosovu i Metohiji. U vreme najžešćih napada na srpski narod na KiM, kada su posle povlačenja vojske i policije retki Srbi ostavljeni na milost i nemilost albanskim teroristima, Amerikanci nisu krili zadovoljstvo zbog „stabilizacije prilika u pokrajini". Na to u pismu senatoru Karlu Levinu ukazuje Mona Sutfen, visoki zvaničnik Bele kuće, koja i danas službuje u Obaminoj administraciji.

"Ostaje još dosta toga da se uradi. Stejt dipartment je ažurirao publikaciju „Brisanje istorije" o etničkom čišćenju na Kosovu i ona može da se distribuira za srpsku publiku. Ali nedavna epizoda javnog neslaganja sa njegovim navodima ukazuju da su mnogi srpski građani polako upali u stege samodestruktivne Miloševićeve politike", kaže se u pismu Sutfenove.

Američka vlada u periodu posle bombardovanja aktivno je pomagala i medije na Kosovu i Metohiji, posebno Radio-televiziju Kosovo (RTK). U jednoj od depeša poslatoj iz misije SAD u Prištini izaražava se zabrinutost zbog mogućnosti da RTK ostane bez finanasija. Za razliku od ostalih privatnih televizija u pokrajini, prema oceni pisaca američkih izveštaja, RTK je bila jedina značajna medijska kuća. Ona je jedina na Kosovu mogla da radi po zapadnim metodama, ali i da obezbedi emitovanje programa na jezicima manjina.

"Prsten oko Srbije" deo Klintonove dokumentacije samo je mali deo objavljene građe američke administracije iz tog perioda. U istom setu su beleške njegovih savetnika i drugi akti. Biće objavljeni i zapisi savetnika Majkla Voldmana koji je pisao govore Klintonu i savetnika za domaću politiku Ajra Magazinera.

Reč je o drugom setu dokumenata koji se kontinuirano objavljuju od februara. To je deo od gotovo 30.000 stranica prikupljenih dokumenata, koji će biti objavljeni u narednom periodu. Do sada je objavljeno oko 8.000 stranica Klintonove dokumentacije, koja je sastavni deo predsedničke biblioteke u Litl Roku, u Arkanzasu.

Komentari 29

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Moma

Klinton je birao kome će da daje novac, ništa tu nije slučajno ni nasumice, to je mogao da vidi svako ko je imao oči. Za mene ovo nije nikakva novost, verujte mi. Poređajte ih npr od Draškovića pa nadalje.

Shimmy

Ma vi ljudi niste normalni, ovo sve senilno. Ovaj narod ima pamcenje zlatne ribice, jos ce ispasti gosn Milosevic neshvaceni heroj... P.S. Niko ne spori da je sjahao kurta, a uzjahao murta(DOS), al to da je ovde neko, ili nesto valjalo zadnjih x godina, to nece da bude(x>20)

...

Naslov teksta je potpuno tacan.Sa nekim komentarima se slazem a sa nekima ne.Bombardovanje SR Jugoslavije pocelo je 24.3.1999 g. i trajalo 78 dana. Iz komentara se vidi da ima onih koji su tada imali 15 godina a sada 30 i ima onih koji su tada tek bili rodjeni a sada 15. Ovi mladji je sigurno da neznaju sem sto im se servira,a ovi stariji znaju kako je bilo bez obzira na minuse no to je njihovo,a Ukrainska kriza je primer za mladje pa neka rezonuju.A sto se tice teksta on je samo prvo slovo ali kineske azbuke nasa je mala jer je najavljeno obelodanjivanje 30 hiljada dokumenata a za koje jos od tada znamo da su falsifikovani no o tom potom.Pa i da objave originale koliko bi to pomoglo da se vrati izgubljeno a pre svega izgubljeni zivoti? A sto se tice Milosevica i on je kao i Tito ostavio Kosovski problem neresen,mada nelegalno bombardovanje je bilo neizbezno i nametnuto.Slobu je rusilo 19 natovca i dosovci koji su ljubili ruke Solani i Olbrajtovoj,neki od njih bice vam u novoj vladi nema veze niste znali.Sloba je bio prvi sruseni predsednik a po istom receptu preko arapa do Janukovica.

special image