• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Porodične svađe smrtonosnije od kriminala

Izvor MONDO/Agencije

U Srbiji, po apsolutnom broju smrtnih ishoda, porodično nasilje ima primat u odnosu na kriminalna obračune, navodi se u analizi publikacije o zloupotrebi vatrenog oružja "Oružje na meti".

Među počinicima izrazito dominiraju muškarci, među žrtavama žene, a u incidentima se veoma često koristi nelegalno oružje, poput pištolja i lovačkih pušaka koji mogu biti legalizovani.

Veliki broj incidenata s oružjem događa se među prijateljima i krvnim srodnicima, navodi se u publikaciji koju je sačinio Centat za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u Jugistočnoj i Istočnoj Evropi (SEESAC).

U publikaciji, sačinjenoj na osnovu medijskih natpisa i stavova građana, istaknutno je i da "gotovo polovinu žrtava, odnosno meta u incidentima sa vatrenmim oružjem čine mladi, koji najčešće prolaze sa ranjavanjem, dok je smrtni ishod češći kod starijih".

Policajac pozitivno ocenio podatke u publikaciji

Predstavnik MUP-a Miljko Simović je pozitivno ocenio objavljene podatke u publikaciji podsetivši da je trenutno u toku nova legalizacija oružja. On je rekao da je u prethodnom periodu organizovano pet akcija legalizacije oružja tokom kojih je prikupljeno više od 100.000 komada raznog oružja. Prema njegovim rečima, u saradnji sa SEESAC i drugim međunarodnim organizacijama, ranije je uništeno više od 110.000 komada oružja.

Autorka analize Svetlana Lukić iz Centra za istražvanje javnih politika je rekla da su muškarci gotovo 32 puta češće pocinioci nego žene, a da su žene pet puta česće žrtve nego muškraci.

Ona je navela i da je u incidentima sa oružjem prilikom nasilja u porodici u oko 52 odsto prisutan smrtni ishod.

Lukić je kazala i da je svaki četvrti slučaj upotrebe vatrenog oružja završen smrtnim ishodom, dok je u više od trećine incideneta ranjavanje bila posledica upotrebe vatrenog oružja.

Prema njenim rečima, oko 80 odsto oružja koje je upotrebeljeno u incidentima se može legalizovati, što bi bilo veoma značajno sa aspekta bezbednosti.

Savetnica na projektu Iva Savić kaze da je cilj projekta da se pronađe način za bolju kontrolu naoružanja i time pomogne državnim organima.

Prema njenim rečima, zato je analizirano i ko su žrtve, gde se događaju incidenti, kakvi su stavovi građana, ko su žrtve a ko počinici.

Po podacima objavljenim u publikaciji, najviše zloupotreba vatrenog oružja povezano je sa kriminalom (38 odsto), svađama u vezi s novcem, imovinom ili ljubomorom (9,75 odsto) i porodičnim nasiljem (6,25 odsto).

Smrtni ishod u incidentima povezanim sa kriminalom relativno je redak, dok u porodičnom nasilju predstavlja oko polovinu slučajeva, navodi se u publikaciji.

Po broju zabeleženih incidenata, sa 78 odsto dominiraju urbane sredine u kojima su mesto okršaja najčešće ulice (25 odsto), a mnogo ređe privatni prostor (15 odsto).

U ruralnim sredinama u polovini slučajeva kuća ili dvorište predstavljaju mesto oružanog incidenta.

Skoro petina slučajeva zloupotrebe vatrnog oružja dogodila se u javnim ili službenim prostorijama - kancelarijama, prodavnicama i na graničnim prelazima, a blizu 10 odsto ih je bilo u ugostiteljskim objektima.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Luka

Puk'o narod načisto.

rade

Dokaz divnih srpskih porodičnih vrednosti

special image