• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kećijang: Tri milijarde za Srbiju i zemlje regiona

Izvor MONDO/Agencije

Kineski premijer Li Kećijang najavio je danas na Samitu šefova vlada Kine i zemalja centralne i istočne Evrope da će njegova zemlja osnovati novi investicioni fond od tri milijarde dolara koje će te države moći da koriste.

"Novac iz tog fonda koristiće se na nove načine, kroz javno-privatno partnerstvo i lizing aranžmane", rekao je Kećijang.

Kećijang je istakao da će saradnja Kine i zemalja centralne i istočne Evrope biti u skladu sa evropskim standardima, i da će doprineti evropskoj integraciji.

Premijer Kine je izrazio nadu da će njegova zemlja moći da otvori fabrike u ovom delu Evrope koje će proizvoditi opremu, meterijal i postrojenja potrebna za razvoj infrastrukture u regionu, što će stvoriti radna mesta. 

Najavio je da će Kina tokom samita u Beogradu predložiti uspostavljanje koordiniranje finansiranja sa zemljama regiona, i da će biti formiran i poslovni savet Kine i 16 evropskih država.

Po njegovim rečima, od kineske kreditne linije preostalo je još 1,7 milijardi dolara koju zemlje centralne i istočne Evrope mogu koristiti, a biće obezbeđeno još sredstava.

Kećijang je dodao da će Kina povećati iznos u fondu za saradnju sa zemaljama regiona, podsetivši da je Crna Gora udvostručila izvoz u njegovu državu, dok su druge zemlje poput Češke i Rumunije imale rast tog izvoza za 20-30 odsto.

"Iako je sada zima, ipak miriše proleće. Treba da očekujemo plodonosno proleće", zaključio je kineski premijer.



On je najavio da će se u Kini juna 2015. godine održati sajam investicija i trgovine na kojem će učestvovati 16 zemalja istočne i centralne Evrope.

"Iako je ovde toplo, u severnoj hemisferi nije preterano prijatno. U mnogim zemljama je hladno, a hladni vazduh odražava i temepraturu koja vladi u svetskoj privredi jer su privredni trendovi takvi da se mnoge zemlje suočavaju sa padom u ekonomskom smislu", rekao je Li.

Kako je rekao, neke novonastale privrede, koje su tek u povoju su suočene sa smanjenjem vrednosti svojih valuta, a svetska privreda na neki način i pati od sve većih inflanatornih pritisaka.

Vučić: Pronašli smo zajednički jezik

Premijer Srbije Aleksandar Vučić kaže da misli da su Srbija i Kina, ali i zemlje regiona, pronašle zajednički jezik za rešavanje nagomilanih problema. “Mislim da ćemo u svim tim oblastima dostići značajan napredak saradnje. Dogovorena je izgradnja i budućnost primene različitih finansijskih modela za izgradnju puteva, pruge Budimpešta-Beograd, što je odlična vest za Srbiju”, rekao je Vučić.

"Pitanje je da li će se situacija pogoršavati i mi moramo da se pripremimo za tu eventualnost", ocenio je Li, koji je istakao da je poboljšanje života ljudi važno pitanje, kao i mir i stabilnost.

U svetskoj privredi je potrebno sprovesti takvu saradnju partnera koji se međusobno dopunjuju, kao što je saradnja između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, gde obe strane mogu da se dopunjuju, smatra kineski premijer.

Prema njegovoj oceni, zemlje Centralne i Istočne Evrope i celog sveta imaju velike potencijale, i da, iako postoji jaz između severa i juga i nekih delova Kine i Evrope, upravo taj jaz može da bude potencijal.

"Velike zemlje Evrope imaju naprednu privredu i tehnologiju, zemlje Centralne i Istočne Evrope imaju veliki potencijal za razvoj. Kina ima velike proizvodne kapacitete...", rekao je Li.

On je dodao i da se Kina okreće od robe široke potrošnje ka tome da postane veliki proizvođač napredne tehnologije i opreme.

"Upravo tu leži komplementarnost i dopunjavanje naše dve strane", rekao je Li koji je naveo i da je Kina bez oklevanja priskočila u pomoć i kupila obveznice nekih evropskih država, čime je poslala jak signal da je odrgovoran i dugoračan investitor.

"Kupili smo obveznice da pomognemo tim zemljama i sebi. Želimo snažu i prosperitetnu Evropu, a želimo da vidimo i snažan evro", rekao je Li.

Kineski premijer ukazao je da je Kina najveća zemlja u razvoju, a zemlje centralne i istočne Evrope deo su velikog broja zemalja sa ekonomijama u nastanku, te je međusobna saradnja veliki pokretač koji bi obema stranama pomogao da odgovore na svetske ekonomske izazove.

Kećijang: Kina ima veliku mogućnost za saradnju sa Srbijom

Kineski premijer rekao je na konferenciji za novinare bi Srbija i Kina mogle da imaju velike uspehe kada je reč o saradnji. “Kina ima velikih mogućnosti za saradnju sa Srbijom. Mogućnosti za saradnju mogle bi da budu dugoročne i veoma uspešne”, dodao je Kećijang..

"Zemlje centralne i istočne Evrope imaju značajne prirodne resusre, ekonomiju, veliko tržište i obučenu radnu snagu, a mi imamo velikki kapital, i moguće je da postignemo komplementarnost", kazao je on.

On je kao najvažnije vidove saradnje naveo kapitalne projekte i infrastrukturu, kao važne faktore razvoja transporta od Kine preko Balkana.

"Pokušaćemo da u roku od dve godine završimo izgradnju železničke pruge (Beograd-Budimpešta), po standardima EU, to bi bila moderna brza veza", kazao je premijer Li Kećijang.

"Zemlje centralne i istočne Evrope imaju značajne prirodne resusre, ekonomiju, veliko tržište i obučenu radnu snagu, a mi imamo veliki kapital i moguće je da postignemo komplementarnost", kazao je.

"Moramo da obezbedimo nove koridore za razvoj naših veza... za smanjenje uticaja krize potrebne su značajne investicije", kazao je on i dodao da je važno i unaprediti standard građana.

Tagovi

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Imaginarni Realista

Jos tri milijarde kredita, auh pa gde ce nam kraj biti. Ako ovako dobro nastavimo sa investicionim fondovima i investitorima, postacemo robovi i pre nego sto se nadamo.

Alek

Vec zami?ljam Bacevica kako ispravlja prevodioca na 3 hiljade milijardi evra. I jo? dodaje, da, dobro ste me ?uli :-)

Marko

Sta znaci to 3 milijarde za Srbiju i zemlje regiona ? Koliko novca ce se uloziti u Srbiju ? Ne zanima me mnogo region, tacnije od toga se ne zivi.

special image