• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Razmere užasa: Snimci pre i posle poplava

Autor Jelena Stokić Izvor mondo.rs

Republički geodetski zavod objavio je interaktivni prikaz poplavljenih područja pre i posle katastrofe. Na snimcima iz satelita se jasno vidi koliko su majske poplave i klizišta zaista bili razorni.

Možete videti snimke Obrenovca i rudarskog basena Kolubara koje su opustošile bujice, a i jezero koje je sada na mestu ugljenokopa kod Lazarevca, klizišta u Krupanju, kao i reku Jadar i poplavljenu Zavlaku. Jasno se vidi i obim poplava na ušću Drine u Savu i na Ibarskoj magastrali.

 "Snimci su nastali 19. i 21. maja, a napravila ih je "Airbus Defence & Space", francuska kompanija koja se bavi proizvodnjom satelita a koja je naš partner. Sateliti su snimili ova područja čim je bilo mogućnosti, odnosno prvog dana kada niie bilo oblaka", rekla je za MONDO Dragica Pajić iz Sektora za informatiku i komunikacije u Republičkom geodetskom zavodu.

Pogledajte poplavljena mesta pre i posle katastrofe.

Ono što je interesantno je da je zavod prve snimke od saradnika iz Francuske poručio još pre katastrofe, odnosno 16. maja kada se i nije znalo kolika će razmera poplava biti.

 "U saradnji sa Hidrometeorološkim zavodom koji je prognozirao veliku količnu padavina i izlivanje reka reagovali smo i odmah kontaktirali naše saradnike iz Francuske koji su nam prosledili sirove snimke koje smo obradili, kako bi bili vidljivi golim okom, i već 23.maja objavili na geoportalu", rekla je Pajić.

 Ona ističe da su ovi snimci korisni i za ljude koji su direktno pogođeni poplavama jer se na osnovu njih mogu saznati brojevi katastarske parcele što će im pomoći u podnošenju zahteva za odštetu.

 "Do sada smo obradili 55 odsto katastarskih parcela i nastavljamo dalje", ističe Pajić i dodaje da sve podatke i snimke šalju lokalnim samoupravama, Ministarstvu poljoprivrede i životne sredine, agenciji za prostorno planiranje, Putevima Srbije.

 Republički geodetski zavod će uskoro objaviti i 3D snimke Krupnja ,koji su nedavno urađeni u saradnji sa jednom privatnom firmom, kako bi se imao još bolji uvid u situaciju sa klizištima.

Snimci se mogu koristiti za analizu posledica poplava, upravljanje u kriznim situacijama, kao i za planiranje sistema za zaštitu od eventualnih budućih prirodnih nepogoda.

Sve geo-informacije o poplavama mogu se naći na sajtu Republičkog geodetskog zavoda.

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Loboderac

Kod mene je isto bila katastrofa, mesto Grabovac kod Trstenika, ali istina je da je ljudski faktor najveci krivac iz razloga zauzimanje recista raznim glupostima i priroda je to sama resila da ispravi, a sa druge strane krivac je krizni stab iz razloga sto nije kontrolisao bedem na kriznom podrucju, podizanje bedema dzakovima za pola metra srecila ako ne sprecila onda umanjila ogromna steta.

cia

tacno tako to nije mogao niko da spreci,to je priroda,i bice toga jos sve vise......

Titanik

Samo da se neponovi sledece godine jer april i maj su kriticni i nepredvidivi mecesi

special image