• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zakon o radu stupio na snagu

Izvor MONDO/Tanjug

Izmenjeni Zakon o radu stupio je danas na snagu. Evo njegovih najbitnijih odredbi:

1. Zakon, između ostalog, predviđa pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada isključivo kod aktuelnog poslodavca, a ne za sve godine staža. To znači da će u obračunskom listiću za platu svakom radniku koji tek počne da radi u nekoj firmi,  bez obzira na to koliko staža mu je upisano u knjižici, u toj rubrici stajati nula dinara.

2. Izmenjene su i odredbe koje se tiču naknade zbog otkaza dobijenog kao tehnološki višak. Minimum naknade je zbir trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod aktuelnog poslodavca.

3. Pravo na otpremninu zbog odlaska u penziju neće više biti tri, već dve prosečne plate zaposlenog.

4. Izmene Zakona predviđaju i pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i naknadu za smenski rad.

6. Radni odnos na određeno vreme može da traje dve, umesto kao do sada godinu dana.

7. Pravo na korišćenje godišnjeg odmora zaposleni će dobiti posle mesec dana neprekidnog rada, a ne, kao do sada, posle šest meseci.

8. Pravo na naknadu za neiskorišćen godišnji odmor zaposleni gubi, izuzev ako dobije otkaz. U tom slučaju zaposleni ima pravo da, ako nije koristio ceo ili deo godišnjeg odmora, dobije novčanu naknadu u visini osnovne zarade uvećane za minuli rad srazmerno neiskorišćenim danima odmora.

9. Novi zakon predviđa smanjenje broja dana plaćenog odsustva sa sedam na pet za venčanje, porođaj supruge, teške bolesti članova porodice, dok će za dobrovoljno davanje krvi zaposleni ubuduće dobiti dva slobodna dana.

10. Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom u skladu sa njegovom radnom sposobnošću, odnosno nepoštovanjem radne discipline i povrede radne obaveze, zatim ponašanjem zaposlenog i potrebama firme.

ŠTA ZAKON NOSI POSLODAVCIMA:

Što se tiče onih odredaba zakona koje sankcionišu poslodavce, najzanimljivije su one koje se tiču novčanih kazni za kršenje prava radnika.

Tako će se od 800.000 do 2.000.000 dinara kazniti poslodavac koji nije zaključio ugovor o radu, nije isplatio zaradu, nije dostavio obračun zarade, ali i zbog nepostojanja programa rešavanja viška zaposlenih, sprečavanja inspektora rada u obavljanju nadzora, nepostupanje po rešenju inspektorata.

Takođe, sa 100.000 dinara biće kažnjen ako ne obezbedi vreme za odmor u toku dana i nedelje, ne odobri korišćenje plaćenog odsustva, uskrati pravo na otpremninu i otkazni rok, ne vrati uredno popunjenu radnu knjižicu...

Kada poslodavac ne isplaćuje radniku platu, predviđeno je da zaposleni u izvršnom postupku, bez vođenja sudskog spora reši taj problem.

Izmene i dopune Zakona o radu usvojene su u parlamentu 18. jula.

Prethodni Zakon o radu u Srbiji stupio je na snagu 2005. godine, a u određenim segmentima je menjan 2005, 2009. i 2013. godine.

Novi Zakon o radu je veoma sličan zakonima koji su već na snazi u bivšim jugoslovenskim republikama - Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Tagovi

Komentari 30

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jim

postacemo kineska radna snaga u Evropi,radnici bez prava

Slavica

Koji je zakon starih radnika koji su ostali bez posla sa 30godina staza

ja

Novo robovlasnistvo na pomolu!!!Uzivajte!

special image