• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako se boriti s diskriminacijom u školama?

 Lana Stošić
Autor Lana Stošić

Srpsko obrazovanje puno je diskriminacije i potrebno je unaprediti i ojačati organizacije civilnog društva koje će doprineti da taj problem postane vidljiviji i da se reši na pravi način.

 Diskriminacija u srpskom obrazovanju u porastu Izvor: Lana Stošić, MONDO

Izvor: Lana Stošić, MONDO

Dok su vrata učionice bila skroz zatvorena, niko nije znao šta se dešava unutra, pa ni sami roditelji. Ali, zahvaljujući socijalnoj inkluziji i organizacijama civilnog društva sada je moguće proviriti unutra, kažu učesnici skupa "Civilno društvo je važno!" u beogradskom Medija centru.

Ekspertkinja u oblasti inkluzivnog obrazovanja Milena Jerotijević rekla je da se u srpskom obrazovanju mnoge stvari rade na štetu učenika.

Gigant – srpski obrazovni sistem

U našem obrazovnom sistemu ima 1.800 osnovnih i srednjih škola, 40.000 odeljenja, 70.000 zaposlenih, 110.000 učenika u jednoj generaciji. Taj sistem je ogroman i glomazan, postavljen tako da su odnosi unutar njega simetrični, rekla je Jerotijević.

"Veliki problem našeg obrazovanja je što nema sklada između onoga što čini obrazovni sistem i šta za njega drugi čine. Glas onog ko je na poziciji manje moći ne čuje se i to je odlika obrazovnog sistema. Naš obrazovni sistem karakteriše da se osnovna aktivnost odvija u 'crnoj kutiji'", ocenila je Jerotijević.

Kako kaže ekspert za inkluzivno obrazovanje, zaposleni su ljuti i na učenike i na roditelje.

Na učenike su ljuti jer su "nezainteresovani", a na roditelji zato što su "zahtevni".

"I ne mogu biti zainteresovani kada je taj sistem odavno prevaziđen", istakla je Jerotijević i dodala da je kod nas 44 odsto ljudi nepismeno, kao i da obrazovni sistem u Srbiji treba znatno unaprediti i uspostaviti bolju saradnju učenika, roditelja, nastavnika i organizacija civilnog društva.

Ona je ocenila i da većina nastavnika u Srbiji nema dobar nivo obrazovanja.

"Naši 15-godišnjaci su godinu, dve iza proseka u odnosu na svoje vršnjake iz drugih zemalja i to je zaista loš podatak. Međutim, u našem obrazovanju ima još uvek diskriminacije, ali nema one najdramatičnije kao što je da dete ne može da se upiše u školu", kazala je ona.

Ona je istakla da su Srbiji potrebni mehanizmi uz pomoć kojih bi mogli da pratimo šta se sve dešava u obrazovanju. "Ako to ne uradimo imaćemo problem sa diskriminacijom, ali i sa kršenjem ljudskih prava", istakla je Jerotijević.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić kaže da je diskriminacija u Srbiji dosta zastupljena kod mladih i dece, ali da je najviše pritužbi tokom 2013. godine bilo u oblasti obrazovanja.

"Od 2010. godine povećava se broj pritužbi koje Povereniku dostavljaju organizacije civilnog društva. Tokom 2013. bilo je 19,8 odsto pritužbi civilnog društva, a u prvih nekoliko meseci 148 pritužbi", dodala je Petrušić.

Ana Milenić iz Delegacije Evropske unije u Srbiji rekla je da će EU nastaviti da pomaže državi da se bori sa siromaštvom.

"Socijalna inkluzija se nalazi među prioritetima Vlade i ona mora biti usmerena prema deci i adolescentima, zato će Evropska unija nastaviti da podržava projekte o inkluziji", kazala je Milenić.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Роџер Дет

Први начин је да са родитељима кренеш сам против свих, удариш по професорима, директроима претњама, тужбом, па се онда сви праве фини и истерају до краја проблем. Други начин је да кулираш, гризеш и учиш, и чекаш исте те дебиле за 10 година, махнеш им из аута јер журишса посла, кући те чека жена и дете, а они грицкају пластичне кашичице и испијају 5. кафу данас која им је све у животу.

Bukovski

Aj vi lepo sa EU tekst o tome kako da se ne zatvaraju skole zbog sve manjeg broja dece, svake godine nestaju skole i sve manje zaposlenja od prosvete pa nadalje nedostatak dece a vi pricate o diskriminaciji... pa super samo sto diskriminacije nece ni biti jer nece biti ni skoli

special image