• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Azijski stršljenovi ubice dolaze u Srbiju!

Izvor mondo.rs

Azijski stršljenovi, poznati i kao stršljenovi “ubice”, koji već nekoliko meseci izazivaju paniku među stanovništvom Slovenije i Hrvatske, uskoro bi mogli da se nađu i na našim prostorima.

Veruje se da su ovi džinsovki insekti stigli u Francusku, pre deset godina s isporukom kineskog porcelana i od tada se šire našim kontinentom. S obzirom na to da su deset godina nakon što su stigli do evropskog tla naselili i naš region, gotovo je izvesno da će se u narednim godinama naći i u Srbiji, prenose “Novosti”.

Ovaj stršljen kreće se brzinom 60 km na sat i svake godine ubije oko 40 ljudi.

Najveći broj smrtnih slučajeva dogodio se usled alergije na otrov insekata koji u sebi sasdrži osam različitih supstanci.

Iako neki tvrde da ovaj džinovski insekt može da naraste i do pet centimetara u dužinu i centimetar u visinu, kao i da mu je žaoka veličine šest milimetara, iz Zavoda za bioinsekcitide kažu da je on u suštini dosta manji.

Iz ovog Zavoda kažu da ovaj insekt može jako opasno da povredi čoveka.

“Nije poznata brzina njegovog širenja, ali se pretpostavlja da postoje klimatski uslovi da se prilagodi životu u skoro svim evropskim zemljama”, rekli su u Zavodu i dodaju da je ovaj insekt jako opasan i da može ozbiljno da povredi čoveka, a da se njegov ubod poredi čak s “užarenim ekserom koji ulazi u telo”.

U društvu pčelara “Beograd” uvereni su da će ovi insekti stići i do nas i to možda već ove godine i naglašavaju da je gotovo nemoguće da se zaštitimo od ovog insekta.

“Postoje dve vrste tih stršljena – već i manji. Veća vrsta je oko četiri puta teža od manje koja je prešla u Evropu. Ovi insekti predstavljaju veliku opasnost za ljude, a pčelarima mogu da nanesu ogromnu štetu – u stanju su da ceo roj odjednom odnesu”, rekao je Jaša Rašović, član izvršnog odbora ovog društva.

Ubod stršljena u osnovi nije smrtonosan. Izuzetak čine ljudi koji su alergični, kao i kod uboda ili ugriza svih drugih insekata, jer su reakcije na ubode jako opasne, prenose “Novosti”.

Komentari 41

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

aleksandar

Lepak za miseve oprobana stvar.Valek,ja sam potamanio muva,osa,strsljenova sa tim ihaha.Pogodno za svuda i u selu i u gradu samo netreba biti u blizini,mene su 2 strsljena lane u glavu(branili gnezdo)I MI KECA U RUCI IMAMO

realan covek

Ma dodji ti bato na srolanu politiku!

rambo

Ok za zamku na selima, vikendicama itd.. A kako se spasiti od njih u gradu? Cak je bilo price i da ih privlaci znoj, kako neko da izadje napolje u sred leta a da ne strepi za zivot?

special image