• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ostavili prazan Vrabac, platiće veliku globu?

Izvor Tanjug

Inspekcija Ministarstva saobraćaja i Uprava carine su danas u zajedničkoj akciji kontrole plovidbe na Savi otkrili nekoliko plovila bez obaveznog nadzora.

Samo na jednom mestu - šljunkari kod novobeogradskog Bloka 45, pronađena su tri plovna objekta bez potrebne dokumentacije i nadzora.

Kazne za taj prekršaj idu do dva miliona dinara za privredne subjekte, izjavio je kod šljunkare pomoćnik ministra građevine, saobraćaja i infrastrukture zadužen za inspekcijski nadzor Aleksandar Simić ističući da bi samo na tom mestu država od kazni mogla da prihoduje šest miliona dinara.

U sivoj zoni 40% pretovara

Sojić ističe da na rekama u Srbiji postoji veliki broj nelegalnih pretovarnih mesta i da, na primer, pretovarno mesto kod šljunkare na Novom Beogradu nije usklađeno sa novim propisima i nema potpunu evidenciju o pretovaru šljunka. "Problem Srbije su mesta koja stvaraju mogućnost za sivu ekonomiju", rekla je ona i poručila da će sva nelegalna mesta na rekama biti uvedena iz sive zone u legalne tokove. Procenjuje se, prema njenim rečima, da je nelegalno oko 40 odsto pretovara robe na rekama i obalama u Srbiji i da konačno mora da se uvede red u ovu veoma važnu oblast za razvoj Srbije.

"Kontrolišemo sve plovne objekte na rekama i pokušavamo da dovedemo u red nešto o čemu se decenijama ćutalo ili se nije do kraja sprovodilo", rekao je Simić za Tanjug.

U akciji su učestvovala dva patrolna glisera - Ministarstva graševinarstva i saobraćaja kao i Uprave carine, i inspektori su sa carinicima kontrolisali brodske isprave, registracije brodova, da li je prijavljena posada, pretovarna mesta na priobalju, carinska dokumenta, gorivo i drugo.

"Uvođenje plovidbe u legalne tokove bi moglo da da veliki doprinos budžetu", istakao je Simić dodajući da će to ministarstvo nastaviti da vrši stalan nadzor na srpskim plovnim putevima.

Pomoćnik ministra za vodni saobraćaj Leposava Sojić je rekla Tanjugu da je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture pripremilo izmene i dopune Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama, koje su usvojene u februaru ove godine, kao i da je vlada zatim usvojila i Uredbu o uslovima po kojima treba da postupaju luke, pristaništa i pretovarna mesta na oblama.

Milan Rakić, savetnik potpredsednice Vlade Srbije Zorane Mihajlović, rekao je da je do sada u Srbiji bila praksa da su teretni brodovi ostavljani bez i jednog člana posade, što više neće moći da se radi.

"Zaposleni su zakonski obavezni da budu prisutni na brodu, a kazna je od 150.000 do dva miliona dinara", istakao je on.

Rakić kaže da je, na primer, u današnjoj akciji kod šljunkare zatečen usidreni samohodni teretnjak "Vrabac", bez i jednog člana posade.

"Cilj Vlade Srbije je suzbijanje sive ekonomije, a potredsednica vlade Zorana Mihajlović je istrajna da se u tome i uspe, tako da će ovakve akcije biti nastavljene", poručio je Rakić.

Inspektori i carinici su kontrolisali i brod "Deos" preduzeća Hidrobaza koji je imao, kako kažu, 100 odsto urednu dokumentaciju.

U akciji su učestvovali pripadnici Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja Uprave carine.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

sima

Kad izgrade ilegalne kuce na Savi onda nista. Ne zamajavajte ovaj narod. Ali mozda i treba.

special image